Věra

Věra - Vojáci připravují zařízení Věra k prezentaci. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Armáda ukázala expertům systém Věra

  • 1
Desítky armádních expertů ze zemí NATO se přijely podívat, jak funguje sledovací systém Věra. Nástupkyni proslulé Tamary jim armáda představila v Brně během třídenní specializované konference o pasivních sledovacích systémech.

Cílem konference je podle organizátorů ukázat aliančním partnerům, jak Věra prakticky funguje a co dokáže. Součástí konference je i reálná ukázka systému. První plně funkční systém by měla mít armáda k dispozici už letos v listopadu.

"Musíme přijít na způsob, jakým způsobem naplánovat používání pasivních sledovacích systémů do struktur NATO," uvedl Petr Hakl ze sekce pro vyzbrojování ministerstva obrany, které konferenci spolupořádá.

Konference se účastní zástupci vzdušných sil i úřadů pro vyzbrojování například z Británie, Itálie, USA či Rumunska. Spojence z NATO zajímá pasivní sledovací systém Věra především kvůli dalekému dosahu, až 400 kilometrů. Systém tak může hrát velmi důležitou roli na úrovni operačních schopností aliance.

"Věra může být ve spojení s dalšími prostředky velmi mocným nástrojem, schopnosti však nemusíme nějak démonizovat,"  řekl velitel specializovaných sil české armády Petr Pavel. Více čtěte v rozhovoru ZDE

Američané: Věra je unikátní
"Schopnosti systému Věra jsou unikátní. Pokud se podaří tento pasivní sledovací systém odzkoušet, zakomponovat do systému NATO a bude fungovat v praxi, pak bude jistě přínosem," řekl Karl Dahlhauser z amerického Pentagonu.

Právě Spojené státy mají o systém Věra vážný zájem. Po vyzkoušení systému uvažují dokonce o nákupu většího počtu této techniky. Česko mělo původně vyvézt Věry do Číny, obchod však zatrhla vlády po intervenci Američanů. Ti se obávají, že by nedůvěryhodné režimy mohly unikátní sledovací systém zneužít. Více čtete ZDE

Podle Hakla se v minulosti používaly pasivní systémy hlavně pro získávání údajů v radioelektronickém boji. "Nyní se ukazuje, že konkrétně Věra je velmi vhodná k sledování cílů jak na zemi, tak na vodě i ve vzduchu. Dává neocenitelné informace, které se ale musíme naučit používat," konstatoval Hakl.

Češi budují jednotku pro NATO
Česká republika chce nabídnout NATO i sledovací jednotku, kterou by alince mohla používat pro operace kdekoliv na světě.

Jednotka složená ze skupiny pro elektronický boj a jednotky s pasivními sledovacími systémy má podle generála Petra Pavla čítat až 500 vojáků. Velitelství bude zatím sídlit v Opavě. "V budoucnu pak uvažujeme, že bude dislokována v Čáslavi," nastínil Pavel.

Nástupce slavné Tamary
Pasivní sledovací systém Věra je nástupcem známé Tamary. Česká armáda ji používá ke sledování leteckého provozu nad Českou republikou. V současné době prověřuje mobilní verzi. Systém dokáže odhalit letadlo na vzdálenost až pěti set kilometrů.
Umí zachytit zdroje, které vyzařují radiové vlny. Bezpečně určí jejich polohu, identifikuje je a dokáže sledovat jejich dráhu.

Jak vysvětlil Libor Dražan, který působí jako vedoucí katedry radiolokace Vojenské akademie v Brně, "letouny či plavidla vysílají radiový signál, který Věra dokáže zachytit, aniž by byla objevena." Sama totiž nic nevysílá.

Pasivní sledovací systémy používala už počátkem osmdesátých let Československá lidová armáda. Radioelektronickému boji se tehdy věnovaly celé pluky. Mezi předchůdce systému Věra patří například pasivní sledovací systém Tamara nebo Kopáč.

Připravujeme další informace...

, natoaktual.cz

Video