Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda stáhla část sil z povodní

  8:00aktualizováno  8:00
Praha, Mělník - Na odstraňování povodňových škod bude pracovat do konce listopadu již jen asi 2 tisíce vojáků. Armáda v rámci operace Obnova od počátku týdne postupně snižuje počty nasazených vojáků ze zatopených oblastí především na jihu Čech, kde většinu napácháných škod stačili vojáci od srpna odstranit. Ještě počátkem září přitom pracovalo v postižených oblastech na 6 tisíc vojáků.

Jak informovala tisková služba ministerstva obrany, do 30. listopadu bude v povodněmi postižených oblastech pracovat 2 tisíce vojáků a občanských zaměstnanců armády a k dispozici budou mít 141 těžkých vozidel, bagrů a přepravních automobilů.

"Nás se zatím snížení počtu nasazených mužů příliš nedotkne," konstatoval František Nepšinský ze 75. záchranné a výcvikové základny v Olomouci. Ten s asi dvěma sty specialisty pracuje na Mělnicku. "Máme nasazenu těžkou techniku. Stále pracujeme na demolicích poškozených domů ve vesnicích okolo Mělníka," uvedl.

Demolice staticky narušených domů podle něj tvoří přes devadesát procent prací. "V některých obcích připravujeme buldozery plochu pro výstavbu nových domků, jinde odvážíme tuny naplaveného bahna z prozatímních skládek," popsal situaci na Mělnicku Nepšinský s tím, že hrubé práce na odstraňování škod by měli vojáci z jeho jednotky dokončit během října.

Ze zatopených oblastí se počátkem září vrátilo například 120 nováčků Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově, kteří dva týdny pomáhali s odstraňováním povodňových škod v zaplavených částech Prahy.

Za odměnu dostali studenti pětidenní volno a také děkovné listy od vedení školy. "Všichni nováčci odjeli dobrovolně do Prahy jen pár dnů po nástupu do školy. Byla to pro ně zatěžkávací zkouška, v níž obstáli," řekl pro ČTK mluvčí školy Josef Konečný.

Od srpna se na odstraňování škod podíleli i studenti prvních ročníků Vojenské akademie v Brně. "Jsem na ně hrdý, je obdivuhodné, jakou výdrž prokázali," uvedl podplukovník Jiří Odehnal z Vojenské akademie v Brně, který nováčkům ve vesnicích kolem Prahy a Berouna velí. "Pomáhali jsme vyvážet bahno ze zatopených sklepů a zahrad," dodal.

Armádní ženisté, kteří na jihu Čech stavěli nové mosty namísto těch vodou zničených, pomalu postupují s prací směrem na sever. Do konce sprna přitom postavili takřka dvacet nových mostů.

Armáda zatím doposud nevyčíslila škody a náklady, které jednotlivým základnám povodně způsobily. První čísla by měla být k dispozici až příští týden. Do konce října by mělo také asi 300 vojáků pomáhat policii střežit poškozené objekty.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Najdete na iDNES.cz