Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda šetří. Vrtulníky a letouny zůstanou na zemi, odejdou stovky lidí

  19:08aktualizováno  19:08
Ministerstvo obrany dostane příští rok o 6 miliard korun méně než letos. Armádu proto čekají tvrdá úsporná opatření. Velení "uzemní" část letecké techniky, piloti budou mít méně letových hodin. Vojsko omezí nebo zastaví nákup náhradních dílů k některé technice, pořídí méně munice i výstroje a propustí 700 lidí.

Bitevní vrtulníky Mi-24/35 | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Příští rok bude nepochybně kritický," řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Informace o připravovaných úsporných opatřeních zveřejnilo ministerstvo obrany po dnešním zasedání Bezpečnostní rady státu v Komorním Hrádku.

Zatímco loni měl resort k dispozici 56 miliard korun, letos jen 49 miliard a příští rok už by to mělo být jen 43,8 miliardy korun. Česko tak dává na obranu jen 1,3 procenta hrubého domácího produktu. Česká republika se přitom při vstupu do NATO zavázala, že výdaje na obranu neklesnou pod hranici dvou procent HDP.

"Jsme na hraně nebo za hranou. Pokud nám jde o vytvoření předpokladů pro další rozvoj armády, na peníze se dál sahat nedá," řekl Vondra s tím, že situace bude mimořádně vážná, pokud budou výdaje na obranu nižší než 1 procento.

Práci ztratí 700 občanských zaměstnanců

Úsporná opatření počítají například s omezením provozu letecké techniky. Podle náčelníka Generálního štábu Vlastimila Picka tak piloti příští rok nalétají o třetinu méně hodin než letos. Kvůli úsporám příští rok pak přestane armáda používat například dvanáct vrtulníků Mi-24/35, letoun Cl-601 Challenger nebo čtyři vrtulníky W-3A Sokol.

Kromě toho omezí či zcela zastaví nákup náhradních dílů a servisních služeb u některé techniky a pořídí také méně munice nebo výstroje.

Ministerstvo bude mít i daleko méně prostředků na platy zaměstnanců, na zahraniční mise, pojistné, přídavky na bydlení a sociální dávky. Pokud vláda bude souhlasit se snížením tarifních platů o avizovaných 10 procent pro občanské zaměstnance i samotné vojáky z povolání, ušetří ministerstvo obrany přibližně 891 milionů korun.

Další miliony by mohl resort ušetřit, pokud by zrušil vyplácení peněz za takzvanou "pracovní pohotovost s dosažitelností do 120 minut z důvodu bojové a mobilizační pohotovosti". "Tyto příplatky mají například lékaři, vojenští policisté nebo piloti gripenů. Těch by se ale opatření nedotkla. Spíš bychom hledali úspory mimo krizový štáb," uvedl personální náměstek ministra obrany Michael Hrbata.

Do konce letošního roku také ministerstvo propustí 700 občanských zaměstnanců. Uspořit by to mělo 283 milionů korun. Nově by také za přesčasy měli zaměstnanci i profesionální vojáci získávat výhradně náhradní volno. Ušetřit by tak šlo přibližně 68 milionů korun. Škrty ve mzdách lze ale podle Hrbaty provést pouze příští rok.

"Armáda se nesmí stát odkladištěm nepotřebných lidí. Potřebujeme v ní odborníky, a ty musíme zaplatit," dodal Hrbata.

Autoři: natoaktual.cz,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...Najdete na iDNES.cz