Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda se zbavuje historických bunkrů

  10:46aktualizováno  10:46
Ministerstvo obrany začalo zájemcům bezplatně převádět vojenské historické bunkry, které dosud patřily armádě. Na území České republiky stojí přes 7 tisíc bunkrů z doby před druhou světovou válkou. Armáda si chce ponechat jen několik větších objektů z tehdejšího pohraničního opevnění.
Historické pohraniční opevnění.

Historické pohraniční opevnění. | foto: Radek KalhousMF DNES

Původně chtěla armáda vojenské bunkry prodávat. Postup by však byl příliš složitý a nákladný. Jen znalecké posudky by v případě prodeje vyšly na miliony korun.

"Chceme jít cestou nejspravedlivější, nejlevnější a nejefektivnější," řekl mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek.

Vojenský bunkr tak může podle něj získat každý, kdo má pozemek s vojenským bunkrem a požádá armádu o jeho darování. Objekt získá od armády zdarma. Ministerstvo obrany dokonce za nového majitele zaplatí několikatisícové náklady spojené se zápisem do katastru nemovitostí.

"V případě nezájmu vlastníka můžeme objekty převést na samosprávný celek, na jehož území se bunkr nachází," konstatoval Čírtek. Ve zvláštních případech chce podle něj armáda bunkry převádět i na fyzické či právnické osoby, které se o bunkr starají.

To se týká především nadšenců z klubů vojenské historie, kteří bunkry opravují a využívají je jako turistické atrakce. Jedinou podmínkou je v takových případech souhlas vlastníka pozemku.

Propracovaný systém více než 7 tisíc obranných bunkrů budovala v polovině třicátých let prvorepubliková československá armáda po vzoru francouzské Maginotovy linie podél dnešní hranice s Německem, Rakouskem a Polskem. Nikdy je však prakticky nepoužila.

Po desetiletích chátrání se ministerstvo obrany rozhodlo nepotřebného majetku zbavit. Zájem o historické bunkry už předtím projevily některé obce. Deset bunkrů například už získala obec Oslnovice na Znojemsku, sedm malých objektů obec Vroutek, tři bunkry pak Dyjákovice.

Jeden z bunkrů pak získala také města Mikulov a Roudnice na Labem. Darovací smlouvu na větší pevnost s ministerstvem obrany nedávno podepsaly i Králíky na Pardubicku.

"Zatím jsme převedli asi 22 objektů," uvedl Jan Pejšek z tiskové služby ministerstva obrany s tím, že armáda registruje další žádosti o převody nepoužívaných vojenských bunkrů. "O některé bunkry už město požádalo," řekl například mluvčí opavského magistrátu Jan Šindler.

Předávání podle Pejška komplikuje skutečnost, že objekty většinou nejsou vzhledem k tehdejšímu předválečnému utajení, zapsány v katastrálních mapách. Některé kraje podle něj ale už zápis bunkrů do katastru dokončují.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Bojové drony pořídíme do roku 2025, plánuje náčelník štábu Bečvář

Námořník nese na rameni bezpilotní stroj ScanEagle amerického letectva. Váží...

Česká armáda chce mít do roku 2025 kromě průzkumných bezpilotních strojů také bojové drony schopné nést výzbroj. Na...

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...Najdete na iDNES.cz