Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda se přesune k jedné z elektráren

  15:41aktualizováno  15:41
Dukovany - Armáda bude co nejvíce chránit jednu ze dvou českých jaderných elektráren. Stát tak ještě více zesiluje opatření po teroristických útocích na Spojené státy americké. Vojáci protiletadlové základny v Žatci proto dostali v pondělí rozkaz připravit se k přesunu. Oficiálně však zatím nebylo sděleno, zda půjde o Dukovany, nebo o Temelín.

Podle velitele žatecké základny Františka Mičánka by měli vojáci dorazit na místo určení nejpravděpodobněji během tohoto týdne, i když to není ještě jisté. Jeho vojáci zatím připravují k použití protiletadlové zbraně. "Zůstaňte u toho, že je to jedna z elektráren. Vedeme ji jako objekt zvláštního významu. Pokud by bylo ochranné pásmo těchto objektů narušeno, pak to bude nejpravděpodobněji právě ze vzduchu, proto jsme byli vybráni," uvedl Mičánek.

Mluvčí Temelína Milan Nebesář o žádném takovém rozkazu podle svých slov neví. Ani mluvčí Dukovan víc nesdělil: "I kdybych o tom věděl, tak to neřeknu, protože všechny věci fyzické ochrany jsou podstatné v tom, že ten, kdo by chtěl případně zaútočit neví, s čím má počítat. Odmítám dávat informace na toto téma," řekl mluvčí jaderné elektrárny Dukovany Petr Spilka.

Vše
o teroristickém
útoku na USA

Útok na USA
změní českou
armádu

Vojáci více
sledují Dukovany

Podle některých zdrojů se zatím zdá pravděpodobnější varianta, že by armáda zesílila ochranu Dukovan. Ty jsou totiž v plném provozu, zatímco Temelín technici teprve zkouší před definitivním spuštěním. Pro ostrahu Dukovan mluví i to, že jsou proti pádu letadla hůře chráněny, a také událost z letošního jara, kdy bezletovou zónou elektrárny prolétla tři civilní letadla.

Velitel František Mičánek sdělil, že žatečtí vojáci nebudou budovat u elektrárny žádnou zvláštní infrastrukturu a využijí zřejmě stávajících základen Armády České republiky. "Momentálně skutečně nevím, kdy bude zahájen přesun a kudy, ani o tom, kolik vojáků se zúčastní. Jsme v pohotovosti a připravujeme protiletadlové komplety k použití," uvedl Mičánek.

Jak dlouho by vojáci u podniků zůstali, také zatím není jasné. "Zřejmě po celou dobu, kdy budou trvat zvýšená opatření, platná v armádě," dodal velitel. Mluvčí generálního štábu Vladimír Palán o této události ještě dopoledne nevěděl, nicméně slíbil zjistit bližší informace.

Na nejbližším vojenském letišti u Temelína - v Plané u Českých Budějovic - není žádný neobvyklý či zvýšený provoz. "Takový rozkaz jsme doposud nedostali," odpověděl zástupce velitele letiště Karol Zámečník na otázku, jestli základna poslouží žateckým.

Velitelství divize české armády v Brně, kterému Žatec podléhá, bylo ve svých odpovědích mnohem stručnější, i když zprávy o Žatci nevyvrátilo. "V souladu se závěry výsledků jednání krizového štábu jsme posílili ostrahu vojenských objektů, prostorů a muničních skladů. Dále jsme prověřili prostředky protivzdušné obrany. Další požadované informace jsou neveřejného charakteru a proto je nemohu poskytnout," vyjádřila se k otázce elektráren mluvčí brněnského útvaru Šárka Soukopová.

Podle pracovníka jedné z dodavatelských firem, který si nepřál být jmenován, byly značně urychleny práce na odstaveném čtvrtém reaktoru jaderné elektrárny v Dukovanech. Poslední letošní plánovaná odstávka a revize jednoho ze čtyř reaktorů byla zahájena 25. srpna a měla skončit 28. září. Elektrárna však chce všechny práce skončit již v pátek 21. září.

Po této odstávce, jejíž součástí je výměna jedné čtvrtiny paliva, revize zařízení bloku a modernizace některých systémů, by měla být elektrárna připravena na zimní sezonu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...Najdete na iDNES.cz