Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muničák u Poličky už armáda odepsala. Na řadě může být Těchonín

  11:38aktualizováno  11:38
Armáda ruší muniční sklad u Poličky. Skončit má také nákladná vojenská nemocnice a ústav v Těchoníně, která vznikla pro ochranu vojáků s těžkými infekčními chorobami.

Muniční sklad v Květné u Poličky se postupně vyprazdňuje. Co bude s rozsáhlým areálem dál, to zatím nikdo neví. Foto: Michal Klíma, MAFRA

Vojáci se zbavují muničního skladu v Květné u Poličky. Jeho zásoby začaly už před koncem roku odvážet velké vojenské kamiony.

Přitom se nejedná o nějaké bezvýznamné zařízení. Je to přísně střežený objekt, ukrytý v lesích na ploše 156 hektarů a pracuje v něm 17 vojáků a 31 občanských zaměstnanců.

Vojáci sice dostávají kvůli jeho rušení šanci sloužit u jiných armádních útvarů, s občanskými zaměstnanci armáda rozvazuje pracovní poměr.

"Obyvatelé vesnice věřili, že je sklad dobře zabezpečený, takže jim to spíše přijde líto. A nejen těm, kteří v areálu pracují, anebo pro něj jako živnostníci poskytovali služby," řekl starosta Květné Petr Škvařil.

Pyrotechnický ráj doplácí na škrty

Za rušením muničních skladů je výrazná redukce peněz pro armádu.

Významné objekty armády v Pardubickém kraji

Muniční sklad v Květné
Shromažďoval převážně munice pro pyrotechnickou likvidaci a munici vyřazenou vojáky. Část sloužila jako technická zásoba pro výcvik a přímé bojové použití.
Centrum biologické ochrany v Těchoníně
Brání vojáky i civilisty před účinkem zbraní hromadného ničení. Zařízení slouží k provádění obranného biologického výzkumu, výcviku či školení, a to jak vojenských pro specialisty z armád NATO, tak pro civilní specialisty na národní i mezinárodní úrovni. Ročně projde Centrem více než
1 000 vojáků vracejících se z misí v epidemiologicky rizikových oblastech. Centrum kombinuje funkce jak výzkumného pracoviště, tak speciálního zdravotnického zařízení.

"Kapacita střediska Květná není pro potřeby ministerstva obrany využitelná, proto loni rozhodlo o jeho zrušení k 31. prosinci 2013," uvedla mluvčí generální štábu Jana Růžičková.

Ve většině z 32 zastřešených objektů areálu v Květné armáda skladovala hlavně munici pro pyrotechnickou likvidaci a vyřazenou, která byla určena pro odprodej civilním organizacím. Nejmenší část tvořila ta, která sloužila jako technická zásoba pro výcvik a přímé bojové použití.

"Zásobovací středisko není ještě v současné době zcela vyprázdněno. Předpokládáme jeho vyskladnění do 31. srpna," dodala Jana Růžičková.

Co bude s areálem dál, se zatím neví, ale zájem už o něj projevily některé státní organizace, které mají přednost před ostatními zájemci. K mání bude vedle lesa a cest i užitná skladová plocha ve skladištích v rozsahu 11 600 metrů čtverečných. A vodní nádrž rekonstruovaná před třemi lety za dva půl milionu korun.

Pokračování Těchonína je otázkou

Podobně ohroženo je kvůli šetření v armádě Centrum biologické ochrany v Těchoníně. Specializovaná infekční nemocnice je schopná izolovat a léčit lidi, kteří jsou nakažení vysoce nebezpečnými infekčními nemocemi, izoluje a vyšetřuje i vojáky, kteří se vracejí z nasazení v epidemiologicky rizikových oblastech - například Afghánistánu a Iráku.

"Žádné rozhodnutí ohledně budoucnosti Centra biologické ochrany Těchonín zatím nepadlo," říká mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová a vzápětí dodává. "S ohledem na pokračující škrty v rozpočtu ministerstva je otázka jeho dalšího provozování velmi složitá."

Roční náklady na provoz tohoto zařízení se pohybují kolem 100 milionů korun. Do jeho výstavby bylo od roku 2001 investováno 1,75 miliard korun.

Ministerstva nemocnici podporují. Ale jen slovy

Když byla s žádostí o pomoc nedávno oslovena ministerstva zahraničních věcí, zdravotnictví, vnitra i Státní úřad pro jadernou bezpečnost, každá instituce vyzdvihla důležitost Těchonína v rámci bezpečnostního systému, žádná z nich však nebyla ochotna podílet se na jeho provozu.

Ani jednání na mezinárodní úrovni, například se Světovou zdravotnickou organizací zatím žádné konkrétní výsledky nepřinesla.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz