Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda propustí v rámci reformy tisíce civilistů

  11:44aktualizováno  11:44
Česká armáda zeštíhlí. V rámci reformy propustí postupně 3600 svých občanských zaměstnanců. Na konci reformy by mělo v armádě sloužit 26200 profesionálních vojáků, 8800 občanských zaměstnanců a 1800 studentů vojenských škol.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Vláda v pondělí odsouhlasila pozměněnou reformu ozbrojených sil. Změny, které souvisejí se snižujícím se rozpočtem vojska, se dotknou všech složek i velení armády.

V rámci úspor chce ministerstvo propouštět každý rok až 1200 občanských zaměstnanců. "Celkem plánujeme, že odejde 3600 osob," řekla ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Reforma by podle ní měla skončit do roku 2018, kdy bude české ministerstvo obrany napojeno na plánovací systém NATO. V armádě by mělo v konečné fázi sloužit 26200 profesionálních vojáků, 8800 občanských zaměstnanců a 1800 studentů vojenských škol.

Původní plán přitom počítal s ukončením reformy v roce 2012.

"Cílem transformace není mít expediční armádu, armádu, která bude celá nasazena někde mimo naše území, ale chceme mít armádu, která bude mít expediční schopnosti. Bude nasaditelná, ale nikoli nutně nasazená," vysvětlila Parkanová.

Početní stavy zaměstnanců resortu by měl ještě prověřit audit, který ministerstvo připravuje.

Armáda musí šetřit
Přepracovaná transformace ozbrojených sil počítá s tím, že armáda bude muset kvůli snižujícím se výdajům na obranu výrazně šetřit, a zruší proto čtyři až pět velkých posádek.

Rozpočet vojska pro příští rok by měl podle nejnovějšího návrhu resortu financí činit 54,195 miliardy korun. To je sice takřka o miliardu více než letos, ve vztahu k hrubému domácímu produktu je to ale méně - 1,46 procenta HDP oproti letošním 1,56 procenta.

Premiér Mirek Topolánek připustil, že se vládě zatím v rámci stabilizace veřejných financí nepodařilo zastavit snižování rozpočtu armády.

Snižující se rozpočet armády opakovaně kritizuje NATO. Státy Aliance se totiž dohodly, že budou na obranu vydávat dvě procenta svého HDP. Výdaje na obranu by podle údajů ministerstva obrany měly v roce 2009 představovat 1,39 procenta HDP, o rok později to má být 1,38 procenta. V letech 2011 až 2018 by pak podíl obranných výdajů měl být v rozmezí 1,4 až dvě procenta HDP.

"Je pravdou, že téměř žádná evropská země NATO neplní ta dvě procenta, na kterých se usnesli," řekl Topolánek s tím, že to ale není omluva. Vláda se proto podle něj bude snažit, aby se rozpočet armády vrátil zpět na úroveň, která byla obvyklá.

Záchranné prapory čekají změny
Asi nejviditelněji se projeví změny na fungování speciálních záchranných praporů, které pomáhají například při živelních pohromách.

Zůstat by měly jen v Rakovníku a Olomouci. Záchranný útvar v severomoravském Hlučíně plně převezme ministerstvo vnitra. Útvar přejde se vším všudy, tedy lidé, technika i majetek, pod Hasičský záchranný sbor.

Záchranný prapor v Kutné Hoře bude zcela zrušen a z posádek Bučovicích a Jindřichově Hradci armáda vybuduje lehké motorizované prapory, které budou vyzbrojeny lehkými zbraněmi a minomety.

Podle ministryně Parkanové se ale armáda v žádném případě nezříká pomoci obcím při likvidaci následků živelních a jiných katastrof. Většina útvarů totiž bude schopna v případě nutnosti nabídnout svou pomoc civilnímu obyvatelstvu na vyžádání starostů a hejtmanů.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek nastínil, že změny se dotknou i velitelských prvků. Společné síly v Olomouci budou nově zahrnovat kromě pozemních a vzdušných sil také velitelství výcviku.

Proti původním plánům vláda včera rozhodla, že zachová vrtulníkovou základnu v Přerově. Ta se měla stěhovat do Náměšti nad Oslavou. - více zde

Nově podle Picka vznikne velitelství podpory ze současných velitelských prvků ve Staré Boleslavi a počet osob se sníží na 50 procent.

V budoucnu by tak měla mít česká armáda 27 posádek a 62 dislokačních míst."V žádném případě neopustíme již vybudované posádky. Budou zde sloužit možná jiné druhy vojska, ale v těchto posádkách zůstaneme," dodal Picek.

Připomněl, že českou armádu čeká v budoucnu několik významných úkolů, jako vybudování bojových úderných skupin, takzvaných Battlegroups pro Evropskou unii a řízení vlastního provinčního rekonstrukčního týmu v Afghánistánu. - více zde

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...Najdete na iDNES.cz