Voják Vladimír Holub na dva roky staré fotografii pózuje s nacistickou vlajkou.

Voják Vladimír Holub na dva roky staré fotografii pózuje s nacistickou vlajkou. | foto: Antifa.cz

Armáda propustí neonacisty a zpřísní nábor

  • 77
Tři neonacisté, kteří slouží v elitních armádních jednotkách, byli zproštěni funkcí. Vše směřuje k tomu, že armáda Vladimíra Holuba, Jana Brhela a Martina Hracha úplně propustí. Generalita navíc plánuje, že rekruti budou muset při náboru závazně odmítnout neonacistickou ideologii.

"Na případu pracuje vojenská policie. Nechci předjímat, ale v podobných případech budeme vždy postupovat tvrdě," řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

 A netýká se to prý jen pravicových, ale i levicových extremistů. "V armádě nemají co dělat. Nemají podporu ani jejího velení, ani velitelů bojových jednotek," ujišťuje generál Picek.

Na neonacisty v české armádě upozornila MF DNES koncem listopadu. Velení armády zveřejněné informace zaskočily. Ministryně obrany Vlasta Parkanová poté MF DNES přiznala, že policie poskytla armádě informace o neonacistech již před dvěma roky, vojsko je však špatně vyhodnotilo a nepracovalo s nimi. - více zde

Holub s Brhelem slouží v žatecké brigádě rychlého nasazení, Hrach zase v jinecké dělostřelecké brigádě. Jejich přítomnost v těchto jednotkách je neúnosná i proto, že například vojáci z brigády rychlého nasazení jsou cvičeni i k diverzním akcím v protivníkově týlu, a tudíž i k tichému zabíjení. Odborníci se obávají, že by neonacisté mohli v těchto svých dovednostech školit extremistické bojůvky.

Rovněž generál Picek nyní připouští, že v předávání údajů o neonacistech v armádě mezi policií a vojskem "něco zaskřípalo".

"Někdo to trošičku podcenil. Nechci teď ale říkat, že za to může ten či onen. Důležité je, že budu od ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka dostávat i sebemenší poznatky o extremistech přímo na stůl. Potom se budu moci těmto případům osobně věnovat," ujišťuje Picek.

Nemělo by se tedy už stávat, že se velitel brigády rychlého nasazení Aleš Opata dozví o neonacistech ve svých jednotkách až od MF DNES.

Noví vojáci budou muset odmítnout neonacismus
Picek navíc ministryni Parkanové navrhne, aby rekruti propříště podepisovali při vstupu do armády prohlášení, že: "... nepodporují či neprojevují sympatie s hnutími, která směřují k potlačování práv a svobod člověka anebo hlásají národnostní a rasovou zášť". A pokud voják tento článek poruší, bude bez dlouhého vyšetřování velmi rychle propuštěn.

Pružné předávání informací o neonacistech bude navíc příští týden tématem schůzky generála Picka s policejním prezidentem Oldřichem Martinů. A podobné setkání chystá i ministryně obrany Parkanová s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, aby prý armáda jako zaměstnavatel mohla pohotově na vyžádání dostávat informace o lidech, kteří byli kvůli extremismu odsouzeni.

Reakce plukovníka Opaty je stručná: "Vítám to. Význam to má zejména pro náborová střediska, která vojáky do armády přijímají." Armáda se pod vlivem zveřejněných informací chystá i k dalšímu netradičnímu kroku, jímž by mohla být široká diskuse, jak se bránit přílivu extremistů.

"Osobně si myslím, že k tomu nazrál čas," říká šéf vojenské policie Oldřich Kubát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue