Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za šestnáct let máme v NATO dobré jméno, shodují se Pavel a Stropnický

  13:31aktualizováno  13:31
Je to přesně šestnáct let, co Česká republika 12. března 1999 vstoupila společně s Maďarskem a Polskem do Severoatlantické aliance. Jako první postkomunistické země v první vlně rozšiřování. Vstup do NATO si ve čtvrtek připomněli armádní jednotky po celé zemi.

Centrála NATO v Bruselu | foto: NATO Photos

„Vstup do NATO byl pro mě jedním ze silných momentů, protože jsem byl přímo u toho, když jsme na mezinárodním velitelství v nizozemském Brunssumu vztyčovali naši vlajku,“ vzpomíná náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Za uplynulých šestnáct let podle něj prošla celá Aliance zásadní proměnou a česká armáda získala dobré jméno.

Česká cesta do NATO

Diskuse o možném vstupu země do NATO začala hned po listopadu 1989. Na jaře 1994 se Česká republika připojila k aliančnímu programu Partnerství pro mír, který je považován za jakýsi předstupeň členství. O dva roky později pak čeští zástupci předali Alianci dokumenty nutné k zahájení rozhovorů o plnohodnotném členství. Pozvánku ke vstupu do NATO dostala Česká republika na summitu Aliance v Madridu v červenci 1997.

Přístupové protokoly pak stvrdil svým podpisem tehdejší prezident Václav Havel přesně 26. února 1999. Ve stejnou chvíli obdobné dokumenty podepsal ve Varšavě i polský prezident Aleksander Kwasniewski.

Země pak vstoupila do Aliance 12. března 1999. Ministři zahraničí tehdy předali ve městě Independence v americkém státě Missouri své americké kolegyni Madeleine Albrightové ratifikační listiny. Česko zastupoval Jan Kavan, ministr zahraničí v tehdejší vládě Miloše Zemana.

„Dnes můžeme s hrdostí říci, že jsme plnoprávnými členy Severoatlantické aliance a naši koaliční partneři hovoří o našich jednotkách s respektem a úctou. Čeští vojáci se v Alianci neztratili, naopak jejich působení v zahraničních operacích, velitelských strukturách a mezinárodních štábech Aliance chválí všichni spojenečtí velitelé a kolegové,“ konstatoval Pavel.

Důkazem jsou podle něj nejen vysoká vyznamenání, které udělují spojenci českým vojákům, ale i důvěra v jejich velitelské schopnosti. Vůbec poprvé v historii velí čeští vojáci mezinárodnímu uskupení v rámci Sil rychlé reakce NATO. Češi velí také mezinárodní výcvikové jednotce na kábulském mezinárodním letišti, kterou až doposud vždy řídili jen Američané.

A za velký úspěch je považována volba právě generála Pavla do čela vojenského výboru NATO. Tedy na druhou nejvýznamnější vojenskou pozici v celé Alianci. 

„Rád bych zdůraznil, že nebýt dlouholetého úsilí a výborné práce tisíců vojáků v operacích, na cvičeních, na zahraničních pracovištích, ale i doma, a někdy bohužel i obětí, nikdy by nevznikl tak příznivý obraz českého vojáka a ani ten sebelepší kandidát by neměl ve volbě 28 států šanci na úspěch,“ řekl Pavel.

Priority se kvůli novým hrozbám mění

„Vstupem do Aliance jsme na sebe vzali řadu závazků. Například to, že v případě potřeby pro kolektivní obranu podle článku 5 Severoatlantické smlouvy poskytneme až brigádní úkolové uskupení. To představuje jednotku o síle až 5 000 vojáků - tedy vojensky zcela nepřehlédnutelný prvek,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Anexe Krymu, hybridní válka na východní Ukrajině, zhoršené vztahy s Ruskem, expanze Islámského státu na Blízkém východě a teroristické útoky loni zcela změnily bezpečnostní prostředí v Evropě. Na tyto zásadní změny musí Severoatlantická aliance a Česká republika reagovat.

„Téma bezpečnosti a obrany země se tak staly opět prioritou České republiky, což deklarovaly koaliční strany svým závazkem nejen zastavit propad rozpočtu resortu obrany, ale začít s jeho postupným navyšováním,“ připomenul Stropnický.

Lepší rozpočet má podle něj pomoci završit nejen proces modernizace české armády, ale zejména její schopnosti dostát aliančním závazkům. Patří mezi ně i častější účast českých jednotek na aliančních cvičeních. 

Například 150 českých výsadkářů z Chrudimi se hned v dubnu zapojí do cvičení Nobel Jump, které má otestovat nové jednotky velmi rychlého nasazení NATO, které by podle plánu měly být schopné přispěchat na pomoc ohrožené členské zemi v řádu dní (více o cvičení čtěte zde). Na jejich vybudování se dohodli spojenci loni v reakci na situaci na Ukrajině a chování Ruska.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz