Armáda prodává zvířata ze studené války

Bukurešť - Rumunsko od základů mění svou armádu. Dřívější pravidla přestávají platit, jidiným cílem je modernizace. Rumunská armáda například dává v rámci svého směřování k moderní vojenské síle západního stylu a snah o připojení k NATO do aukce dobytek, prasata a drůbež. Právě ty jsou dědictvím z dob studené války, kdy vojska Varšavské smlouvy dbaly na svou soběstačnost.
Jak informoval rumunský list Jurnalul National, zvířata jsou součástí majetku zděděného z dob členství v nyní již zaniklé Varšavské smlouvě, vojenské alianci, která požadovala po svých členech, aby se spoléhali pouze na své vlastní zemědělské farmy, které by zásobovaly vojáky potravinami.

Vyvolávací cena za armádního býka bude asi 430 dolarů (asi 13.600 korun), prasata jdou do prodeje za asi 30 dolarů za kus (950 korun) a kuřata za jeden dolar kus.

"Generální štáb se rozhodl přeměnit armádní zemědělské farmy a získávat potraviny od soukromých zemědělců, tak jak je tomu i v jiných zemích," uvádí list.

Rumunsko doufá, že získá pozvánku ke členství v NATO již na listopadovém summitu v Praze.

Experti považují Rumunsko za most na Balkán či základnu pro vedení operací v Afgánistánu nebo Iráku.

Loňské teroristické útoky na Spojené státy jen potvrdily, jak významnou roli pro odvetné operace může oblast Černého moře hrát. Geografická poloha obě země rázem katapultovala do skupiny těch kandidátských zemí, které mají největší šance na přijetí.

NATO však ždá od Rumunska větší pokrok v reformě armády. "Země musí navzdory zjevnému zlepšení udělat ještě hodně práce, chce-li se ocitnout ve skupině států, které dostanou zřejmě na podzimním summitu NATO v Praze pozvánku ke vstupu do aliance," prohlásil to v Bruselu generální tajemník NATO George Robertson.

Video