Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda prodává vysloužilé psí veterány

  18:39aktualizováno  18:39
Chcete perfektně vycvičeného vojenského psa? Žádný problém. Armáda hledá pro vysloužilé služební psy nový domov. K odprodeji nabízí zatím asi 50 psích veteránů. Na vyřazení kvůli zdravotnímu stavu nebo věku pak v nejbližší době čeká dalších asi 80 cvičených psů.

Zájemci si mohou psy prohlédnout na základně v Grabštejně. | foto: ČTK

"Ve všech případech odprodeje se jedná o psy, kteří byli cvičeni pro strážní a hlídkovou službu. Většinou jde o německé ovčáky," řekl velitel Veterinární základny Grabštejn Pavel Onodi.

Služební psi podle něj musí pravidelně absolvovat zdravotní prověrky a po pěti letech služby se začínají vyřazovat pro stáří. Odprodejem novým majitelům chce armáda řešit situaci, kdy v poslední době vyřadila z aktivní služby zhruba 50 psů a dalších přibližně 80 na vyřazení čeká.

Nejlevněji lze v koupit vyřazeného a perfektně vycvičeného psa ze základny v Grabštějně za symbolických deset korun. Nejdražší psí veteráni pak vyjdou na 1500 korun. "Cena závisí na zdravotním stavu, povahových vlastnostech a stáří psa," konstatoval Onodi.

Spolu s armádní agenturou teď jeho veterinární základna chystá speciální internetovou nabídku psích vysloužilců včetně fotografií. Na jaře pak nabídku i prostřednictvím celostátních deníků.

V české armádě slouží šest stovek psů
Zájemci o koupi si však mohou psy prohlédnout už nyní. "Můžou přijet na základnu a vybrat si toho psa, který se jim bude líbit a také vyhovovat povahou i vycvičeností," řekl Onodi. Psovodi zájemcům psa předvedou a poradí, jak s ním zacházet. Zájemce se dozví i zajímavosti z průběhu služby psa.

Armáda chce vyřazené služební psy nabízet i v budoucnu. V současné sobě totiž v armádě slouží asi 600 psů vycvičených pro strážní službu, záchranářské práce, vyhledávání drog, zbraní a výbušnin nebo pro pachové práce.

Ještě před několika lety přitom armáda využívala dvojnásobný počet psů. Kvůli reformě armády a rušení řady posádek a základen se vojáci museli psů zbavit. Podle Onodiho si řadu starších služebních psů vzali s sebou do civilu jejich psovodi, jiné armáda prodala.

Psy vhodné pro další službu pak armáda bezplatně převedla jiným ozbrojeným složkám, převážně policii, Vězeňské službě nebo Celní správě.

Nizozemci platí psím veteránům penziony
Kromě vyřazování vysloužilých čtyřnohých pomocníků plánují vojáci i nákup. Za ročního až dvouletého psa vhodného pro službu zaplatí chovatelům až 50 tisíc korun.

"Jen letos budeme doplňovat 100 nových psů pro speciální pachové práce a hlídkovou službu. Musí dojít k zákonité obměně, neboť dnes se psovod stará zpravidla o dva služební psy," konstatoval Onodi.

Problém s vyřazenými služebními psy řeší podle agentury ČTK i v jiných zemích. Například Izraelci psy utrácejí, protože se bojí jejich zneužití. Německý Bundeswehr psí veterány vykastruje a nechá dožít.

Nizozemci jim zase předplácejí dožití v psích penzionech. Snad nejlépe se ke starým psům podle informací ČTK chovají Švédové, kteří pro ně najdou nový domov ještě před ukončením jejich aktivní služby a pak je darují.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz