Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda platí lidem zbytečně

  7:47aktualizováno  7:47
Rozpočet ministerstva obrany nezatěžuje pouze nákladný kontrakt na letouny L-159, ale také neschopnost managementu ministerstva a části generality zavést v armádě pořádek. Navzdory tomu, že ministr obrany Vladimír Vetchý sliboval po svém nástupu zásadní reformu vojenského školství i personalistiky. Běžně se tak například stává, že velitelé podepíší pětiletý kontrakt s vojákem, pro něhož pak ve vojenských útvarech není místo.

Z vojska je tento muž tedy uvolněn, opouští však armádu podle zákona s odchodným, a navíc ještě po několik dalších let pobírá vojenskou penzi. Dostane tak celkem až několik set tisíc korun, byť za dobu služby, kterou nevykonal.
Podobná situace je i u absolventů vysokých vojenských škol, kteří leckdy odcházejí po absolutoriu do civilu.

"Aby ne, když si z osmitisícového platu ušetří během studia tak slušnou sumu, že vracejí vojsku požadované peníze jako náhradu bezplatného studia," dodal jeden z expertů.

"Přicházíme tak o nepředstavitelné částky, které nám chybějí jinde," soudí jeden z analytiků obrany, jemuž došla s chaosem v resortu trpělivost. "Tohle je opravdu velké diletantství, které nejenže pouští žilou armádní pokladně, navíc si bezohledně a krutě zahrává s osudy lidí," potvrdil jeden z vysoce postavených důstojníků resortu. A jako voják překvapivě dodává: "Obrana má ve skutečnosti peněz dost, Vetchého lidé s nimi ale plýtvají v takové míře, že to ohrožuje existenci armády."

Jak se to může stát? Ministr obrany Vladimír Vetchý nařídil, aby byly do konce roku podepsány kontrakty s perspektivními profesionály. Smlouva naopak není prodloužena lidem, kteří nesplňují kvalifikační či věková kritéria. Protože se však tabulky s počty lidí neustále a mnohdy nekoncepčně mění, není ojedinělý případ, kdy je smlouva s vojákem uzavřena zbytečně.

Šéf výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny Petr Nečas (ODS) stejně jako někteří lidé z Vetchého úřadu navrhuje podle svého názoru jediné možné řešení: okamžité radikální změny ve vedení ministerstva.

Mluvčí ministra obrany Vladimíra Vetchého Milan Řepka jakékoli snahy přimět svého šéfa k rozhovoru, jenž by nedostatky v resortu analyzoval, odmítá. "Pan ministr je velmi vytížen, nemá čas - zkuste to příští týden." Většina ministrových reakcí tedy vychází z nahodilých setkání v parlamentu a jeho velmi útržkovitých odpovědí: "Tohle nejsou věci, které chci řešit přes tisk." Anebo: "Výsledky změn, do nichž jsme se pustili, se prokážou až za delší dobu." Nový Vetchého náměstek Prokop Dolejší, jenž odpovídá za personalistiku, říká, že má k její úrovni značné výhrady. O konkrétních nedostatcích však odmítl hovořit.

"Na to jsem tu příliš krátce. Mohu říci jen to, že můj tým tvrdě pracuje na tom, aby se podobné extrémy, které pouštějí žilou obrannému rozpočtu, a navíc diskreditují armádu v očích veřejnosti, už nestávaly."

Náměstek se v posledních týdnech setkal se šéfy všech operačních velitelství, aby vyslechl jejich připomínky ke kolabující personalistice, a zabránil tak alespoň nejabsurdnějším případům v jednání s vojáky - tedy i značným finančním ztrátám. "Nejde navíc jen o ty vámi zmíněné "falešné kontrakty". Peníze nám kvůli chybám unikají i jinde," řekl Dolejší. Odmítl však přehmaty konkretizovat. "Snažím se o nich jednat především s ministrem," omluvil se náměstek.

Co tedy zbylo z Vetchým slibované reformy personalistiky a vojenského školství? Jeho struktura je stejná jako před patnácti lety. Stejná jako tehdy, kdy připravovalo vojáky pro dvousettisícovou, a nikoli padesátitisícovou armádu. A stejně jako tehdy v ní mizí obrovské částky.

"Není to ovšem jen ekonomický průšvih. Horší je, že z armády nekontrolovatelně odcházejí kvalifikovaní vojáci," míní Vetchého podřízený.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz