Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda opět pozvala novináře na kurz přežití

  11:00aktualizováno  11:00
Čeští vojáci letos opět organizují výcvik pro dvacet novinářů a pracovníků humanitárních organizací. Cílem kurzu speciální přípravy pro krizové situace je jejich proškolení na pobyt v oblastech válečných konfliktů a přírodních či humanitárních katastrof.

Kurz přežití pro novináře | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"V kurzu přežití si jeho účastníci prověří svou fyzickou a psychickou připravenost zvládat krizové situace a osvojí si zásady pohybu v rizikových oblastech," vysvětlila koordinátorka kurzu Jana Jelínková z ministerstva obrany. 

Během devítidenního výcviku je kladen důraz na zásady přežití v neznámém terénu, orientaci za ztížených podmínek, překonávání umělých i přírodních překážek a také na způsoby první pomoci a transportu raněných.

"Účastníci kurzu jsou rovněž seznámeni se základními technikami vyjednávání a chování v zajetí, řeší úkoly nejen jako jednotlivci, ale také se přesvědčí o tom, jak důležitá je spolupráce ve skupině," přibližuje velitel kurzu major František Heideker.

Tento tradiční model bude letos zaměřen ještě více zaměřen prakticky. "Pokusíme se ještě více propojit teorii s praxí a zatáhnout účastníky kurzu takzvaně více do hry," řekla pro natoaktual.cz Jelínková.

Simulace krizových situací tak budou podle ní kontinuálně součástí kurzu od jeho zahájení. V dřívějších ročnících tvořily předem dané výcvikové bloky.

Podle Heidekera je to progresivní posun v kvalitě. "Novinář, který se vydá do mise, je obklopen nebezpečím od prvních okamžiků. Proto přistupujeme k tomuto modelu." - více zde

Zájem o absolvování kurzu každým rokem roste. "Proto uchazeči musí počítat s absolvováním vstupních testů, které posoudí jejich fyzické a psychické předpoklady. Výsledky posuzuje komise specialistů na výcvik a psychologů, přičemž nemalou roli hrají rovněž důvody zájemce," upozorňuje Jelínková. Do kurzu se tak dostane přibližně třetina všech zájemců.

Letošní kurz přežití se uskuteční od 15. – 24. dubna ve Vojenské akademii ve Vyškově a v přilehlém výcvikovém prostoru Dědice. Samotná myšlenka kurzu zaujala i Severoatlantickou alianci, a tak se od letošního roku ve Vyškově budou cvičit před vysláním do vojenských misí také její civilní zaměstnanci.

"Kurz není jen obrovská výzva nebo pocta pro Armádu České republiky, ale je to i pocta pro celou Českou republiku," komentoval rozhodnutí centrály NATO v rozhovoru pro natoaktual.cz brigádní generál František Maleninský. – více zde

Kurz pro novináře inspiroval rovněž české diplomaty. Ti jezdí trénovat přežití do vojenského výcvikového prostoru na Vyškovsku poslední tři roky vždy na podzim. – více zde

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz