Ministerstvo obrany nakupovalo pro armádu například letouny CASA C-295M

Ministerstvo obrany nakupovalo pro armádu například letouny CASA C-295M | foto: Armáda ČR

Armáda nakupovala techniku bezhlavě a bez soutěží, kárá NKÚ

  • 51
Miliardové nákupy vojenské techniky provázela v posledních letech vážná pochybení. Část techniky ministerstvo obrany pořídilo bez výběrového řízení, část vůbec nevyužilo. Vyplývá to z šetření Nejvyššího kontrolního úřadu. Resortu podle něj chybí dlouhodobá koncepce armády.

NKÚ prověřil šest nákupů z let 2005 až 2009 v celkové hodnotě 18,2 miliard korun. Kontrola byla zaměřena především na soulad nákupů vojenské techniky s armádní koncepcí nákupů, plněním technických parametrů a využíváním nakoupené techniky, vysvětlil Jaroslav Broža z odboru komunikace NKÚ.

Ministerstvo například podle zjištění NKÚ pořídilo letouny A-319CJ a CASA C-295M o několik let dříve, než stanovily dohodnuté termíny obnovy letadlového parku. Navíc je zařadilo do kategorie "velkokapacitní dopravní letoun", do které nepatří. 

Úřad také upozornil, že armáda využila jen část pořízených středních terénních vozidel. Radiolokátory Arthur, potřebné pro účast dělostřelectva na operacích mimo území členských států NATO, nebyly do zahraničních misí vůbec nasazeny.

Ministerstvo v některých případech techniku klasifikovalo jako vojenský materiál, aby nemuselo vypisovat výběrové řízení. Pořízením lehkých obrněných vozidel Iveco ve spolupráci se slovenským ministerstvem obrany mohlo dojít k porušení zadávacích pravidel Evropské unie, uvádí NKÚ.

Ministerstvu podle NKÚ chybí koncepce

Za dlouhodobý problém ministerstva NKÚ považuje absenci koncepčního materiálu rozvoje.Tento stav prý resortu umožňuje nakupovat vojenskou techniku bez dostatečně zdůvodněné aktuální potřeby.

"Schválené koncepce z roku 2002 a 2003 pouze obecně definují vyzbrojovací programy. Nebyl v nich specifikován počet potřebné techniky, finanční prostředky, termíny pořízení a v některých případech nebylo ani zřejmé, jaké konkrétní techniky se nákup týká," uvádí Broža. 

Resort obrany věří, že tyto problémy do budoucna pomůže vyřešit takzvaná Bílá kniha obrany, kterou vláda schválila minulý týden. Strategický dokument určuje směřování české armády na další roky.

Radikálně se změní systém nákupu zbraní. Kvůli pořizování zbraní a munice by měl pravděpodobně příští rok vzniknou Národní úřad pro vyzbrojování. Ministr Alexandr Vondra věří, že se omezí vliv prostředníků při pořizování vojenské techniky z ciziny, a stát tak ušetří zhruba 10 procent ceny. Na novelu zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem Nečasův kabinet kývl v březnu.

Problémem vojenských nákupů není jen nekoncepčnost, ale i podivné okolnosti, které je provázejí. V období, které sledovalo NKÚ, proběhly nákupy obrněných transportérů Pandur a další kontroverzní zakázky, spojované například se jménem náměstka ministra obrany Martin Barták.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video