Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda dokoupí další tisíce ručních zbraní za víc než miliardu

  9:44aktualizováno  9:44
Ministerstvo obrany připravuje další nákupy ručních zbraní za zhruba miliardu korun. Do roku 2020 vojáci dostanou dalších 10 tisíc útočných pušek, 7 tisíc pistolí a 500 samopalů. Resort tak chce dokončit přezbrojení.

Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Vzhledem k tomu, že resort není schopen vydat částku jednorázově, bude projekt rozložen do několika let. Na základě volných zdrojů v daném roce bychom vyčleňovali finanční prostředky na pořízení určitého počtu zbraní," oznámil šéf sekce vyzbrojování Pavel Bulant.

Od roku 2014 chce ministerstvo pro armádu postupně nakoupit dalších 10 tisíc útočných pušek CZ 805 BREN, 7 tisíc pistolí CZ 75 PHANTOM a 500 samopalů CZ SCORPION. To by mělo stačit na dokončení kompletního přezbrojení armády. Celkové náklady podle Bulanta přesáhnou jednu miliardu korun a nákup by měl být rozložen do více let.

Útočné pušky BREN prošly drsnými testy

Nové pušky, pistole i samopaly armáda nedávno zavedla do své výzbroje a vojáci je používají i v zahraničních misích. Právě nové útočné pušky BREN se počátkem roku staly terčem kritiky, když si na jejich funkčnost stěžovali vojáci nasazení v Afghánistánu. Ve zbraních se například zasekávaly náboje, lámaly se spony a součástky na čištění. Armáda ale zbraně podrobila novým drsným testům a konečný verdikt zněl, že budou v pořádku.

Ještě do příštího roku by měly pokračovat dodávky "první várky" nových útočných pušek BREN. Armáda si jich u výrobce objednala takřka osm tisíc za 1,1 miliardy korun. Dodávky jsou rozděleny do tří let. Zatím zbrojovka dodala přes 3 600 kusů. Nejdříve jsou novými puškami přezbrojovány bojové jednotky. Další etapu přezbrojí spustí ministerstvo až poté.

Všichni dostanou stejné zbraně

"Do příštího roku probíhá dodávka celkových téměř 8 tisíc kusů útočných pušek, předpokládáme, že bychom další etapu zahájili v následujícím roce," upřesnil Bulant. Cílem je podle něj snížit počet nejrůznějších druhů ručních zbraní, které vojáci používají.

Ještě před pár lety měla armáda pestrou směsici osmnácti druhů ručních zbraní, do kterých bylo nutné nakupovat až 70 typů nábojů různých ráží. To bylo podle ministerstva finančně náročné a způsobovalo i logistické problémy.

"Vše záleží na tom, jaké budou naše finanční možnosti, ale naším cílem je, aby armáda disponovala stejným typem zbraně - ať už se jedná o útočnou pušku či pistoli v unifikované ráži," dodal Bulant.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Bojové drony pořídíme do roku 2025, plánuje náčelník štábu Bečvář

Námořník nese na rameni bezpilotní stroj ScanEagle amerického letectva. Váží...

Česká armáda chce mít do roku 2025 kromě průzkumných bezpilotních strojů také bojové drony schopné nést výzbroj. Na...

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...Najdete na iDNES.cz