Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda nabírá a školí lidi. A pak je propouští

  5:34aktualizováno  5:34
Armáda nalákala desítky nováčků na náborovou kampaň. Investovala do jejich výcviku a vyškolení. Ale po přísaze a podepsání smlouvy je vyhodila. Zjistila, že je nepotřebuje. Vyhození vojáci si teď stěžují ministrovi obrany.

Šedesátka mužů a žen dala v civilu výpověď, protože je armáda je přesvědčila, že u ní budou užitečnější. Ilustrační foto. | foto: Radek Miča, MAFRA

"Naivně jsem uvěřil slibům náborářů, ale i akční filmové reklamě režiséra Filipa Renče, v níž se hovoří o 'cti, věrnosti a odvaze'. A tak jsem ve svých třiceti na jaře narukoval," říká rotný Pavel K. On ani jeho kolegové nechtějí být kvůli potížím s nadřízenými jmenováni.

"Dokonce mi několikrát řekli, že takové lidi jako já armáda potřebuje. Takže jsem se v rotmistrovském kurzu, který právě dokončuji, snažil jako pitomec ještě víc. Ale najednou nám – nehledě na nedávné sliby a ujišťování – z čista jasna oznámili, že nás kvůli škrtům v armádním rozpočtu propouštějí pro nadbytečnost. Hned jsem si na heslo o cti a věrnosti vzpomněl – a přijde mi teď k smíchu. V životě mne tak nikdo neobelhal a neponížil," dodává rotný.

Psycholog: Armádě se nesolidnost vymstí

Šedesát mužů a žen, které náboráři letos přesvědčili, aby dali v civilu výpověď, protože v armádě najdou perspektivnější a zajímavější práci, se v prosinci ocitne na dlažbě.

Novopečení vojáci si však nechtějí dát takové jednání líbit a píší ministrovi obrany Martinu Bartákovi petici, v níž si stěžují, že armáda je od počátku uváděla v omyl, když je planými sliby přiměla změnit svůj život.

"Naposledy minulý měsíc při podepisování kontraktu jsem se důstojníků ptal, nakolik může mít finanční krize vliv na naše umístění. A oni mne opět ujišťovali, že práce je pro nás dost. Abych byl bez obav," dodává rozčarovaný rotný Eduard S.

Když mu minulý týden oznamovali opak, dostalo se rotnému cenné rady: pokud máte v armádě vlivného známého, využijte protekci. "Jen mne to ujistilo o chaosu, který v armádě při snižování počtů vojáků zavládl," domnívá se rotný.

Psycholog a šéf personální firmy Slavomil Hubálek je přesvědčen, že armádě se takové jednání vymstí. Žádná solidní firma podle něj s lidmi takhle nezachází. "Techniku si vždycky někde koupíte, avšak o schopné a motivované lidi je nouze. Oni si navíc tuhle neblahou zkušenost nenechají pro sebe a udělají armádě takovou antireklamu, na kterou její velení nezapomene."

To, jak armáda vojáky v jednom roce získala a vzápětí se jich zbavila, považuje psycholog za vysoce nemorální.

Návrat na stejná místa v civilu je přitom pro podvedené muže a ženy vyloučen – jsou již dávno obsazena.

Rotného Eduarda S. roztrpčila i následující věta personalisty, který mu dal výpověď: Budete si snadněji hledat práci než ti, kteří slouží v armádě patnáct či dvacet let. "Jen mne to přesvědčilo o nespravedlnosti propouštění. Cožpak je armáda zaopatřovací ústav pro přestárlé anebo ty, kteří se v civilu již nechytnou?"

Šedivý: Měli se zbavit generálů, ne rekrutů

Bývalý šéf generálního štábu Jiří Šedivý nabízí řešení: pokud by prý armáda dodržovala kritéria přezkoušení z tělesné připravenosti generálů i rotmistrů a posuzovala je i podle vzdělání, praxe a znalosti jazyků, nemusela by dávat výpověď lidem, kteří do ní letos vstoupili.

"Zbavila by se elegantně mnohem více neperspektivních vojáků, než jsou ti, které teď musí kvůli rozpočtovým škrtům překotně a s přehmaty propouštět," navrhuje generál.

Propouštění lidé by se navíc podle Šedivého neocitli na ulici, protože dostanou odchodné a měsíční důchod za odsloužená léta. Vyhození rekruti nemají na nic podobného nárok. "Když si ti lidé změnili kvůli armádě život, měla by jim dát šanci, a ne vyhazov," říká generál Šedivý.

Mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek slibuje, že vedení resortu se věnuje všem excesům, k nimž dochází při redukci vojska, zvláště když nejsou v jeho zájmu. "Každý podnět bereme vážně," ujišťuje. Armáda propouští rekruty kvůli nedostatku peněz. Jejich výcvik však přišel daňové poplatníky na desítky tisíc korun.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz