Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda jí vzala muže a chtěla i byt

  0:01aktualizováno  0:01
Lianne Seymourová, mladá žena z Velké Británie, si myslela, že už nemůže být hůř. 21. března jí z ministerstva obrany oznámili, že její manžel, Ian Seymour, příslušník královské námořní pěchoty, který šel bojovat do Iráku, zahynul při havárii vojenského vrtulníku v severním Kuvajtu.

V malém domku ve vesnici Poole v anglickém Dorsetu zůstala sedmadvacetiletá Lianne sama s tříletým synem Beckem. Brzy nato se její svět obrátil naruby podruhé - to když dopadla tvrdá ruka nelítostné armádní byrokracie.

Nejprve dostala dopis od ministerstva obrany, v němž jí oznámili, že musí opustit polovinu vojenského dvojdomku, jejž obývala, a vrátit část platu, kterou její muž dostal, ačkoli byl již po smrti. Maličkost, "jen" 400 liber (asi 20 000 korun).

Záhy Lianne navštívil úředník z ministerstva obrany. Byl "milosrdný". Nemusí prý odejít hned, ale má na odstěhování lhůtu šest měsíců, plus další tři navíc, pokud si podá oficiální žádost o prodloužení pobytu.

Mladá vdova měla pocit, že nevěří svým uším. "Připadala jsem si, jako kdybych byla okradena úplně o vše," řekla později britským novinářům. "Oplakávala jsem ho a ve stejný čas jsem měla začít přemýšlet ještě o tom, kde budu bydlet za šest měsíců."

Lianne se vzbouřila. Nenechala si případ pro sebe, kontaktovala britská média a napsala dopis rovnou britskému premiérovi Tonymu Blairovi, kde mu celou tragédii vylíčila.

Vůdce britských konzervativců Duncan Smith prohlásil, že je absolutně nepřijatelné, aby se s vdovou po hrdinovi z války zacházelo tak sprostě. "Ian Seymour odevzdal svůj život za vlast. Očekáváme, že se s vdovou po něm i po dalších padlých bude zacházet šlechetně a s pochopením," uvedl.

Osmadvacetiletý Ian Seymour byl jedním z osmi příslušníků královské námořní pěchoty, kteří bez jediného výstřelu zahynuli při nehodě amerického vrtulníku kousek od iráckých hranic. Jemu i ostatním se při pohřbu 9. dubna v Británii dostalo posmrtně nejvyšších vojenských poct.

Kdosi tam přečetl dopis od Seymourova synka Becka: "Pro mého tatínka. Strašně tě mám rád. A máma taky. Budeš nám hrozně chybět, napořád. Bůh ti žehnej. Moc na tebe myslí tvoje medvídě a víla Zvoněnka." Premiér Tony Blair mezitím nařídil okamžité prošetření smutného případu.

Mluvčí ministerstva obrany se nakonec paní Seymourové omluvil s tím, že obydlí nemusí opouštět a stejně tak po ní nikdo nebude chtít, aby splácela nějaké peníze. "Rodiny padlých příslušníků královského námořnictva mají právo zůstat ve svých domovech tak dlouho, jak potřebují... A pokud paní Seymourová dostala žádost o nějaký doplatek, jde o hluboce politováníhodný omyl," uvedl mluvčí ministerstva. 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz