Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda je už na dně, čerpá válečné zásoby

  22:55aktualizováno  22:55
Nepřítel nikde, ale armáda je ve válečném stavu. Uprostřed hlubokého míru totiž otevírá sklady, z nichž smí čerpat jen při ohrožení země. Za to, že se vojsko nachází v "režimu mobilizace", mohou podle náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého nákupčí ministerstva obrany, které příliš nezajímá, jak se nekvalitní či o léta zpožděné dodávky na armádě podepisují. Jedním z důvodů je i strach úředníků, že udělají chybu a budou obviněni z korupce.

"Obchodní skandály vyústily v zatýkání obchodníků, takže Hlavní úřad nákupu materiálů a služeb v podstatě nepracoval," prohlásil velitel letectva Klíma. Kvůli nefunkčnímu servisu mají jeho lidé citelný nedostatek pilotních přileb, speciálních kombinéz a kyslíkových masek, a dokonce i tak běžných věcí, jako jsou oleje či provozní kapaliny do letounů.

Nemohou proto nalétat potřebných 100 hodin. Generálové přesto nepřipouštějí možnost, že by armáda kvůli nedostatku výstroje ztratila schopnost bránit republiku.

"Pokud bude nutné chránit tuto zemi, můžeme ve vystřelovací sedačce letounu nechat starý padák s prošlou životností," vysvětluje šéf letectva. Jestliže pak bude pilot při bojové akci ohrožen na životě, může se podle Klímy katapultovat, takže ho přestárlý padák buď zachrání, anebo se roztrhne.

"Když bude země ohrožena, tak do akce pilota pošlu i s takovým padákem. Nevím ale, proč bych měl riskovat jeho život v míru jen proto, že má prošlý padák. Naopak - já ho do letadla nepustím," zdůrazňuje velitel letectva.

Náměstek ministra obrany Jaroslav Tvrdík s výhradami generálů souhlasí. On sám označil systém nákupů a služeb resortu již dříve v rozhovoru pro MF DNES za neuvěřitelně nefunkční.

"Doplácí na něj celá armáda, zejména ale letectvo - pracujeme tedy na tom, abychom jej změnili," zopakoval včera náměstek. Vojsko nicméně podle Tvrdíka strádá nedostatkem ne proto, že nemá peníze ("Těch máme relativně dost."), nýbrž kvůli tomu, že ministerstvo obrany není schopno efektivně a včas je investovat do užitečných věcí.

"Proto také resort už několik let po sobě vždy ke konci roku kupuje nahonem věci, které tolik nepotřebuje, zatímco výstroj, bez níž se armáda neobejde, schází. Hlavně proto se také nyní v nouzi čerpají zásoby určené jen pro případy, kdy je země ohrožena," vysvětluje Tvrdík, který v prosinci minulého roku vystřídal odvolaného Jindřicha Tomáše.

Nefunkčnost byrokratického nákupního systému dokazuje Tvrdík na příkladu pilotních přileb: "Trvá celé dva roky, než je dokážeme objednat, koupit a dodat letcům. A nejenom tímhle je dostáváme do neřešitelných situací."

Náměstek považuje za neúnosné, aby například generál Klíma, který má pravomoc v případě ohrožení země posílat vojáky na smrt, neměl důvěru ministerstva nakupovat pro své jednotky výstroj podle vlastní rozvahy.

Proto také podle Tvrdíka vláda novelizovala zákon, podle něhož bude moci šéf letectva rozhodovat o jednotlivých nákupech do výše dvou milionů korun. Dosud to bylo jen půl milionu.

Šedivý s Klímou vítají snahu náměstka Tvrdíka systém nákupů a služeb pro armádu radikálně reorganizovat. "Pak by o dodávkách pro vojsko nerozhodovali jen odborníci, které ve skutečnosti příliš nezajímá, jak se mohou nekvalitní nákupy výzbroje na armádě podepsat, ale i ti, kteří nesou za své jednotky zodpovědnost," říká generál Šedivý.

"Naším mottem je decentralizace nákupů," dodává náměstek Tvrdík. To by možná uvítaly i zbrojovky. Obchodní úsek ministerstva obrany je podle ředitele jedné z nich v posledních měsících zcela paralyzován.

"Ti úředníci se teď bojí cokoliv rozhodnout. Jsou ochromeni strachem, že pokud udělají i oni chybu, budou potrestáni, nebo dokonce kvůli podezření z korupce zatčeni," míní zbrojař, který si nepřál být jmenován.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Brutální útok na ochranku, další královské miminko a Rodenův úspěch u soudu

Skupina mladíků zmlátila dva pracovníky ochranky

Sledujte Zprávy iDNES.tv, mimo jiné vám ukážeme útok výrostků na ochranku obchodního centra, řekneme, že britská...

HIV pozitivní mají problém sehnat lékaře. Bojí se, že je nechají zemřít

Červená stuha, mezinárodní symbol boje proti AIDS.

HIV pozitivní lidé mají problém objednat se především k zubaři, obtížné je pro ně sehnat i chirurga, který by je...

Studenti ve Sněmovně řešili odvolání prezidenta a vystoupení Česka z EU

Studenti (ilustrační foto)

Studenti základních škol a gymnázií nejsou spokojení se současným prezidentem ani s členstvím v Evropské unii a od...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz