Radar NATO u Nepolis na Královéhradecku.

Radar NATO u Nepolis na Královéhradecku. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Armáda dokončuje radar NATO u Nepolis

  • 4
Armáda dokončuje přípravy na spuštění nového vojenského radaru NATO u Nepolis na Královehradecku. Od listopadu vojáci uvedou zařízení za půl miliardy korun do zkušebního provozu. Příští rok se pak radar zařadí do páteřní sítě protivzdušné ochrany Severoatlantické aliance.

Radar v Nepolisích tak předběhl stavbu podobného zařízení poblíž Slavkova u Brna.

Armáda totiž buduje dva třídimenzionální radary, které mají být strategickými zařízeními pro ochranu vzdušného prostoru České republiky a zároveň součástí páteřní radarové sítě Severoatlantické aliance.

Ta na technologie ze společných fondů uvolnila skoro půl miliardy korun. Nové radary mají být 25 metrů vysoké a v jejich horní části budou koule o průměru 18 metrů.

Jako první měl být dokončen radar u Slavkova, kvůli čtyřletým sporům však armáda začala pracovat na zařízení u Nepolis.

"V případě výstavby třídimenzionálního radaru u Nepolis se neobjevil žádný problém. Územní řízení proběhlo bez jakéhokoliv odporu a v současné době už je stavba hotová a probíhá osazování radarových technologií," konstatoval mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Druhý radar má stát nedaleko slavkovského bojiště na Brněnsku. Lidé ze Slavkova a okolí však proti jeho umístění poblíž památníku padlých z napoleonských válek protestují. Požadují, aby stavbu radaru zastavil soud. - více zde

"Doufáme, že nepoliský příklad by mohl ovlivnit i veřejnost v okolí Slavkova, aby viděli, že se skutečně nejedná o nic, co by mohlo ohrozit zdraví obyvatel nebo krásu krajiny," řekl Čírtek.

V Nepolisích stavěla armáda hladce
Lidé v Nepolisích proti stavbě zařízení v bezprostřední blízkosti obce nic nenamítají. Obavy z rušení televizního signálu, mobilních operátorů nebo škodlivého záření podle starosty Jiřího Šustra dostatečně vyvrátily odborné studie a zprávy expertních komisí.

"Dříve tam stálo několik sovětských radarů, teď je nahradilo jediné zařízení. Nikdo proti stavbě neprotestoval, všechno proběhlo bez problémů," řekl Šustr. Jak dodal, v obci teď očekávají, že jim přibudou noví obyvatelé z řad zaměstnanců radarové stanice.

Ti už absolvovali odborná školení v Itálii. V Římě se proškolily obsluhy dálkové řídící radarové konzoly a ve Fusaru nedaleko Neapole prošli radiotechnici střediska speciálními kurzy u výrobce.

Celé zařízení je objektem české armády. Radarové středisko tak budou obsluhovat čeští a nikoliv zahraniční vojáci, jak se někteří odpůrci mylně domnívali.

, natoaktual.cz

Video