Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda chce zdvojnásobit počet vojenských kaplanů

  5:23aktualizováno  5:23
Česká armáda chce v příštích letech až zdvojnásobit počet vojenských kaplanů, kteří slouží u jednotek a vyjíždějí i do zahraničních misí. Do roku 2011 chce mít celkem 40 kaplanů místo současných devatenácti.
První kaplan sloužil v české vojenské jednotce v Bosně a Hercegovině v roce 1996.

První kaplan sloužil v české vojenské jednotce v Bosně a Hercegovině v roce 1996. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

V současnosti proto náčelník generálního štábu Vlastimil Picek vyjednává se zástupci církví o dalších podmínkách. Z dosavadních zkušeností za 11 let působení českých vojenských kaplanů v armádě totiž vyplývá, že jsou velmi potřební.

Podle hlavního kaplana Jana Kozlera si armáda ověřila, že vojenský kaplan má mezi vojáky své místo. Čeští vojáci v něm podle jeho slov nacházejí důvěrníka, který vyslechne, poradí a pomůže s osobními problémy.

Kaplan by měl být vojákům neustále na blízku, měl by je školit i o etice vojenského profesionála a věnovat se jim před jejich zahraničním nasazením a po jejich návratu. "Týká se nás i kontakt s pozůstalými, pomáháme rodinám vojáků, kteří byli vážně zraněni," konstatoval Kozler.

V současné době slouží v armádě 19 kaplanů ze čtyř církví - římskokatolické, českobratrské evangelické, československé husitské a adventistů sedmého dne. Armáda plánuje do roku 2011 navýšit rozšířit řady kaplanů o dalších 21. Generální štáb tak v současné době vyjednává i se zástupci církví bratrské jednoty baptistů, apoštolské církve, církve bratrské a pravoslavné církve.

Novodobá vojenská duchovní služba byla zřízena v resortu ministerstva obrany rozkazem ministra obrany 3. června 1998. Jejímu vzniku předcházela dvouletá jednání mezi ministerstvem obrany a křesťanskými církvemi v České republice.

Jednání byla završena podepsáním dohody mezi Ministerstvem obrany ČR, Ekumenickou radou církví a Českou biskupskou konferencí o podmínkách, za kterých budou duchovní povoláváni do služby v armádě.
První vojenský kaplan v Armádě České republiky začal působit v české jednotce IFOR/SFOR v Bosně a Hercegovině v roce 1996.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz