Areál Centra biologické ochrany v Těchoníně. Zaměstnanci musí chodit v...

Areál Centra biologické ochrany v Těchoníně. Zaměstnanci musí chodit v takzvaných skafandrech a používat speciální zařízení. (14. září 2015) | foto: Armáda ČR

Utajená nemocnice za miliardy nemá využití, armáda uvažuje o prodeji

  • 179
Na samotě v Těchoníně v Orlických horách stojí supermoderní nemocnice jako vystřižená ze sci-fi literatury. Areál je špičkově vybavený, avšak bez pacientů. Jeho vybudování stálo armádu 1,75 miliardy korun, na provoz dává ročně 120 milionů. A to jí přijde moc. Proto uvažuje, že se nemocnice zbaví.

Naposledy byl v Centru biologické ochrany v karanténě před několika týdny pacient s podezřením na ebolu. O budoucnosti budovy se mělo rozhodnout nejdřív v létě, pak na podzim a nakonec tento týden. I tento termín Bezpečnostní rada státu však odložila, na konec února.

Exkluzivní reportáž z armádní nemocniceČtěte ve středu 19. prosince

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Jde o unikátní zařízení, nechceme to rozhodovat sami," říká mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Slovo unikátní je na místě. Žádné jiné takto moderní zařízení sloužící jak pro výzkum, tak jako ochrana obyvatelstva před biologickým nebezpečím, jako je SARS, antrax, pravé neštovice či ebola, v Evropě není. Areál je srovnatelný s americkým centrem Maryland Fort Detrick.

O výstavbě českého centra se rozhodlo po pádu newyorských dvojčat před jedenácti lety. V době, kdy vládl světu strach z biologických teroristických útoků. V Česku navíc byly "v módě" antraxové obálky. Teď se řeší, co s areálem dál.

Fotogalerie

Variant není podle ministerstva obrany mnoho: zavřít, prodat nebo najít nějakou jinou instituci, která by přispívala na provoz. Jenže k takové spolupráci se nikdo nehlásí. A ani s uzavřením areálu by to nebylo jednoduché. Česko se zavázalo, že bude pro NATO plnit úkoly biologické ochrany v evropském teritoriu. A bez Těchonína své závazky jen stěží dodrží.

Využít centrum pro běžné pacienty je také prakticky nemožné, není se tedy čemu divit, že o ně nejeví zájem ani resort zdravotnictví.

"S hlavním hygienikem armády jsem se o Těchoníně bavil, ale to zařízení nemá status nemocnice. Jeho využití pro civilní obyvatelstvo, s výjimkou toho, že se tam jezdí školit lékaři z infekčních klinik, si netroufám posoudit," říká hlavní hygienik Vladimír Valenta. Ministerstvo zdravotnictví beztak tvrdí, že na provoz objektu nemá peníze.

Ministryně obrany Karolína Peake v úterý potvrdila, že hodlá do Orlických hor vyjet a navrhnout řešení. Hovoří přitom o tom, že by se areál mohl víc otevřít vědcům a výzkumníkům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video