„Jsem přesvědčen, že ruská totalitární mašinérie mu nemohla odpustit jeho čest a principiálnost,“ napsal podle ruského zpravodajského webu newsru.com na Facebook ukrajinský premiér a Babčenka označil za skutečného přítele Ukrajiny, který řekl světu pravdu o ruské agresi.
S podobným obviněním přišel i ministr zahraničí Pavlo Klimkin. „Ještě je brzy na to říci, kdo za tím stojí. Zkušenost z analogických případů nás však nutí přemýšlet o tom, že Rusko používá různé druhy taktiky k destabilizaci Ukrajiny. Především teroristické činy, podvratnou činnost a politické vraždy,“ uvedl Klimkin na zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku.
Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov obvinění odmítl. „V Kyjevě se včera (v úterý) stala další tragédie. Arkadij Babčenko byl zabit, zastřelen ve vchodu do vlastního domova, a předseda ukrajinské vlády hned prohlašuje, že to udělaly ruské tajné služby. Vyšetřování ještě nezačalo, ale teď určitě začne. Ta móda, kterou udávají autoři tohoto způsobu vedení mezinárodních záležitostí, je velice smutná,“ uvedl Lavrov. „Ale, jak vidíte, mnozí se jí chytají, zejména ti, kdo, jako naši ukrajinští sousedé, se těší naprosté beztrestnosti ze strany svých západních patronů,“ dodal.
Jeho úřad vraždu přičítá „atmosféře totální beztrestnosti“, která podle něj panuje na Ukrajině. „Úroveň fyzického násilí proti novinářům a počet jejich vražd v této zemi neustále roste,“ uvedlo ministerstvo. „Krvavé zločiny a totální beztrestnost se pro kyjevský režim staly rutinou,“ stojí v prohlášení ruské diplomacie, která po Kyjevě požaduje důkladné vyšetřování.
„Je to naprostý nesmysl. Vzniká dojem, že blouzní. Ať si to proberou mezi sebou,“ odmítl ředitel ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov tvrzení ukrajinských představitelů, že Babčenka zavraždili ruští agenti. Babčenkova vražda je podle Bortnikova stejně čirá provokace jako otrava Sergeje Skripala a jeho dcery.
Tři výstřely do zad
Arkadij Babčenko byl zavražděn v úterý před svým domem v Kyjevě. Neznámý pachatel ho třikrát střelil do zad, jednačtyřicetiletý žurnalista zemřel v sanitce cestou do nemocnice. Podle ukrajinských médií je hlavní vyšetřovací verzí pomsta za novinářskou činnost.
Policie ve středu zveřejnila pravděpodobnou podobu pachatele. Podle portrétu je podezřelým muž s šedou bradkou, ve věku 40 až 45 let, vysoký 175 až 180 centimetrů. Měl na sobě baseballovou čapku, džínovou bundu a džíny.
K rychlému objasnění vraždy vyzvaly Evropská unie, Británie a Německo. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier během své návštěvy na Ukrajině útok na novináře ostře odsoudil a vyzval k úplnému objasnění zločinu. „Musíme vytvořit podmínky, které novinářům po celém světě umožní dělat svou práci bez ohrožení života.“ Šéf britské diplomacie Boris Johnson vyjádřil „zděšení nad vraždou dalšího věhlasného ruského novináře“. „Musíme bránit svobodu slova. Je důležité, aby se viníci zodpovídali před spravedlností,“ prohlásil.
Babčenkovu vraždu mezitím důrazně odsoudil i Kreml, jehož mluvčí Dmitrij Peskov zároveň poukázal na pronásledování novinářů na Ukrajině a vyzval k „opravdovému, nejen předstíranému vyšetřování“ zločinu. Šéfka horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková nabídla pomoc pozůstalým.
Odborník na armádu
Babčenko působil v Rusku jako novinář a spisovatel, zabýval se hodně armádou. Vydával časopis Iskusstvo vojny (Válečné umění) a byl údajně považován za špičku ve svém oboru.
Podle dostupných informací působil jako válečný zpravodaj při rusko-gruzínském konfliktu v létě 2008. Působil také jako válečný zpravodaj v Donbasu na východě Ukrajiny a podle listu Moskovskij komsomolec podporoval stanoviska ukrajinských úřadů ohledně konfliktu v Donbasu, anexe Krymu či sestřelení letu MH17.
V Kyjevě zastřelili ruského opozičního novináře, loni se skrýval i v Praze![]() |
V roce 2012 byl Babčenko stíhán za výzvy k organizování nepovolených demonstrací. O čtyři roky později vzbudil v Rusku vlnu pobouření svým výrokem na adresu armádního souboru Alexandrovců, kteří zahynuli při letecké katastrofě nad Černým mořem. Jeho slova o tom, že si žádné slitování nezaslouží, vyvolala výzvy k dalšímu trestnímu stíhání a odebrání občanství.
Před výhrůžkami smrtí se Babčenko loni v únoru uchýlil do ciziny. Do července podle rozhlasové stanice Echo Moskvy pobýval v Praze, pak krátce v Izraeli.
Babčenko je třetím novinářem, který v ukrajinském hlavním městě v posledních letech zahynul násilnou smrtí. V dubnu 2015 byl ve svém domě zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru Kyjeva vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu.