Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dřív tam ševci šili boty, teď otrokovická budova ustoupí hypermarketu

  13:09aktualizováno  13:09
Ve třicátých letech se tam vyráběly dva tisíce párů dámských bot denně. Po roce 1948 však tovární areál v Otrokovicích, který místní lidově nazývají Chludovka, postupně chátral a stal se ostudou města. Teď ho čeká výrazné oživení. Vznikne tady obchodní centrum za 100 milionů korun.

Tovární budovy byly před zbouráním ve špatném stavu. Léta nezájmu předchozích majitelů se na nich hodně podepsala. | foto: archiv Realsant

Plocha, na níž dříve stávaly továrny postavené v baťovském stylu, je už vyčištěná a prázdná. Stavět se ale jen tak nezačne.

"Zatím nemáme stavební povolení a je těžké odhadnout, kdy ho získáme," přiznal František Chrást, jednatel investorské společnosti Realsant.

Fotogalerie

I přesto už se však uskutečnila demolice a po budovách starých přes osmdesát let není ani památky.

"Uvažovali jsme i o tom, že bychom některou budovu zachovali, ale nakonec k tomu nedošlo. Nebylo co zachraňovat," shrnul Chrást.

Že byl stav továrních budov opravdu špatný, potvrdil i starosta Otrokovic Jaroslav Budek. "Bylo to zanedbané území, budovy byly zdevastované s rozbitými okny," popsal původní Chludovku.

Přesto investor uvažoval o záchraně jedné z budov, která dřív bývala elektrárnou.

"Prý to byl jeden z prvních zdrojů elektřiny v Otrokovicích, jenže zcela chybělo původní vybavení, bez kterého to nemělo smysl dělat," podotkl Chrást.

Historie Chludovky

1919: Karel Chlud zakládá ve Zlíně obuvnickou živnost v Nádražní ulici

1927 - 1928: v Otrokovicích kupuje obuvník Chlud pozemky, na kterých v těchto letech vyrůstá první tovární budova. Karel Chlud ji nazve Olga, v Otrokovicích se však vžije pojmenování Chludovka

1935: dostavěny jsou další budovy jako elektrárna, koželužna na spodkové a vrchové usně, budova pro pomocnou výrobu, sklad a vrátnice

1938: vedení firmy přebírá syn Vojtěch Chlud

1948: znárodnění, zestátnění, postupné začlenění pod Svit

Ve hře byla také rekonstrukce třípatrové provozní budovy, která však byla pro dané účely příliš velká. Nakonec tak z toho sešlo.

Vznikne místo Chludovky Kaufland?

Demolice několika zděných a dřevěných objektů skončila v říjnu, teď se čeká na stavební povolení. "Ještě sháníme některá potřebná souhlasná stanoviska od dotčených orgánů," popsal Chrást.

Střízlivý odhad investora je, že by se mohlo začít stavět příští rok na jaře.

"To bychom mohli být hotovi do konce roku, stavby podobného typu jdou většinou poměrně rychle," naznačil jednatel investora.

O tom, který řetězec zaplní hlavní budovu hypermarketu, se v Otrokovicích mluví jako o hotové věci. Má to být Kaufland. Ten to zatím však komentuje velmi opatrně.

"O tuto lokalitu máme zájem. Zatím by ale bylo předčasné k tomu poskytovat informace vzhledem ke změnám, které mohou ještě nastat," reagoval mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Investorskou firmu to ovšem zatím neznepokojuje. "Nejsou finálně podepsané smlouvy," podotkl Chrást s tím, že má více zájemců o pronájem.

Kromě hypermarketu bude v nové Chludovce také menší objekt s několika prodejnami nepotravinářského zaměření, kde má být řetězec s elektrem nebo oděvní firma.

"Už máme skoro obsazeno, o prodejny v tomto objektu byl velký zájem," naznačil Chrást.

Investora vyjde stavba obchodního centra Chludovka na částku přesahující sto milionů korun. "Zatím rozvažujeme, zda budeme objekty pronajímat, nebo je prodáme," nastínil jednatel Realsantu.

Chludovka přinese do Otrokovic zhruba osmdesát pracovních míst. A vzhledem k tomu, že stojí na vytížené křižovatce třídy Osvobození s ulicí Dr. E. Beneše, dají se očekávat i menší dopravní problémy.

"Snad to bude v pořádku, na místě bude odbočovací pruh," věří starosta Budek.

V přední části centra má vzniknout prostorné parkoviště (modrá), za ním se má nacházet hypermarket (červená) a řada menších obchodů (žlutá).

V přední části centra má vzniknout prostorné parkoviště (modrá), za ním se má nacházet hypermarket (červená) a řada menších obchodů (žlutá).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...Fico se smíchem podal demisi. Kiska sestavením vlády pověřil Pellegriniho

Dosluhující slovenský premiér Robert Fico (vlevo) předal demisi své vlády...

Politická krize na Slovensku vyvolaná vraždou Jána Kuciaka dospěla k vyvrcholení. Prezident Andrej Kiska přijal demisi...

Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Další z rubriky

Česko má přes 10,6 milionu obyvatel, vrací se na úroveň z konce války

Počet obyvatel na současném území České republiky

Počet obyvatel Česka se loni zvýšil zhruba o 31 tisíc na 10 610 055 lidí, oznámil Český statistický úřad. Hranice 10,6...

V 97 letech zemřel jeden z posledních veteránů z RAF Zbyšek Nečas

Pilot Vlastimil Veselý a radarový operátor Zbyšek Nečas před noční stíhačkou...

V 97 letech zemřel minulý čtvrtek bývalý československý příslušník britského královského letectva Zbyšek...

Asi nejsme takoví kamarádi, říká o nařčení Rusů bývalý ministr Svoboda

Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda se zúčastnil recepce na ruské ambasádě k...

Podle bývalého diplomata Petra Koláře by vláda měla v souvislosti s otravou agenta Skripala a nařčením, že látka...

Najdete na iDNES.cz