Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dřív tam ševci šili boty, teď otrokovická budova ustoupí hypermarketu

  13:09aktualizováno  13:09
Ve třicátých letech se tam vyráběly dva tisíce párů dámských bot denně. Po roce 1948 však tovární areál v Otrokovicích, který místní lidově nazývají Chludovka, postupně chátral a stal se ostudou města. Teď ho čeká výrazné oživení. Vznikne tady obchodní centrum za 100 milionů korun.

Tovární budovy byly před zbouráním ve špatném stavu. Léta nezájmu předchozích majitelů se na nich hodně podepsala. | foto: archiv Realsant

Plocha, na níž dříve stávaly továrny postavené v baťovském stylu, je už vyčištěná a prázdná. Stavět se ale jen tak nezačne.

"Zatím nemáme stavební povolení a je těžké odhadnout, kdy ho získáme," přiznal František Chrást, jednatel investorské společnosti Realsant.

Fotogalerie

I přesto už se však uskutečnila demolice a po budovách starých přes osmdesát let není ani památky.

"Uvažovali jsme i o tom, že bychom některou budovu zachovali, ale nakonec k tomu nedošlo. Nebylo co zachraňovat," shrnul Chrást.

Že byl stav továrních budov opravdu špatný, potvrdil i starosta Otrokovic Jaroslav Budek. "Bylo to zanedbané území, budovy byly zdevastované s rozbitými okny," popsal původní Chludovku.

Přesto investor uvažoval o záchraně jedné z budov, která dřív bývala elektrárnou.

"Prý to byl jeden z prvních zdrojů elektřiny v Otrokovicích, jenže zcela chybělo původní vybavení, bez kterého to nemělo smysl dělat," podotkl Chrást.

Historie Chludovky

1919: Karel Chlud zakládá ve Zlíně obuvnickou živnost v Nádražní ulici

1927 - 1928: v Otrokovicích kupuje obuvník Chlud pozemky, na kterých v těchto letech vyrůstá první tovární budova. Karel Chlud ji nazve Olga, v Otrokovicích se však vžije pojmenování Chludovka

1935: dostavěny jsou další budovy jako elektrárna, koželužna na spodkové a vrchové usně, budova pro pomocnou výrobu, sklad a vrátnice

1938: vedení firmy přebírá syn Vojtěch Chlud

1948: znárodnění, zestátnění, postupné začlenění pod Svit

Ve hře byla také rekonstrukce třípatrové provozní budovy, která však byla pro dané účely příliš velká. Nakonec tak z toho sešlo.

Vznikne místo Chludovky Kaufland?

Demolice několika zděných a dřevěných objektů skončila v říjnu, teď se čeká na stavební povolení. "Ještě sháníme některá potřebná souhlasná stanoviska od dotčených orgánů," popsal Chrást.

Střízlivý odhad investora je, že by se mohlo začít stavět příští rok na jaře.

"To bychom mohli být hotovi do konce roku, stavby podobného typu jdou většinou poměrně rychle," naznačil jednatel investora.

O tom, který řetězec zaplní hlavní budovu hypermarketu, se v Otrokovicích mluví jako o hotové věci. Má to být Kaufland. Ten to zatím však komentuje velmi opatrně.

"O tuto lokalitu máme zájem. Zatím by ale bylo předčasné k tomu poskytovat informace vzhledem ke změnám, které mohou ještě nastat," reagoval mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Investorskou firmu to ovšem zatím neznepokojuje. "Nejsou finálně podepsané smlouvy," podotkl Chrást s tím, že má více zájemců o pronájem.

Kromě hypermarketu bude v nové Chludovce také menší objekt s několika prodejnami nepotravinářského zaměření, kde má být řetězec s elektrem nebo oděvní firma.

"Už máme skoro obsazeno, o prodejny v tomto objektu byl velký zájem," naznačil Chrást.

Investora vyjde stavba obchodního centra Chludovka na částku přesahující sto milionů korun. "Zatím rozvažujeme, zda budeme objekty pronajímat, nebo je prodáme," nastínil jednatel Realsantu.

Chludovka přinese do Otrokovic zhruba osmdesát pracovních míst. A vzhledem k tomu, že stojí na vytížené křižovatce třídy Osvobození s ulicí Dr. E. Beneše, dají se očekávat i menší dopravní problémy.

"Snad to bude v pořádku, na místě bude odbočovací pruh," věří starosta Budek.

V přední části centra má vzniknout prostorné parkoviště (modrá), za ním se má nacházet hypermarket (červená) a řada menších obchodů (žlutá).

V přední části centra má vzniknout prostorné parkoviště (modrá), za ním se má nacházet hypermarket (červená) a řada menších obchodů (žlutá).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Náš svět se hroutí, tuší Merkelová a studuje dávné apokalypsy

Angela Merkelová a Donald Trump na summitu G7 v Kanadě (8. června 2018)

Chmurné nálady ovládly duši Angely Merkelové. Německá kancléřka tuší, že poválečné uspořádání světa pomalu končí,...

Mladíka ukopali a vláčeli za autem. Policisté zatkli bestie z Aše

Archeologové a kriminalisté našli ostatky tří lidí v Rudníku na Trutnovsku,...

Policistům se téměř po deseti letech podaří uzavřít případ vraždy Tomáš Pilaře, kterého pachatelé brutálním způsobem...Komáři v Česku přenášejí virus z Afriky. Horečka může být smrtící

Vědci objevili virus zika i v obyčejných komárech. Chtějí další testy

Brněnští vědci objevili na jižní Moravě druh komárů s virem západonilské horečky. Zřejmě jej do Česka zavlekli...

Šlapající pijani štvou místní i politiky. Pivní kola chtějí vyhnat z parků

turistický beer party

V Praze, Plzni, Olomouci i Brně je stále častěji k vidění originální novinka - pojízdné pivní bary, které pohánějí...

Většinu Česka ve čtvrtek zasáhnou bouřky se silným větrem a kroupami

Bouřková mračna

Většinu Česka ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhnou bouřky s nárazy větru do devadesáti kilometrů v hodině, doprovázet...

Další z rubriky

Šlapající pijani štvou místní i politiky. Pivní kola chtějí vyhnat z parků

turistický beer party

V Praze, Plzni, Olomouci i Brně je stále častěji k vidění originální novinka - pojízdné pivní bary, které pohánějí...

Poche podle Zemana není ve vládní nominaci, dítě v ohrožení a smrt letce

Prezident Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru (23. 5. 2018)

Podívejte se na nedělní přehled iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že prezident Zeman rozvířil vody svým tvrzením, že mu...

Stovky lidí si v Ležákách připomněly 76. výročí vyhlazení obce nacisty

Lidé uctili památku obyvatel Ležáků na Chrudimsku, které  v roce 1942 vyhladili...

Stovky lidí se v neděli zúčastnily pietního aktu, který připomněl 76. výročí vyhlazení osady Ležáky nacisty, a uctily...

Najdete na iDNES.cz