Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Arcibiskup Duka obleče červenou barvu, papež ho jmenoval kardinálem

  12:30aktualizováno  14:20
Pražský arcibiskup a primas český Dominik Duka se stal členem nejvyššího vedení katolické církve. Papež Benedikt XVI. ho jmenoval kardinálem, členem svého nejvyššího poradního sboru. Česko v něm tak má dva zástupce, kardinálem je i Miloslav Vlk.

Arcibiskup Dominik Duka slouží ekumenickou bohoslužba na uctění památky obětí norského extremisty. | foto: ČTK

"Dnes v poledne 6. ledna 2012 papež Benedikt XVI. na závěr mše svaté, kterou sloužil u příležitosti slavnosti Zjevení Páně, jmenoval pražského arcibiskupa Dominika Duku kardinálem," uvedl web pražského arcibiskupství.

Duka řekl, že je novou funkcí zavázán svým předchůdcům, církvi i Česku. "Je to více pozice Prahy, než Duky. Je to spíše úřad, který dává nové povinnosti, než by znamenal odpočívání," prohlásil odpoledne.

Post kardinála pro něj bude znamenat větší časové vytížení. "Trochu se toho obávám. Kardinálům bezesporu připadají další povinnosti, jednak účast na konzistořích a jsou povoláváni do kongregací, které lze přirovnat k ministerstvům. Znamená to také být častěji v Římě," řekl Duka.

Papež Benedikt XVI. jmenoval celkem 22 nových kardinálů. Ti doplní sbor, který dosud měl 192 členů, přičemž čtyři současné kardinály jmenoval ještě papež Pavel VI. (1963 až 1978) a 131 Jan Pavel II. (1978 až 2005).

Znaky kardinála

Svému příteli Dukovi blahopřál prezident Václav Klaus. "Vnímám toto papežovo rozhodnutí jako vstřícné pro naši zemi a také jako ocenění Vašeho dosavadního působení coby biskupa, arcibiskupa a českého primase. Jsem rád, že Benedikt XVI. dal jasně najevo, koho si přeje mít v této těžké chvíli tak rozporuplného světa po svém boku v nejvyšší církevní hierarchii," uvedl prezident.

Duka má pravomoc volit papeže, Vlk o ni přijde kvůli věku

Česko má nyní ve sboru kardinálů dva zástupce, spolu s Dukou je kardinálem i Miloslav Vlk. Tomu ale v květnu bude 80 let a tím vypadne ze sboru volitelů papeže. Z rozhodnutí Pavla VI. se volby mohou účastnit jen kardinálové mladší osmdesáti.

Českým kardinálem byl i Tomáš Špidlík, který ale v dubnu 2010 zemřel (více o úmrtí kardinála Špidlíka čtěte zde)

Čeští kardinálové

Zdroj: Arcibiskupství pražské, (kardinálové označení "P") Arcidiecéze olomoucká ("O"). Rok uvádí jmenování do funkce kardinála.

Jan Očko z Vlašimi (1378, P)
Jan XI. Železný (1426, O)
František z Dietrichštejna (1599, O)
Zbyněk Berka z Dubé (1606, P)
Arnošt Vojtěch z Harrachu (1626, P)
Wolfgang Hanibal Schrattenbach 
(1711, O)
Ferdinand Julius Troyer (1747, O)
Antonín Theodor Colloredo-Waldsee (1803, O)
Maria Tadeáš Trauttmansdorf (1816)
Rudolf Jan (1818, O)
Bedřich Josef Schwarzenberg (1842, P)
Maxmilián Sommerau-Beckh (1850, O)
Bedřich Fürstenberk (1879, O)
František de Paula Schönborn (1889, P)
Lev Skrbenský (1901, P)
František Saleský Bauer (1911, O)
Karel Kašpar (1935, P)
Josef Beran (1965, P)
František Tomášek (1976, P)
Miloslav Vlk (1994, P)
Dominik Duka (2012, P)

Kardinály byli i Štěpán Trochta (jmenován 1969) a v Římě žijící Tomáš Špidlík (2003).

Spolu s dalšími 22 novými kardinály se Duka stal papežovým blízkým poradcem a spolupracovníkem. "Jako člen sboru kardinálů má tři úlohy: volit společně s ostatními kardinály papeže, být poradcem papeže v nejdůležitějších otázkách a pomáhat papeži v každodenní péči o celou církev," uvedlo pražské arcibiskupství.

Duka je v pořadí jedenáctý kardinál mezi pražskými arcibiskupy a dvaadvacátý kardinál z českých a moravských diecézí. Olomoucká arcidiecéze eviduje deset vlastních arcibiskupů, je však ještě nutno připočítat Štěpána Trochtu, kterého pronásledovali komunisté a tak ho papež v roce 1969 jmenoval tajně ("in pectore").

Na Dukových současných pravomocích a úkolech daných funkcí pražského arcibiskupa se nic nemění. "Arcibiskup Duka svým jmenováním ovšem získává větší možnosti v jednání s římskými úřady," uvedl mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora.

Prvního zasedání konzistoře včetně nových kardinálů, kteří na ní převezmou jmenovací dekrety a kardinálské birety, se Duka zúčastní 18. února. Den poté bude papež spolu s novými kardinály ve vatikánské bazilice sv. Petra sloužit slavnostní mši, při níž Duka obdrží kardinálský prsten.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...Najdete na iDNES.cz