Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Archivy: nacisté chtěli vymýtit křesťanství

  0:01aktualizováno  0:01
Desítky let neznámé válečné dokumenty se zpožděním vypovídají o tom, že nacistický režim plánoval v Německu úplné vymýcení křesťanství. Hlavní americký vyšetřovatel během norimberského procesu William Donovan si je odvezl zřejmě jako suvenýr a pak se na ně půl století snášel prach v kanceláři jeho newyorské právnické firmy.

Donovanovi lidé došli po válce na základě výslechů a nalezených záznamů k závěru, že nacisté měli v úmyslu zničit křesťanské církve a přimět věřící, aby konvertovali k "árijské filozofii".

Ze starých dokumentů, jež byly právě zveřejněny na internetu, vyplývá, že nacisté vypracovávali všestranné plány na likvidaci církví, jejich pověsti, autority a vlivu. Z listin plyne jejich strategie, jejíž součástí měla být infiltrace církví zevnitř a současně i diskreditace jak jejich představitelů, tak i křesťanských idejí a hodnot. V další fázi měli být církevní hodnostáři zastrašováni, počítalo se i s jejich zatýkáním a vražděním.

"Nacisté chtěli dosáhnout úplného odstranění křesťanství a jeho nahrazení čistě rasovým náboženstvím šitým na míru potřebám politice nacionálního socialismu," praví se v komentáři, který k dokumentům vypracovali po roce 1945 američtí vyšetřovatelé.

To, že vztahy nacistů k církvi byly napjaté, je všeobecně známo. Režim s ní vedl tichou bitvu o myšlení Němců. Nyní zveřejněné dokumenty jsou první, z nichž plyne, že nacistická strana se připravovala církve a křesťanství zcela vymýtit, a to plánovanou dlouhodobou akcí, jaké byly předtím vedeny proti politickým protivníkům.

Důvody, jež vedly k těmto plánům, jsou rovněž zachyceny v komentáři amerických vyšetřovatelů. "Nacisté se opírali o myšlenky a praktiky, jež byly neslučitelné s křesťanským učením, proto se snažili podkopat vliv církví na obyvatele a obzvláště na mládež. Připravovali se zbavit německých křesťanských církví a chtěli je nahradit nacistickými institucemi a nacistickým učením."  Více než sto stránek těžko čitelných dokumentů a poznámek je k nalezení na internetové adrese http://www.lawandreligion.com.

Donovan byl za války ředitelem amerického Úřadu strategických služeb, organizace "pláště a dýky", jež byla předchůdcem CIA. Zemřel v roce 1959. Když firma roku 1998 končila, jeden z právníků si koupil Donovanovy dokumenty a předal je Cornellově univerzitě. Ta se nyní dohodla s jedním odborným periodikem na jejich zveřejnění.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Před 50 lety KLDR zajala USS Pueblo. Jaderná válka byla na spadnutí

Plavidlo USS Pueblo na archivní snímku

Přesně 50 let v úterý uplynulo od jednoho z nejvíce ponižujících incidentů v dějinách americké armády. V lednu 1968...

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

V Německu se srazil vrtulník s letadlem, zahynuli nejméně čtyři lidé

U německého města Philippsburg se srazilo malé letadlo s vrtulníkem záchranářů....

Nejméně čtyři životy si v Německu vyžádala srážka malého letadla s vrtulníkem. Nehoda se stala v úterý u města...

Najdete na iDNES.cz