Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Architekti vztyčili v centru Prahy dvojici mrakodrapů

  10:06aktualizováno  10:06
Budovy bývalého holešovického podniku Tesla rozebírají kus po kusu demoliční čety. Tříhektarový pozemek čistí pro atrakci, která v Praze zatím není. Pro mrakodrap, či spíše rovnou dva. První pražská dvojčata. Podle plánů by se budovy mohly dotýkat magické hranice 150 metrů.

Pokud vznikne, bude to nejvyšší stavba v Praze. | foto: Vizualizace: J&T

Dva věžové domy, které bourají dosavadní skleněný strop výškových budov v Praze, chce v sousedství Libeňského mostu postavit skupina J&T.

Opatrní jsou developeři, obezřetně hovoří i památkáři.
"Nechali jsme si provést výškovou studii Prahy, naše domy by nějak nezasahovaly do historického panorámatu. Chceme o tom vést diskusi," řekl Petr Málek z developerské společnosti J&T.

"S tím, že v lokalitě Holešovic a Bubnů porostou výškové stavby, se musí počítat. Budeme je posuzovat podle dálkových pohledů na Prahu. Každopádně stavby vysoké sto až sto padesát metrů nepatří do centra města," upozorňuje Jan Kněžínek z památkového odboru magistrátu.

Přízemní alternativa se spokojila s 20 patry, kompromisní varianta počítá s dalšími třinácti, tedy zhruba se 120 metrů vysokou stavbou. Pokud se podaří prosadit extrémní plán, poporoste skleněná věž až k podlaží číslo 42, tedy ještě o dalších 30 metrů.

Mrakodrapy jsou žádané
Dvacet let nikdo nic vyššího v zemi nepostavil. Nejvyšší budovou je se 109 metry dřívější budova Československého rozhlasu, kterou navrhl v roce 1986 ateliér světoznámého architekta Richarda Meiera v New Yorku.

Jen o pět metrů nižší je druhá pražská stavba - pankrácký Motokov. A tím výčet domů mířících nad sto metrů končí.

První "opravdový" mrakodrap, tedy budovu dosahující 150 metrů, rozkreslil tentokrát do plánů domácí ateliér - CMC architects. Tower City sestávající z pěti domů má na 95 tisících metrech čtverečních plochy nabízet byty, kanceláře, obchody, relaxační zónu, hotel. To vše za cenu pěti miliard korun.

"Situace v Holešovicích není tak dramatická jako na Pankráci. Pohled je opřený o okolní svahy a ty domy jsou ze všech stran v podstatě skryté. Výška není jasná - může to být třiatřicet pater, třicet pět nebo dvacet devět. Vše je ještě v jednání," říká Vít Máslo z ateliéru CMC architects. Podle něj si Pražané na výškové budovy brzy zvyknou.

"V Evropě jsou mrakodrapy velmi žádané, kdo by nechtěl bydlet či pracovat v domě s vyhlídkou na město? Praha se musí otevřít moderní architektuře a k té výškové budovy patří. Jestliže se město nebude vyvíjet, tak zakrní a stane se provinčním," prorokuje architekt Máslo.

Ale podle primátora Pavla Béma se jen tak rychle nestane. Mrakodrapy tyčící se u holešovického přístaviště si nedokáže představit.

Dům, který ve městě boří hranice
"Praha není a nebude žádný Manhattan ani Tokio. Nepromění se ve město mrakodrapů a výškových budov. Její architektonická hodnota spočívá právě v péči o památkovou rezervaci," je přesvědčen Bém.

"Praha je citlivá, má svoji hodnotu v jedinečném obraze, ale jsou místa, kde výškové budovy nevadí. Návrh se mi líbí, střední varianta štíhlých, elegantních krystalických věží se mi zdá akorát - maximální," oponuje Ivo Oberstein z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického.

Zvyšuje se Vídeň i Paříž
Panoramat vytyčených pouze střechami a vikýři středověkých domů a chrámů se zříká i řada evropských metropolí.

Ve Vídni vyrostou na dohled od centra dva nové mrakodrapy, z nichž jeden bude měřit 220 metrů. Třicet let trvající tvrdé regulace na výškové budovy v Paříži prolomil zase třísetmetrový Lighthouse amerického architekta Thoma Mayneho.

A jaký je střízlivý odhad pro základní kámen pražských "dvojčat"? "Jen změna územního plánu bude trvat přibližně dva roky," odhaduje Petr Málek ze společnosti J&T.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...Najdete na iDNES.cz