Nové vlakové nádraží v Liberci?

Nové vlakové nádraží v Liberci? | foto: Zuzana Koňasová

Architekti snili o Liberci: Hubáčkův Ještěd stojí, pod nádražím je tunel

  • 19
Liberecký obchodní dům Ještěd nezbourali a nyní jej využívá Technická univerzita. U vlakového nádraží vznikl nový střed města. Do zaniklé sklářské osady v Kristiánově se vrátil život. Takové jsou představy absolventů Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci.

Své nezřídka smělé vize prezentují architekti do neděle v libereckém kině Varšava na akci Ještěd z klece.

Architektka Zuzana Koňasová vytvořila návrh na úpravu libereckého vlakového nádraží. Přistoupila k ní vskutku revolučně: navrhuje probourat uměle vytvořený násyp pod nádražím a propojit tak severní a jižní část města.

"Ve směru ulice 1. máje je stále zachovaná tramvajová doprava, která projíždí pod nádražím do druhé části Liberce. Novým městotvorným prvkem se stává voda, která teče ulicí: Janovodolský potok je veden ulicí 1. máje, kde se vlévá do řeky Nisy na Rybníčku," prozradila architektka.

Nyní je Liberec rozdělený na dvě části silnou bariérou železnice a dálnice. Koňasová má nápad, jak to změnit. "Můj návrh neutralizuje tuto bariéru a z obou částí Liberce vytváří znovu jeden prostorový a funkční městský celek. Nádraží a okolí se stává místem, kde může vzniknout nové městské centrum," nastínila.

V zaniklé osadě by se měly konat poutě a obřady

Jitka Pucandlová přišla s návrhem pojmenovaným Stopy Kristiánova. "Kristiánov se nachází na jižním svahu v jihovýchodní části Jizerských hor na křižovatce významných turistických stezek. Po dvou požárech se již život do osady nevrátil," vypráví. "Navrhuji koncepci muzea skla, rekonstrukci vybraných objektů a zázemí pro návštěvníky hor, vytvoření prostoru pro pořádání poutí, duchovních obřadů a setkání."

Osada kdysi mívala kapli, hřbitov, hospodu a školu. "V podstatě základ každé běžné vesnice. Tyto prvky v ní obnovuji - v přeneseném smyslu slova. Chci vyzdvihnout genia loci zaniklého místa a poukázat na jeho minulost."

Aneta Čermáková popustila uzdu své fantazii a navrhla rekonstrukci domu, který již neexistuje: kultovního Hubáčkova obchodního domu Ještěd.

"Návrh se vrací v čase a pracuje se stavbou v kontextu s okolím v době před jejím zbouráním a před první fází výstavby nového obchodního centra," řekla autorka projektu.

Kdyby stál obchodní dům Ještěd, mohla tu být univerzita

Před demolicí nebyl zpracován žádný projekt na rekonstrukci domu a možnosti jeho využití.

"Dům už nestojí. Mým cílem také není ho znovu stavět, ale upozornit na fakt, že mohl stát a dál sloužit městu. Stavba by mohla sloužit Technické univerzitě. Ta má kolem deseti tisíc studentů, což je desetina obyvatelstva Liberce. Studentský život se ale odehrává na okraji města v okruhu budov Technické univerzity a studentských kolejí. Centrum nepociťuje jejich přítomnost," vysvětlila Čermáková.

Vypracovala projekt, který by do Ještědu umístil výukové centrum, všemožné databáze, hostel, byty pro studenty, ale i výstavní prostory, restauraci a několik prodejen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue