Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Architekti navrhli Eiffelovce háv ze statisíců květin. Radnici nenadchl

  13:31aktualizováno  13:31
Tým francouzských architektů navrhl osázet Eiffelovu věž šesti sty tisíci rostlin. Ekologický projekt by dle společnosti Ginger ozvláštnil 122 let starou stavbu a zároveň by i přispěl ke zlepšení ovzduší v centru francouzské metropole. Radnice ale takové zásahy do vzhledu věže odmítá.

Eiffelova věž porostlá zelení | foto: le Parisien

Rostliny mají podle návrhu růst ve speciálních sáčcích s hlínou a živinami, které budou zavěšené na stávající konstrukci.

Podle deníku Le Figaro, který je známý zveřejňováním architektonických návrhů dávno před jejich realizací, by úpravy mohly vypuknout začátkem roku zpevněním konstrukce věže dvanácti tunami speciálních trubek. V druhém pololetí by došlo na tisíce pytlů se zeminou a širokým spektrem rostlin. Na věž by se zavěšovaly stupňovitě odspoda nahoru, tedy ve směru růstu.

Nový zelený kabát by se zřejmě stal útočištěm pro nejrůznější druhy ptáků i hmyzu. Na druhou stranu by však přilákal i větší množství holubů, což by asi turisté neocenili.

Radnice města se od projektu distancovala, a tak zřejmě zůstane jen dalším neuskutečněným nápadem, jak oživit strohou ocelovou konstrukci.

Maupassant by se divil

Francouzi se stavbu pokusili ozvláštnit už před deseti lety, kdy ji osázeli deseti tisíci žárovek. Výsledek se však s velkým nadšením nesetkal.

Eiffelovu věž v době jejího představení místní příliš nemilovali. Spisovatel Guy de Maupassant vyhlídkovou kavárnu na jejím vrcholu navštěvoval prý jen proto, že to je jediné místo, kde mu věž nekazí výhled na krásu Paříže.

Více než sto let poté je bezesporu nejznámějším symbolem města, který ročně navštíví sedm milionů turistů. Biologický háv mohl do města znovu přitáhnout i ty, které už architektonický skvost Gustava Eiffela omrzel, uvažovala architektonická společnost Ginger.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Najdete na iDNES.cz