Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Architekt Řičář chce ochranku, cítí se ohrožen

  12:30aktualizováno  12:30
Architekt Marek Řičář požádal o policejní ochranu. Muž, který upozornil na korupci kolem projektu v Budišově na Vysočině, na tiskové konferenci přiznal, že se cítí ohrožen.

Architekt Marek Řičář | foto: Lenka NejezchlebovaiDNES.cz

"Přišel jsem o projekt, jehož jsem autor, přišel jsem o značku Bono Publico," řekl na tiskové konferenci Marek Řičář klidným hlasem. Byl na něm znát i smutek z celé záležitosti, která ho mohla stát i život.

Ohrožen se cítí i nadále, proto požádal policii o ochranu. Podle informací České televize mu ji policie už přidělila.

Každé prase má svého řezníka
"Projekt rekonstrukce zámku Budišov získával konkrétnější obrysy v roce 2003, o rok později byla založena společnost Bono Publico," rekapituloval Marek Řičář počátky celého případu. Poté, co projekt nezískal v roce 2004 dotaci, ocitl se Řičář na druhé koleji. Cítil, že je odstaven a že se mu snaží starosta Péťa a spol. projekt ukrást.

"Starosta Péťa mě vytrvale informoval o způsobech, jakými pracuje, s tím jsem nemohl souhlasit," řekl Řičář. Dostal na vybranou. Buď zůstane ve společnosti, ale nebude do ničeho mluvit, nebo odejde. "S tím, že si budu vědom rizik, které z odchodu vyplývají," doplnil Řičář.

Řeči starosty Péti byly podle Řičáře plné narážek na Ukrajince, kteří "věci řeší jinak", a slov typu "každé prase má svého řezníka".

Marek Řičář se v únoru 2006 obrátil na svého přítele Aleše Vébra. Společně kontaktovali Janka Kroupu z TV Nova a dohodli se, že se pokusí do Péťova gangu proniknout. Vébr postupně získal jejich důvěru. O své roli v celém případu mluvil Aleš Vébr v on-line rozhovoru iDNES.cz.

Milion za "sebevraždu"
Celá věc gradovala ve chvíli, kdy Marek Řičář odmítl skupině předat účetnictví společnosti Bono Publico. "To by znamenalo zahájení čerpání peněz, to jsem chtěl zdržet," řekl dnes Řičář. Stanislav Péťa neváhal angažovat skupinu vyděračů, kteří byli připraveni přistoupit k násilí.

Za slovní "domluvu" architektu Řičářovi jim slíbil sto tisíc korun, za "ruční vyřízení" půl milionu a za smrt, která měla vypadat jako sebevražda, rovný milion. - více zde

 "Účetnictví jsem nakonec vydal, v tísni, ve fyzickém ohrožení. Nebylo kam uhnout," vzpomíná Řičář. Byl to pro něj prý tak otřesný zážitek, že o tom podrobněji nechce mluvit.

Marek Řičář na chystaný podvod upozornil policii už loni na podzim na Službu policie pro odhalování korupce (SPOK). "Řekli mi, že informace jsou zatím nedostačující."

V této chvíli už jsou ale hlavní aktéři kauzy ve vazbě. Policie pozatýkala bývalou náměstkyni ministra pro místní rozvoj Věru Jourovou, bývalého šéfa kabinetů Zdeňka Doležela, starostu Ladislava Péťu a úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

ŽIVĚ: Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Hromadná nehoda několika aut na 173. kilometru D1 uzavřela provoz směrem na Prahu na několik hodin. Policie zprovoznila...

Na ministerstvo průmyslu vylezli aktivisté Greenpeace. Resort přejmenovali

Akce Greenpeace proti ministru průmyslu a obchodu (16. ledna 2018).

Na balkón budovy ministerstva průmyslu a obchodu v Praze v úterý odpoledne vylezli dva aktivisté ekologické organizace...

Najdete na iDNES.cz