Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Archeologové objevili pravěký hrob

  19:29aktualizováno  19:29
Záběhlice - Pozůstatky pravěkého sídliště a pohřebiště odhalil po tříměsíčních archeologických pracích výzkum na stavební parcele v Záběhlicích v desáté městské části. Pravěký hrob s lidskou kostrou, jejíž pohlaví určí antropologové, objevili archeolové náhodou při zkoumání středověkého domu. "Byl to chudě vybavený hrob, obsahoval jen dvě keramické nádoby," uvedl archeolog Michal Ernée ze společnosti Archaia.
Archeologický nález

Archeologický nález - Archeolog ukazuje nález zachranného výzkumu v Praze 10 - Záběhlicích. (15. května 2001) | foto: Sdružení Archaia

Hrob je starý čtyři tisíce let a pochází z pozdní doby kamenné z období eneolitu. Na místě pravěkého hrobu byl ve středověku postaven vesnický dům. Právě při zkoumání pozůstatků sklepa domu archeologové náhodou objevili část pravěkého pohřebiště.

Nález středověkého domu přinesl nové poznání. Dokázal, že ve středověku znali lidé kachlová kamna už kolem roku 1500, tedy nejméně o sto let dříve, než se předpokládalo.

"Našli jsme pozdně středověké zdobené kachle. Jsou na nich motivy ukřižovaného Krista, heraldické náměty a motivy rytířských soubojů," podotkl Ernée. Později dům zřejmě vyhořel a na jeho místě byl postaven jiný, který tam stával až do devatenáctého století. V nejbližší době budou v této lokalitě postaveny nové domy.

Na místě někdejšího pravěkého sídliště, ležícího poblíž pohřebiště, nalezli archeologové kamenný žernov na mletí obilí. "Je to jeden z nejstarších žernovů ve střední Evropě," podotkl archeolog. Výzkum bude pokračovat několik dalších měsíců v laboratořích. Přinese poznatky o stylu života pravěkých lidí, jejich obydlí a jídelníčku.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Najdete na iDNES.cz