Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Archeologové našli středověké hroby s vědrem

  19:08aktualizováno  19:08
Praha - Unikátní nález odhalil archeologický výzkum ve dvoře pražského památkově chráněného domu U zelené žáby v blízkosti Staroměstského náměstí. Archeologové zde vykopali raně středověké hroby, které pocházejí z devátého či desátého století- tedy z doby, kdy na Starém Městě ještě lidé nežili. Na místě nálezů by měla vzniknout vinárna U zelené žáby pojmenovaná podle domovního znamení.

"Nečekali jsme to. Zhruba stejně staré pohřebiště existovalo zřejmě také v Celetné ulici. Tam jsme ale zkoumali jen jediný hrob, protože ostatní byly zničeny stavbou kolektoru," uvedl vedoucí archeologického výzkumu Jan Havrda.

"Nyní je to vůbec poprvé, kdy máme možnost zkoumat tak staré pohřebiště v této lokalitě," dodal  Havrda.

Archeologové zatím odkryli tři hrobové jámy s kosterními ostatky a očekávají nález ještě několika dalších, protože polovina plochy je zatím nedotčená. V jednom z hrobů bylo, zřejmě jako součást posmrtné výbavy zemřelého, i dřevěné vědýrko.

"Byly v něm asi potraviny. Tento nález je důležitý, protože existence tohoto předmětu nám umožnila určit stáří hrobů," uvedl archeolog.

V raně středověkých hrobech bývaly součástí hrobové výbavy také drobné šperky a zbraně, hrobové jámy nalezené při domě U zelené žáby v ulici U radnice nic takového neobsahovaly.

Existence hrobů je poněkud záhadná, protože v prostoru kolem Staroměstského náměstí a Starého Města se stavělo až od dvanáctého století. Archeologové proto předpokládají, že se sem ukládali lidé žijící na Malé Straně.

"Na Malé Straně máme doklady o osídlení, ale žádné hroby. Na Starém Městě je to naopak," sdělil vedoucí archeologického oddělení Zdeněk Dragoun.

Čerstvě odkryté raně středověké hroby z přelomu 9. a 10. století. Archeologové je objevili ve dvoře pražského domu U zelené žáby v ulici U radnice. jejich stáří odhadli podle nálezu zbytku vědra. (18. srpna 2000)

Archeologové odkrývají raně středověké hroby ve dvoře pražského domu U zelené žáby v ulici U radnice. Hroby datují k přelomu 9. a 10. století (18. srpna 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Začátek týdne bude větrný a teplý, ochlazovat se opět začne od středy

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...Najdete na iDNES.cz