Arbitráž s Lauderem skončila

V Londýně v úterý večer skončilo arbitrážní řízení mezi Českou republikou a americkým miliardářem Ronaldem Lauderem. Tento hlavní akcionář společnosti CME viní český stát z toho, že dostatečně neochránil jeho investici ve firmě ČNTS, která byla přes pět let servisní organizací Novy. České republice mu prý dluží jako odškodnění asi 500 milionů dolarů. Arbitrážní řízení začalo v pondělí 5. března za zavřenými dveřmi v Centru pro rozhodování mezinárodních sporů a podle původních informací ministerstva financí mělo trvat do 14. března.

Na arbitráž doplácí každý, čtěte ZDE

Teď by měl tribunál začít s vypracováním finálního verdiktu, což podle mluvčího ministerstva financí Libora Vacka trvá obvykle asi 90 dnů. Americký arbitr Lloyd Cutler však naznačil, že by výsledek mohl být znám až za půl roku.

Laudera ve sporu zastupuje slavný americký právník Kiernan, Česká republika si pro obhajobu vybrala jeho věhlasného britského kolegu Jeremy Carvera. "Byl to svého druhu souboj amerického a britského právnického stylu. Americký mi připadal dravější, ten britský je zdvořilejší, ale zase pracuje s jemným ironickým podtextem," říká Milan Jakobec, jeden ze svědků, které si přizvala česká strana.

Jakobec si myslí, že čeští svědci vystupovali během řízení přesvědčivě. "Drželi se výborně," tvrdí. Bývalý vedoucí Úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání ke svému výslechu dodal, že nejfrekventovanějším jménem během něj bylo "Železný". "Výslovnost toho jména ovládají oba právníci perfektně," tvrdí Jakobec. Podle něj bylo zajímavé sledovat, jak o šéfovi Novy mluvili Lauderovi svědci: "Jednou byl mužem, který nebere rukojmí, podruhé zas agentem 007, který odstřelil americké investice."

Ministerstvo financí ve sporu zastupuje český stát a tvrdí, že ČR smlouvu o investicích neporušila a nároky Laudera neuznává. Obviňuje také amerického podnikatele, že se snaží český stát vtáhnout do svého obchodního sporu s ředitelem Novy Vladimírem Železným.

Britský list Financial Times už před časem napsal, že spor může poškodit pověst země jako bezpečného místa pro investory. A to v době, kdy do ní proudí nejvíce přímých zahraničních investic na hlavu ve střední Evropě. Deník připomněl také záležitost kolem IPB a japonské Nomury a uvedl, že oba případy - Nova a Nomura - mají společné obvinění, že čeští politici, soudci, policie a regulátoři bývají ovlivňováni mocnými obchodními zájmy, aby přijímali svévolná rozhodnutí proti zahraničním investorům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video