Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Arbitráž Diag Human končí. Teď se povede spor o to, kdo ji vyhrál

  11:46aktualizováno  11:46
Po osmnácti letech skončí arbitráž v kauze Diag Human, tedy právní řízení, jestli má republika platit miliardy korun za zmařený obchod s krevní plazmou. Jak číst její výsledek? Obě strany, stát i firma, už daly najevo, že vyhrávají, takže se teď asi povede spor o interpretaci celého rozhodnutí.

Josef Šťáva, bývalý majitel společnosti Diag Human | foto: ČTK

 Co se přesně v sobotu stalo? Tři přezkumní rozhodci Petr Kužel, Milan Kindl a Jiří Švarc, kteří jsou nyní vázáni mlčenlivostí, dokončili svoji práci a vyhotovili rozhodčí nález, tedy jakýsi „rozsudek“. O konci své práce ani neinformovali v sobotu oni sami, ale právě firma Diag Human prostřednictvím svého mluvčího Jana Urbana. Následovala optimistická reakce ministerstva (více zde).

„Česká republika, pokud cítí, že vyhrála, tak nebude platit a tím to hasne. Jisté je, že arbitráž tím usnesením končí, ale teď se asi povede spor o interpretaci, který zase klidně může skončit u soudu. Diag si dost často vykládá právo svérázně,“ míní bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt, který patří k největším odborníkům na tuto kauzu. Napsal o ní dvě knihy.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v sobotu optimisticky naznačil, že stát je vítěz. „Podle ministerských právníků je to vítězství České republiky, text ještě zkoumají,“ řekl ČTK Němeček.

Spor kvůli jedné větě

Jenomže tak jednoduché to úplně není. Na internetové stránce společnosti Diag Human pořád běží „počítadlo úroků“, podle kterého už na nich Česko firmě dluží 11 miliard korun plus právě naskakující úroky, aktuálně asi 700 tisíc korun. Peníze by mělo Česko fakticky platit jako odškodnění za ušlý zisk, protože ji kdysi připravilo o lukrativní obchod s dánskou společností Novo Nordisk, což je jedna z největších světových zdravotnických firem, zejména v oblasti diabetologie.

Společnost Diag Human založil česko-švýcarský podnikatel Josef Šťáva, mimo jiné současný majitel zámku Bechyně. Obchodovala s krevní plazmou, která se používá v medicíně. Jenže v roce 1992 porevoluční ministr zdravotnictví Martin Bojar napsal osudnou větu do dopisu potenciálnímu obchodnímu partnerovi Šťávy v Dánsku, že jsou „pochyby o jeho solidnosti“. Takže tento spor na ochranu dobrého jména firmy vygradoval postupně v řízení o víc jak deset miliard korun.

Stát totiž udělal v roce 1996 obrovskou chybu, když přistoupil na to, že o nárocích Diag Human rozhodnou rozhodčí soudci v arbitráži, a ne běžné soudy. Rozhodčí smlouvu uzavřel s Diag Human ministr zdravotnictví Jan Stráský. V roce 2008 arbitři rozhodli, že Česko má platit něco přes osm miliard korun, ale obě strany se odvolaly. Stát pochopitelně platit nechtěl a Šťávovi zřejmě tato částka nestačila. Firmu Diag Human mimochodem dlouho zastupoval renomovaný právník a bývalý politik Jan Kalvoda.

Úsměvné prohlášení

V roce 2011 Diag Human jednak opustil Josef Šťáva, i když se spekuluje o tom, že za firmou pořád stojí, ale hlavně nastala jiná pohroma pro stát. Firma nečekala na konečné rozhodnutí a začala usilovat o zmrazení českého majetku v zahraničí skrz předběžná opatření soudů.

Takže se třeba stalo, že v Rakousku soud exekučně zabavil Česku výtvarná díla zapůjčená na výstavu včetně obrazu Emila Filly a Česku pak dalo velkou práci je odblokovat. Dočasně pak Národní galerie nepůjčovala svá díla od ciziny právě kvůli Diag Human.

Mediální zástupce firmy Jan Urban v sobotní tiskové zprávě mimo jiné píše: „Snahy společnosti Diag Human SE o uznání vykonatelnosti Konečného rozhodčího nálezu z roku 2008 v zahraničních jurisdikcích doposud narážely na názor, že v České republice nadále probíhalo přezkumné rozhodčí řízení. Zahraniční soudy zamítaly vykonatelnost Konečného nálezu pouze s tímto odůvodněním. S ukončením přezkumného řízení je tato překážka odstraněna.“ Jinými slovy, Diag Human si myslí, že teď bude moci zabavovat soudně majetek Česka dál.

Urban už nechtěl v neděli rozhodčí řízení nijak komentovat. „Tiskovou zprávu budeme ještě v pondělí doplňovat,“ řekl pouze iDNES.cz. Firma Diag Human vše nyní vidí tak, že rozhodčí řízení skončilo, podle jejího výkladu pořád platí rozsudek z roku 2008, který ji přiřknul osm miliard a chce se teď se státem nějak dohodnout na placení nebo bude znovu u zahraničního soudů zkoušet zabavit český majetek v cizině.

„Jejich prohlášení je úsměvné. Počkejte ještě hodinku a nález budeme obsáhleji komentovat,“ reagoval na to v neděli právník ministerstva zdravotnictví David Kotris.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...Najdete na iDNES.cz