Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Arafata podpořily tisíce Palestinců

  19:33aktualizováno  19:33
Do ulic Gazy a Ramalláhu v neděli vyrazily tisíce Palestinců, kteří tak chtěli vyjádřit podporu vůdci autonomie Jásiru Arafatovi. Toho střeží v domácím vězení několik izraelských tanků, které obklíčily jeho dům. Jeden z tanků se pokusil projet úzkou uličkou, ale obklíčil ho dav lidí, z nichž někteří začali střílet. Izraelci střelbu opětovali, zraněno bylo asi šest lidí.

Masové protesty proti židovskému státu se rozhořely poté, co izraelští vojáci v sobotu zlikvidovali budovu palestinské televize a rozhlasu s odůvodněním, že vysílala propagandistické pořady proti Izraeli. Obě média začala během několika hodin vysílat z náhradních prostor.

Radikální palestinské organizace vyjadřují Arafatovi podporu - plakáty jeho hnutí Fatah vylepené na zdech Ramalláhu vyzývají všechny Palestince "bránit palestinská území a bránit prezidenta Arafata".

Palestina válčí na
zdech pomocí graffiti

Islámský džihád pohrozil protiizraelskými útoky, pokud Arafat zůstane blokován v Ramalláhu a Demokratická fronta pro osvobození Palestiny (DFLP) vyzvala všechny Palestince k sebevražedným útokům proti izraelské armádě a jejím vojákům, kteří obklíčili a uzavřeli města pod palestinskou správou.

Palestina žádá o mezinárodní zákrok
V sobotu vyzvala Palestina mezinárodní společenství vyhlášení sankcí vůči Izraeli. "Palestinská správa žádá mezinárodní společenství, aby zavedlo sankce vůči Izraeli s cílem přimět ho k zastavení agrese a zločinů páchaných na palestinském lidu," prohlásil Nabíl abú Rudajná, poradce palestinského prezidenta Jásira Arafata.

Izraelská armáda obsadila budovu palestinského rozhlasu a televize v Ramalláhu na západním břehu Jordánu v sobotu před svítáním. Kolem evakuovaného sídla obou palestinských médií hlídkovalo dvanáct tanků. Vojáci židovského státu odpálili ve vysílacích místnostech výbušniny, což způsobilo požár budovy. Podle svědků se polovina domu zřítila.

ZNIČENÍ ROZHLASU VYVOLALO NÁSILÍ

Osm Palestinců bylo zraněno, z toho dva těžce, při nových střetech s izraelskými vojáky v oblasti Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Nejvážnější incident se odehrál v oblasti Kalandíja ležící mezi Jeruzalémem a Ramalláhem, kde izraelští vojáci z neuvedených příčin začali střílet a zranili palestinského chlapce, který je v kritickém stavu.
Nepokoje pokračují také v rezidenční čtvrti Tirá v Ramalláhu, kde izraelští vojáci zahájili palbu, aby rozehnali dav Palestinců házejících na ně kamení. Nejméně jednoho Palestince přitom zranili.
Palestinští studenti a mladíci dál útočí kamením na izraelské tanky a vojáky, kteří jsou od pátku rozmístění kolem sídla palestinského vůdce Jásira Arafata. Izraelci se podle palestinských oficiálních zdrojů snaží demonstranty rozehnat slzným plynem a gumovými projektily.

Palestinská samospráva považuje útok na televizi za snahu vystupňovat nátlak na jejího šéfa Jásira Arafata.

Palestinci volají o pomoc
Palestinská samospráva dostala strach z izraelské odvety za atentát, při kterém palestinský střelec zabil na židovské slavnosti šest lidí a 33 dalších zranil, sám pak byl zastřelen. Arafatova autonomie se bojí, že ji židovský stát zničí. Proto požádala svět, aby proti němu zasáhl.

Izrael hned v noci na pátek rozpoutal odvetu za útok sebevraha. Stroje F-16 rozbombardovaly sídlo tulkarmského guvernéra. V domě je také věznice, z níž se ještě před bombardováním podařilo uprchnout vězněným radikálům z organizací Hamas a Islámský džihád. Podle bilance agentury AFP dnes počet obětí 16měsíčních násilností přesáhl 1140. Do autonomního palestinského města Ramaláh vjelo přes 20 izraelských tanků a obrněných vozidel. Některá přijela i k sídlu palestinského vůdce Jásira Arafata.

Zraněných Palestinců přibývá
Podle palestinských lékařů byl při izraelské odvetě zabit jeden palestinský policista a na čtyři desítky dalších lidí byly zraněny. Izraelci postřelili šest účastníků demonstrace, kterou Palestinci protestovali proti obsazení města. Na jihu pásma Gazy zase v noci Izraelci při přestřelce zabili jednoho Palestince. V Ramalláhu byl jeden muž zasažen do hrudníku a je ve velmi vážném stavu.

U Arafatova domu to vře
Izraelská armáda posílila jednotky střežící dům palestinského vůdce Jásira Arafata v Ramalláhu. Demonstranti házeli kamení po izraelských tancích, které stojí 30 metrů od sídla palestinského vůdce. Izraelci demonstranty, házející kamení směrem k vojákům, rozháněli slzným plynem a později použili ostré náboje.

Obsazen i dům šéfa palestinské tajné služby
Židovští vojáci také obsadili tamní dům šéfa palestinské tajné služby Taufíka Tirávího. Ten tam v té době nebyl. Mustafá Barghútí, který bydlí vedle Tirávího, prohlásil, že Izraelci obsadili 50 procent Ramalláhu. "Město je ochromeno, tanky jsou velmi blízko. Neblokují jenom silnice vedoucí z města, ale jsou také uvnitř a brání lidem dostat se do škol," řekl.

CO PŘEDCHÁZELO ODVETĚ
Atentátník vraždil na židovské slavnosti

Podnět k odvetě dal v noci člen ozbrojeného křídla palestinského hnutí Fatah, Brigád mučedníků od Al-Aksá, který ve čtvrtek večer 17. ledna vnikl s množstvím munice a granátem do sálu v severoizraelské Hadeře. Tam asi 200 hostů slavilo 12. narozeniny jedné z dívek. Zabil šest hostů, včetně dědečka oslavenkyně.

"Terorista přišel hlavním vchodem s puškou M-16, když slavnost vrcholila, a začal střílet na všechny strany," řekl Šimon Asraf, jeden z majitelů tanečního sálu, kde se konala slavnost bat micva. Ta se pořádá u příležitosti dosažení 12 let děvčete, které tím podle judaismu přebírá plnou náboženskou odpovědnost.

Hadera leží zhruba 40 kilometrů severně od Tel Avivu a nedaleko hranice mezi Izraelem a západním břehem Jordánu. Čtvrteční útok se odehrál nedaleko místa, kde v říjnu při pumovém útoku zahynuli čtyři Izraelci a dva palestinští atentátníci.

"Několik mladíků, kteří viděli, jak terorista střílí, k němu přiběhlo s lahvemi a džbány a házelo mu je na hlavu, zatímco on střílel. Zasáhli ho... a pak přišel policista a střelil jej pětkrát do hlavy," prohlásil svědek.

K útoku se telefonicky přihlásila palestinská organizace Brigády mučedníků od Al-Aksá, blízká hnutí Fatah šéfa palestinské správy Jásira Arafata. Izrael z odpovědnosti obvinil palestinské úřady a pohrozil jim "lekcí, na kterou nezapomenou". Je to první atentát proti civilistům v Izraeli od 16. prosince, kdy Arafat vyzval k zastavení protiizraelských útoků.

Policie dříve uvedla, že Palestinec do davu v tanečním sále hodil několik granátů a že se neúspěšně pokusil odpálit nálož, kterou měl připevněnou k tělu. Později ale vyšlo najevo, že útočník začal střílet z automatické pušky M-16 a byl zneškodněn, než mohl hodit granát. Měl na sobě pás s náboji a jedním granátem, který policisté původně pokládali za pás s výbušninou připravený pro sebevražedný atentát.

Atentát na slavnosti měl pomstít smrt předáka Fatahu
Brigády mučedníků od Al-Aksá uvedly, že útok v Hadeře provedl Abid Hasuna z vesnice ležící nedaleko palestinského města Nábulus, aby pomstil smrt předáka Fatahu v Tulkarmu Raída Karmiho, který byl zabit tento týden při pumovém útoku připisovaném Izraeli.

V prohlášení brigády slíbily další protiizraelské akce. V Tulkarmu po útoku v Hadeře asi tucet příslušníků Brigád mučedníků od Al-Aksá pochodovalo ulicemi a atentát oslavovalo střelbou do vzduchu. 

Izrael: Může za to samospráva
Židovský stát atentát v Hadeře připsal palestinské samosprávě. "Nebudeme snášet takovou situaci a pokládáme palestinskou správu a Arafata za přímo odpovědné za smrt těch, kdo dnes zemřeli při tomto hrůzném teroristickém útoku," odpověděl mluvčí izraelské vlády Avi Pazner. "Izrael nebude lhostejný, když jsou naši lidé zabíjeni... Odpovíme způsobem, jenž bude pro palestinskou správu lekcí, na níž nezapomene," dodal.

Události dnešní noci odsoudil americký ministr zahraničí Colin Powell jako nesmyslné násilí. Evropská unie slovy ministra zahraničí Španělska, které nyní unii předsedá, vyjádřila nad atentátem šok. Ministr Josep Piqué vyzval Izrael ke
zdrženlivosti, nemají-li se palestinská autonomní území propadnout do chaosu.

Náčelník generálního štábu izraelské armády generál Šaul Mofaz ve Washingtonu prohlásil, že atentát dokazuje, že palestinská samospráva se nerozhodla skoncovat s terorismem. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Reeker vyzval Arafata, aby na atentát okamžitě zareagoval a rozbil infrastrukturu teroristů. 

DÁLE ČTĚTE

Palestinští extrémisté hrozí odvetou

Izrael přerušil styky s Palestinci

Izraelské tanky ničily domy Palestinců

ČTVRTEK
V Ramalláhu a Nábulusu opět svištěly kulky

Tento týden při přestřelce s izraelskými vojáky byl u Nábulusu na západním břehu Jordánu zabit i člen radikální palestinské Brigády mučedníků od Al-Aksá 42letý Ahmad Alí. Oznámily to palestinské bezpečnostní zdroje. Ty tvrdí, že se střílelo i u úřadovny šéfa palestinské samosprávy Jásira Arafata v Ramalláhu. Incident, jehož se účastnili též palestinští policisté, se obešel bez obětí.

V Izraeli mezitím mimořádně zasedal bezpečnostní kabinet. Ten se sešel po středečním prohlášení palestinských radikálů, že obnoví útoky proti Izraeli. K obnovení atentátů proti židovskému státu vyzvali ve středu radikálové z palestinských organizací Fatah, Hamas a Islámský džihád.

Střílelo se i v Ramalláhu
Přestřelka mezi izraelskými vojáky a palestinskými policisty u Arafatovy úřadovny
v Ramalláhu aktivizovala izraelské vojáky. Jejich obrněné vozy přijely přímo k budově, kde sídlí palestinský předák. Arafat je tu od počátku prosince zablokován. Izrael podmiňuje konec jeho domácího vězení vydáním vrahů izraelského ministra Rechavama Zeeviho.

Co násilí předcházelo 

Palestinská policie zatkla v úterý v Ramalláhu vůdce radikální Lidové fronty pro osvobození Palestiny PFLP Ahmada Saadata, jehož hnutí se přihlásilo k odpovědnosti za atentát na Zeeviho. Izrael ale ústy svého premiéra Ariela Šarona označil Saadatovo zatčení za podvod. Mezitím palestinský předák Arafat pro izraelskou televizi zopakoval, že stále považuje mír s Izraelem za možný. "Kde je vůle, je i cesta," řekl s tím, že on si mír přeje.

Taneční sál v severoizraelské Hadeře po útoku palestinského ozbrojence. Útočník na místě zastřelil šest lidí a 33 zranil, 18. ledna 2002

Palestinský novinář si prohlíží budovu rádia v v Ramalláhu na západním břehu Jordánu po útoku izraelské armády.

Tisíce lidí vyrazily do ulic Gazy podpořit Jásira Arafata. (20. ledna 2002)

Jeden z izraelských tanků se pokusil projet úzkou uličkou Gazy. Obklíčil ho dav demonstrantů. (20. ledna 2002)

Nedáme se - tisíce lidí vyjádřily podporu palestinskému vůdci Jásiru Arafatovi. (20. ledna 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Najdete na iDNES.cz