Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na Blízký východ přišlo nové arabské jaro, je otřesem promarněných nadějí

  14:38
Převážně mladí lidé ve značných počtech opět demonstrují napříč Blízkým východem a severní Afrikou. Protesty v Alžírsku, Egyptě, Iráku a Libanonu připomínají události tzv. arabského jara. Podle některých komentátorů se proto dá hovořit o Arabském jaru 2.0.

V Alžírsku a Libanonu se už díky protestům podařilo docílit odvolání některých hlavních politických představitelů. V dubnu alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika, který svou funkci zastával už 20 let, odstoupil z prezidentského úřadu. Libanonský premiér Saad Harírí na konci října rezignoval, prezident Michel Aún jej požádal, aby ještě zůstal v úřadu, než bude sestaven nový kabinet.

Rezignace hlavních politických představitelů země však protesty neumlčely. V Alžírsku se tento měsíc sešly na náměstí hlavního města Alžíru tisícovky demonstrantů, kteří požadovali „novou revoluci“ a kritizovali připravované prezidentské volby z nedostatku transparentnosti.

Ačkoliv premiér Harírí rezignoval, protesty v Libanonu stále pokračují. Demonstranti požadují rezignaci celého politického vedení země, včetně prezidenta Aúna.

„Harírí nebyl v žádném případě nejhorší z nich,“ sdělil stanici Al-Džazíra 21letý Mohammad, který je bez práce. „Sundali jsme vládu, ale jsou tam stále ti zkorumpovaní, kteří sedí na vrcholu pyramidy“.

Protesty se konají i v Iráku a Egyptě. Místní vlády neváhají vůči demonstrantům postupovat velmi tvrdě a sahat i k násilí. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí nechal uvěznit více než 3 000 lidí, mimo jiné i některé turisty, kteří na sociálních sítích kritizovali vládu s tím, že šíří „falešné zprávy“. Mezi některými zadrženými jsou i čelní představitelé protestů „arabského jara“ z roku 2011.

V Iráku protesty zahrnují násilnosti na obou stranách. Podle agentury AFP při demonstracích, které začaly v říjnu, přišlo o život na 270 lidí.

KOMENTÁŘ: Opožděná arabská revoluce

Protesty začaly i v doposud poměrně klidném Jordánsku. Jsou organizovány především odbory, které požadují lepší platy pro rozmanité sektory jordánské společnosti.

Země má poměrně dobře vzdělanou populaci, ale zároveň jeden z nejvyšších podílů nezaměstnaných mladých lidí (40 procent). „Studoval jsem, mám titul, ale když vidím (nabídku) pracovních pozic, myslím si, že nejsou (pro mě) vhodné. Raději počkám na něco, co (pro mě) vhodné je,“ sdělil listu The Guardian 24letý technik Muhammad, který příležitostně pracuje jako řidič pro firmy provozující spolujízdu.

Důvody protestů

Nespokojenost s ekonomickou situací v zemi je společným prvkem všech vln protestů, které v regionu probíhají. Blízký východ a Severní Afrika mají jednu z nejvyšších nezaměstnaností na světě. Zvláště se to týká mladých lidí, kteří tvoří stále výraznější část populace.

Podle odhadů 60 procent populace regionu tvoří mladí lidé pod 30 let. Více než 30 procent těchto mladých lidí nemá práci.

Kromě vysoké nezaměstnanosti obyvatele regionu trápí i rozsáhlá, vše prostupující korupce, poukazuje stanice BBC. Např. Irák je považován za jednu z nejzkorumpovanějších zemí na světě. 

Bývalý šéf Al-Džazíry: arabské jaro potřebuje něco jako Marshallův plán

Ačkoliv egyptská ekonomika se rozvíjí, běžní Egypťané mají pocit, že plody hospodářského vzestupu si užívá jen malá skupina vyvolených a oni samotní se musí spíše vyrovnat se zvyšujícími životními náklady a vládními škrty.

The Guardian poukazuje, že autoritářské blízkovýchodní státy nejsou schopné podpořit soukromé podnikání a nezasahovat do něj. Výsledkem je, že v blízkovýchodních zemích nelze dělat kariéru v podstatě jinde než ve veřejném sektoru, kde se ale rozmáhá protekce.

Mezi mladými, vzdělanými lidmi tak roste znechucení a zklamání. Vědí, že mají schopnosti, ale že jim je to v podstatě k ničemu, pokud nemají ty správné známé na správných místech.

Mnozí obyvatelé blízkovýchodních zemí a severní Afriky mizivou životní perspektivu plánuje řešit odchodem ze země. Podle nedávného průzkumu agentury Arab Barometr plánuje emigraci pětina obyvatel regionu, ve věkovém rozmezí 18 až 29 let je to dokonce v průměru 52 procent. Nejčastěji chtějí do Evropy.

Arabské jaro 2.0.

V roce 2010 začaly rozsáhlé protesty v Tunisku, které o rok později vyústily v rezignaci autoritářského prezidenta Zína Abidína bin Alího. Tuniský příklad inspiroval i další země na celém Blízkém východě.

Tunisko může být jediným úspěchem arabského jara. Přesto láká islamisty

Vlna protestů se brzy přejmenovala na „arabskou zimu“. Jen Tunisko podle odborníků dokázalo využít protestní energie, aby se stala svobodnější a stabilnější zemí. V ostatních případech nastoupil na místo starého autoritářského režimu nový (Egypt) nebo došlo k dlouhotrvající občanské válce (Sýrie, Libye).

Podle think-tanku Carnegie Endowment for International Peace „arabské jaro“ skončilo v roce 2013 ze dvou příčin. Zaprvé, vlády arabských států byly schopné uplatit či zastrašit své občany, aby už dále neprotestovali. Zadruhé, samotná arabská veřejnost se bála toho, že pokud budou protesty pokračovat, povedou k chaosu a nestabilitě, kterou prožívala Sýrie, Libye či Jemen.

Řada strukturálních problémů regionu, které se „arabské jaro“ pokoušelo adresovat, však zůstala nevyřešena. Podle některých lze současnou vlnu protestů považovat za ještě silnější pokračování.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Řidič Porsche srazil ve Vysočanech ženu s kočárkem, ta utrpěla vážná zranění

1. května 2024  20:36

V pražských Vysočanech sjel řidič automobilu ze silnice a srazil ženu s kočárkem. Podle mluvčího...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...