Nemocnici Lékařů bez hranic na začátku října zasáhli i Američané v Afghánistánu.

Nemocnici Lékařů bez hranic na začátku října zasáhli i Američané v Afghánistánu. | foto: Médecins sans frontiéres, AP

Ordinaci Lékařů bez hranic v Jemenu zasáhl nálet. Saúdové útok popírají

  • 51
Dva letecké údery, které podnikly letouny arabské koalice útočící na šíitské rebely, zničily v jemenské provincii Saada malé zdravotnické zařízení provozované Lékaři bez hranic (MSF). Podle ředitele MSF v Jemenu jde o válečný zločin, koalice prý o poloze nemocnice věděla. Saúdové zodpovědnost odmítli.

První nálet přišel v pondělí ve 23:00 místního času (21:00 SEČ) a zasáhl administrativní část jedné z budov. Uvnitř naštěstí nikdo nebyl. O deset minut později zasáhl hlavní budovu nemocnice druhý nálet, asi 12 zaměstnanců a pacientů se ale podařilo evakuovat.

Vývoj v Jemenu

„Budovy jsou kompletně zničené,“ uvedl šéf jemenské pobočky Lékařů bez hranic Hassan Boucenine. Dva zaměstnanci utrpěli lehká zranění. „Mohlo jít o omyl, ale to, že k tomu došlo, je válečný zločin. Není důvod mířit na nemocnici. Poskytli jsme koalici všechny nezbytné informace o poloze zařízení asi před dvěma týdny,“ dodal Boucenine. Jedna ze střel prý zasáhla i tu část budovy, kde se nacházela porodnice.

27.října 2015 v 17:43, příspěvek archivován: 27.října 2015 v 20:05

“The staff just had time to run off as another missile hit the maternity ward” #Saada #Yemen https://t.co/XawpQGCCTq pic.twitter.com/ux8pBICS5F

Saudská Arábie popírá, že její letadla nemocnici bombardovala. Na dotaz agentury Reuters, zda koaliční letouny zasáhly nemocnici, saúdskoarabský generál Ahmad Assarí odpověděl stručně: „V žádném případě.“ Spojenecká letadla podle něj operují v provincii Saada, nikoli však v oblasti, kde se nachází zdravotnické zařízení. Na otázku, co tedy způsobilo výbuch, odvětil: „To bez vyšetřování nedokážeme říci.“

Nálet odsoudil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. „Generální tajemník vyzývá k rychlému, účinnému a nestrannému vyšetření s cílem zjistit, kdo je za to zodpovědný,“ uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric. „Veškeré strany konfliktu v Jemenu vyzývá, aby okamžitě zastavily veškeré operace, včetně leteckých úderů,“ dodal.

Nemocnici podle něj provozovala organizace Lékaři bez hranic spolu s Dětským fondem OSN (UNICEF) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO). UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že nemocnice v Saada byla od března již 39. zasaženým zdravotnickým zařízením v Jemenu.

27.října 2015 v 18:38, příspěvek archivován: 27.října 2015 v 20:11

.@MSF is still working in #Yemen in 8 Yemeni governorates and has treated+ 15,500 war wounded since March 19th. pic.twitter.com/GLONTFPBkb

Lékaři bez hranic na twitteru uvedli, že útok je další ilustrací naprosté bezohlednosti k civilistům v Jemenu, kde je bombardování na denním pořádku.

Nemocnice provozovaná Lékaři bez hranic se nedávno stala terčem amerického náletu i v Afghánistánu. Nálet tehdy zabil nejméně 30 lidí (více o zničení nemocnice Američany zde). Vyšetřování se zhostily Spojené státy, NATO a afghánská vláda. S tím ale humanitární organizace nesouhlasí a žádá nezávislé vyšetřování události.

Válka mezi sunnity a šíity produkuje desetitisíce uprchlíků

Provincie Saada, kde k incidentu došlo, leží na severu země a je hlavní baštou šíitských povstalců. Rebelové loni v září obsadili jemenskou metropoli Saná a postupně se dostali až do Adenu na jihu země. V březnu do bojů na straně vlády prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího vstoupila koalice vedená Saúdskou Arábií, což postup šíitů zpomalilo. Aden už jemenská vláda získala zpět a nyní se snaží postupovat severním směrem, tedy na Táizz a Saná. Podle OSN si boje od března vyžádaly již nejméně 2 615 obětí.

I přesto, že se v zemi odehrávají tvrdé boje, i nadále tam míří tisíce většinou ekonomických migrantů z jiných států. Od konce března prý do Jemenu uprchlo přes 35 tisíc osob zejména z Etiopie a Somálska. Afričany lákají do Jemenu pašeráci lidí (více si můžete přečíst v článku).

Více než 121 tisíc lidí pak za stejné období naopak uteklo z Jemenu do některé ze sousedního zemí, uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Další 2,3 miliony obyvatel Jemenu, což je asi jedna desetina populace, se kvůli vyhrocení násilností staly takzvanými vnitřně vysídlenými lidmi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue