Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Arabové vytáhli na Jeruzalém se zednickou lžící

  13:19aktualizováno  13:19
V Jeruzalémě opět zuří válka, tentokrát o vlastnictví domů a parcel. Arabský svět poskytne půl miliardy dolarů i na stavební rozvoj Východního Jeruzaléma, který má být hlavním městem budoucího palestinského státu. Stavět tu plánují i Izraelci. Kromě politiků a vojáků se do bitvy zapojí zřejmě i právníci... a zedníci.

Palestinec sleduje Jeruzalém z Olivové hory | foto: AP

Celá (trans)akce probíhá třeba takto: arabský vlastník některé z jeruzalémských nemovitostí mizí v zahraničí. Předtím dům či parcelu prodal. Výhodně. Kupcem bývá židovská nadace či organizace, která po jisté době dům legálně obsadí.

Neteče krev, jen finance. Kus Jeruzaléma, který je svatý Židům, muslimům i křesťanům, změní stranu, aniž se hnul z místa.

Jindy jsou izraelské úřady, které o osudu východní části města od roku 1967 rozhodují, přímočařejší. Prostě oznámí, že na převážně arabském území vybudují další domy pro židovské obyvatele. Učinily tak i letos 9. března, kdy do Izraele zavítal americký viceprezident Joseph Biden. A netroškařily: nových bytů má být 1 600.

OBAMA POTRESTAL NETANJAHUA ZA OSADY

Nechal ho v Bílém domě a šel na večeři

Tímto prohlášením Izraelci velice nepotěšili USA, jindy tradičního spojence židovského státu. K akci se zřejmě i proto odhodlaly arabské státy, které se letos poprvé dohodly na konkrétní finanční pomoci Východnímu Jeruzalému. A to ve výši 500 milionů dolarů, tedy asi 9 a půl miliardy korun.

Arabské státy: Je třeba jednat rychle, jinak město ztratíme!

"Ano, shodují se na tom," uvedl včera pro stanici Al-Džazíra tajemník Ligy arabských států Amr Músá, který mluvil za všechny ministry zahraničí panarabské organizace.

Na co peníze půjdou? Mají za ně ve Východním Jeruzalémě stát nemocnice, školy, studny. Z fondu mají čerpat i ti Palestinci, kteří přijdou o střechu nad hlavou při úředních demolicích.

Židovští osadníci obhlížejí výstavbu ve východním Jeruzalémě

Židovští osadníci obhlížejí výstavbu ve východním Jeruzalémě

Bohulibé na první poslech. O účelu, pro který byl fond založen, však lze hovořit i jasněji.

"Arabští politici nám řekli, že navzdory vzájemným neshodám cítí odpovědnost vůči budoucnosti Jeruzaléma. Podle nich je třeba jednat rychle, abychom zabránili ´judaizaci Jeruzaléma´," uvedl pro Al-Džazíru její dopisovatel ze summitu, jehož hlavní část proběhne o víkendu.

Díky, ale je to příspěvek nepříliš okázalý, říká palestinský ministr

Ještě otevřenější byl z pochopitelných důvodů ministr zahraničí palestinské samosprávy Rijád Malkí, který arabské státy dokonce, byť spíše opatrně, obvinil ze skrblictví.

MĚSTO SVATÉ, MĚSTO ROZDĚLENÉ

- Jeruzalém je pod správou Izraele od roku 1967, jeho úřady proto rozhodují o stavbách na území celého města. Jde ale o politický čin – východní část je převážně arabská. Palestinci by tu chtěli mít hlavní město budoucího státu.

- Budování osad má podle kritiků izraelského postupu narušit arabský charakter východní části města.

"Jde o neokázalý příspěvek v porovnání s částkou, kterou dosud ve Východním Jeruzalémě utratil izraelský stát a světová židovská komunita," prohlásil diplomat. Podle jeho poněkud dramatických propočtů již do východní části Svatého města přiteklo 17,4 miliardy dolarů z židovských organizací.

S Jeruzalémem je problém. Přestože v jeho východní části – tedy alespoň prozatím – žijí převážně Arabové, spravují jej izraelské úřady. Se západní částí města, kde žijí Izraelci židovského původu, je fakticky propojen volně: hranice je tu spíše mentální než faktická.

Emoce vzbuzuje především jeruzalémské Staré Město. Zeď nářků, podle tradice zbytek židovského Chrámu, je nejposvátnějším místem judaismu. Mešita Al-Aksá je pak v pořadí třetím nejdůležitějším místem islámu.

Místa připomínající pozemský život a ukřižování Ježíše přitahují křesťany. I proto se stal Jeruzalém náboženským středem západního světa i "kamenem úrazu" blízkovýchodních jednání.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz