Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Arabové hledali talenty, zaujala raperka v hidžábu i blondýnka z USA

  17:03aktualizováno  17:03
Populární soutěž talentů se pořádá také v arabském světě. Letos diváky na Blízkém východě zaujaly dvě tváře - osmnáctiletá raperka v hidžábu a Američanka, která hraje na tradiční nástroj úd. Jeniffer Groutová se dokonce probojovala až do finále soutěže.

Američanka Jennifer Groutová v pořadu Arabové mají talent | foto: Profimedia.cz

Majam Mahmúdová se na televizní obrazovce poprvé objevila v říjnu v soutěži Arabové mají talent. Od té doby jí na facebookové stránce denně přibude padesát zpráv od fanoušků. Ne všechny vzkazy jsou ale přívětivé. "Někteří říkají, že islámu dělám špatné jméno. Nebo dokonce že se rouhám," řekla Majam britskému Guardianu.

Osmnáctiletá Majam nosí hidžáb a od svých vrstevnic se na první pohled nijak neliší. Zvolila si ale rap a nebojí se upřímnosti, jak je ostatně pro tento žánr typické. "Hodně lidí mluví o tom, jestli je možné, aby holka se závojem tohle dělala," říká Majam. 

Rapující ženy nejsou v Egyptě příliš častým jevem, protože společnost si o nich automaticky myslí, že jsou nemravné. "Ví se, že když chce dívka nahrát skladbu, stráví hodně času sama ve studiu se spoustou mužů. Je těžké najít někoho, kdo s ní bude ochotný pracovat," říká Majam.

Rap o společenském tabu

Mahmúdová studuje ekonomii na univerzitě v Káhiře. Prý ji neinspiruje západní hip hop, ale matka, která ji ve psaní podporuje. Právě ona Majam ve dvanácti letech přivedla k poezii. Majan verše postupně recitovala rychleji a rychleji, až se z toho přirozeně vyvinulo rapování.

Osmnáctiletá dívka je populární i díky tématům, ke kterým se vyjadřuje. Rapuje o sexuálním obtěžování, které je v Egyptě tabu. Neuvěřitelných 99,3 procenta egyptských žen podle Guardianu obtěžování zažilo a 91 procent se jich kvůli tomu bojí vyjít na ulici.

Egypťanky, které se staly obětí sexuálního obtěžování, jsou často obviňovány, že muže k nemravnostem samy vyprovokovaly. Mnoho z nich se proto bojí promluvit. "Já nebudu ta zahanbená," staví se proti tomu Mahmúdová v jedné ze svých písní. "Flirtuješ, obtěžuješ a nevidíš na tom nic špatného. Ale i když jsou to jen slova, nejsou to narážky, jsou to kameny." 

Blondýnka zpívá arabské písně, řeč ale neumí

Raperka Majam se do finále soutěže neprobojovala. Povedlo se to ale Američance Jennifer Groutové, která je v jistém smyslu protiváhou Mahmúdové. Když přišla na pódium blonďatá dívka, která neumí arabsky, byla porota viditelně skeptická, stejně jako diváci. Groutová se ale texty arabských písní naučila nazpaměť a ovládá i hru na tradiční arabskou loutnu zvanou úd.

"Když jsem začala hrát, obecenstvo se začalo smát. Ale pokračovala jsem a po asi třiceti sekundách všichni změnili názor a začali mě podporovat," citoval Guardian Groutovou. 

"Tak dlouho jsme napodobovali Západ, a tohle je poprvé, kdy někdo, kdo není nijak spjatý s arabským světem - americká dívka, která nemluví arabsky - zpívá arabsky," řekla podle New York Times populární libanonská zpěvačka Najwa Karam, členka poroty. Za svou podporu Američanky ale sklidila i kritiku. Jednoduché to ostatně nemá ani sama Jennifer, která musí vyvracet fámy o tom, že lže o svém původu.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz