Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Apríl ve světě: Shakespeare byl Francouz a v metru postaví urychlovač

  14:35aktualizováno  14:35
Aprílem si dnes ráno ze svých čtenářů nevystřelily jen české noviny. Britové si ráno přečetli, že jejich národní dramatik William Shakespeare byl ve skutečnosti Francouz nebo že v londýnském metru bude postaven další obří urychlovač jaderných částic.

William Shakespeare | foto: archiv

Jako první museli čelit přílivu aprílových žertů Australané. Reportér televize ABC šokoval diváky rozhovorem s Davidem Beckhamem, ve kterém anglická fotbalová hvězda vyjádřila přání reprezentovat Austrálii na mistrovství světa v JAR.

Zpravodajská stanice BBC uvedla, že otec anglické literatury William Shakespeare byl ve skutečnosti Francouz. Matka slavného básníka a dramatika Mary Shakespeareová, rozená Ardenová, pocházela z rodiny v severofrancouzských Ardenách, tvrdil naprosto vážným hlasem údajný expert ve vysílání BBC. Podle britské stanice zpráva velmi potěšila Paříž, uvedla ČTK.

Britský deník The Guardian napálil řadu svých čtenářů oznámením, že labouristé před volbami vylepí billboardy, na kterých ukážou svého předsedu Gordona Browna jako tvrdého chlapíka. Brown byl před časem obviněn z arogantního chování vůči podřízeným. Nyní měl tuto svoji nectnost přetavit v předvolebním boji ve výhodu. Aprílové billboardy ukazují Browna jako mafiána, který hrozí voličům: "Volte labouristy. Nebo uvidíte."

"Volte labouristy. Nebo uvidíte" Gordon Brown jako tvrdý chlapík v aprílovém žertíku listu The Guardian

The Independent zveřejnil předběžnou studii Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Vědci, kterým se včera podařila simulace Velkého třesku, hodlají podle listu vybudovat druhý obří urychlovač jaderných částic v londýnském metru. Podle výpočtu fyziků by se protony měly srazit přímo ve stanici Westminster, přímo pod kancelářemi britských poslanců.

V novinách The Daily Mail se objevila zpráva o tom, že automobilová opravárenská firma Automobile Association (AA) se přeměnila na leteckou firmu poté, co vybavila své mechaniky tryskami, které jim umožňují přelétávat zácpy na silnicích a být rychle u klientů.

Daily Mirror informoval britské čtenáře o spořivosti jejich královny. Alžběta II. se údajně rozhodla k cestě z Lutonu do Aberdeenu použít služeb nízkonákladových aerolinií easyJet. Za letenku zaplatila 22,99 liber a podle svědků se jí nedostalo žádného zvláštního zacházení.

The Sun se pochlubil převratným vynálezem. Novinám se údajně podařilo vydat dnešní číslo barvami, které mají chutě. Čtenáři měli olíznout kus novin a uhádnout, jakou příchuť mají.

The Daily Telegraph informoval o netradiční technice při budování internetové sítě. Při zavádění ADSL do vzdálených venkovských oblastí pomáhají telekomunikacím fretky. Hrabaví tvorové natáhnou kabely pod zemí, přičemž jsou vybaveni vestičkami se sledovacími čipy.

Fretky ve službách britských telekomunikací

Mezi aprílové vtipy se zařadil i polární medvěd vyplavený u břehů Británie, plovoucí hotely pro fotbalové fanoušky u břehů JAR nebo kompostovač poháněný lidskou močí.

Svátek všech bláznů

To, že je 1. duben "svátkem všech bláznů", je všeobecně uznávaná a skoro po celém světě rozšířená tradice. Vyvádění aprílem je podle badatelů písemně dokumentováno už ze 17. století, v Čechách se datuje rokem 1690. Méně jasný je ale původ tohoto zvyku. Nejpočetnější skupina badatelů se přiklání k názoru, že jeho počátek lze nalézt v reformě kalendáře, kterou uskutečnil Julius Caesar. Ten v roce 46 před naším letopočtem přesunul začátek roku na duben a i když od středověku začíná rok v lednu, aprílu už zůstala jeho rozverná tradice.

zdroj: ČTK


Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Najdete na iDNES.cz