Aplikace pomáhá záchranářům na Hradecku, rozšíří se i do dalších krajů

  14:40aktualizováno  14:40
Speciální mobilní aplikace se za dva roky fungování podílela na více než dvou stech zdravotnických zásazích v Královéhradeckém kraji. O2 SOS automaticky oslovuje proškolené dobrovolníky a zajišťuje tak první pomoc při srdeční zástavě ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby. Nyní bude pomáhat i v jiných krajích.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Milan Bureš, MAFRA

Nově by se kromě Královéhradeckého kraje měla aplikace rozšířit i do Středočeského, Jihočeského, Libereckého, Plzeňského a Karlovarského kraje. Do budoucna by se měla aplikace rozšířit do všech krajů České republiky.

„Dostupnost a kvalita zdravotnické záchranné služby v České republice patří mezi nejlepší v Evropě. Při srdeční zástavbě však hraje roli každá minuta,“ uvedl prezident Asociace záchranných složek a ředitelní Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Jihočeského kraje Marek Slabý. „Rozšíření aplikace do dalších krajů tak může přispět k navýšená počtu pacientů, kteří zástavu oběhu přežijí.“ 

Jako příklad uvedl zásah u Plešného jezera na Šumavě, kde byli zástupci horské služby a strážci parku za tři minuty. Dojezd sanitky na místo byl kolem patnácti minut.

V Královéhradeckém kraji, kde se do systému zapojilo 480 zdravotnických záchranářů, hasičů, policistů, záchranářů horské služby a takzvaných „laiků“, tedy lidí proškolených v nepřímé masáži srdce. Během svého dvouletého fungování vypomáhali téměř u třetiny událostí. Využili jí asi ve 200 případech.

Dispečer dobrovolníky vyhledá v případě, že je na lince 155 je ohlášena zástava srdce. Ti, kteří se pohybují v nejbližším okolí, vyskočí na displeji jejich telefonu upozornění, následované SMS zprávou. Pokud potvrdí, že vyráží poskytnout první pomoc, aplikace je automaticky začne navigovat tou nejrychlejší cestou k pacientovi. Zároveň od dispečera dostane veškeré potřebné informace. 

„Smyslem je oslovit ty nejbližší, kteří mohou být velmi rychle u postiženého a zahájit resuscitaci,“ uvedl záchranář Lukáš Benetka ze ZZS Královéhradeckého kraje. „Dává lidem větší šanci na přežití,“ dodal.

O přijetí „výzvy“ aplikace upozorní zároveň i dispečink, který tuto informaci předá jak záchranářům, tak volajícím na tísňové lince. Aplikace O2 SOS má zároveň přehled o nejblíže umístěných externích defibrilátorech, které jsou často uloženy v některých institucích či na policejních stanicích. 

Ze zákona musí záchranáři k vážnému případu dojet do dvaceti minut. Podle Slabého je aktuálně průměrný dojezd mezi sedmi a patnácti minutami. V Královéhradeckém kraji se díky aplikaci podařilo zkrátit začátek záchrany průměrně asi o 3,5 minuty.

Podobný systém dobrovolníků First Responder mají záchranné služby i jinde ve světě. V Česku fungují i jiné záchranné aplikace, mezi ty nejznámější patří aplikace Záchranka, která pomáhá s nahlašováním polohy raněných. 

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Vitásková angažovala kontroverzní šéfku samozvaného doněckého konzulátu

Šéfka ERÚ Alena Vitásková v pořadu ROZSTŘEL

Někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková za týden převezme státní vyznamenání od Miloše Zemana....

Peníze využívají na doučování i dopravu, šedesát Romů dostalo stipendium

Slavnostní předávání stipendií šedesáti romským studentům. (19. října 2018)

Peníze, podpora a kontakty jsou hlavními pilíři stipendijního programu organizace Romea, díky kterému můžou studovat...

Mise vojáka zraněného u Bagrámu končila za pár dní. Útočník čekal hodinu

Obrněná vozidla MRAP českých vojáků během patroly v okolí Bagrámu v Afghánistánu

Český voják D. K. zraněný tento týden při výbuchu auta u základny v afghánském Bagrámu, se měl za pár dní vrátit domů....Najdete na iDNES.cz