KOMENTÁŘ: Afrických migrantů budou miliony. Musíme jednat teď

  9:50
Na blížícím se zasedání Evropské rady by se měly členské státy konečně dohodnout na migrační politice. Musíme zabránit přílivu migrantů a najít způsob, jak je přerozdělit. Jinak je evropský projekt v ohrožení, píše v komentáři předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.
Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani | foto: Reuters

Příští zasedání Evropské rady má pro budoucnost Evropské unie rozhodující význam. Pokud členské státy společně nenajdou způsob, jak zbrzdit a regulovat příliv přistěhovalců a žadatelů o azyl, hrozí, že osudovou ránu utrpí samotný projekt Unie.

Evropská unie a její členské státy zaznamenaly tento jev vlastní vinou příliš pozdě a pouze jej tolerovaly, přičemž se snažily omezovat jeho negativní následky a zastavit příliv uprchlíků u svých hranic.

Do roku 2050 se africká populace zdvojnásobí a překročí úroveň 2,5 miliardy obyvatel. Pokud nebudeme okamžitě jednat, stanou se ze současných stovek tisíců migrantů miliony, což bude mít pro Evropu dalekosáhlé následky.

Antonio Tajani

je europoslancem od roku 1994, s výjimkou let 2008 až 2014, kdy byl evropským komisařem (nejprve pro dopravu, poté pro průmysl a podnikání).

Vystudovaný právník působil v 80. letech jako novinář. Do politiky vstoupil začátkem 90. let, kdy stál u zrodu strany Forza Italia Silvia Berlusconiho.

Předseda EP řídí práci parlamentu a zastupuje ho navenek. Na začátku každého summitu EU vstupuje se stanoviskem europoslanců k bodům, o kterých se bude jednat.

Příčinou migračních toků jsou kromě terorismu, chudoby, bídy a klimatických změn také nestabilita a špatná bezpečnostní situace v oblastech Afriky a Blízkého východu. Jen v období let 2014 až 2017 přišlo o život ve Středozemním moři nejméně třináct tisíc lidí, a to nepočítáme desítky tisíc mrtvých v saharské poušti.

Naši občané již nejsou ochotni akceptovat bezbrannost Evropy a její neschopnost systémově na tragédii reagovat. Chtějí Unii, která bude solidární s těmi, kteří utíkají před pronásledováním a válkou. Ale i Unii, která bude neústupná vůči těm, kteří nemají právo do Evropy vstoupit a zůstávat v ní.

Nadcházející summit Evropské unie je poslední příležitostí nezklamat očekávání půl miliardy Evropanů. Je třeba sebrat odvahu a vypracovat skutečnou strategii v krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém horizontu, která by se opírala o dva pilíře. Zaprvé je nutné okamžitě zastavit odcházení migrantů z tranzitních zemí a z afrického pobřeží a zajistit, aby se do Evropské unie dostali bezpečným způsobem jen ti, kteří právo na azyl mají. Zadruhé se musí žadatelé o azyl rozdělit mezi evropské země na základě automatického a povinného mechanismu jejich přijímání.

V bezprostřední budoucnosti je nezbytné zamezit odchodu migrantů z jejich zemí a zabránit převaděčům, aby ohrožovali životy desítek tisíc lidí. Kdo azyl potřebuje, nemůže být vydán napospas bezskrupulózním převaděčům. Zabránit tomu, aby lidé do Unie odcházeli, znamená eliminovat zisky, které těmto obchodníkům s muži, ženami a dětmi migrace přináší.

Evropské státy odmítají lodě převážející migranty

Tak jak to bylo v případě dohody s Tureckem, která umožnila uzavřít balkánskou cestu, musí Evropská unie investovat alespoň šest miliard eur na uzavření tras přes Středomoří. Po vzoru dohody s Nigerem musíme více spolupracovat s tranzitními zeměmi, jako jsou Mauritánie, Mali, Čad, Tunisko, Maroko, Alžírsko a Libye.

Před rokem 2016 odcházelo přes Niger sto padesát tisíc migrantů ročně. V roce 2018 klesl jejich počet na pět tisíc. Zároveň bylo možné evakuovat z Libye patnáct set žadatelů o azyl, které Niger dočasně přijal.

Z 650 tisíc žádostí o azyl podaných v Evropské unii v roce 2017 jich bylo 416 tisíc podáno pouze ve třech zemích: v Německu, v Itálii a ve Francii. Tato zjevná nespravedlnost souvisí s dublinským nařízením, které je stále častěji zdrojem střetů a napětí mezi našimi členskými státy.

To musíme změnit. Je třeba zavést evropský spravedlivější a efektivnější azylový systém. Již v listopadu 2017 přijal Evropský parlament velkou většinou návrh ohledně spravedlivého rozmístění žadatelů o azyl. Písemně jsem hlavy států a vlád Unie požádal, aby tento text použily jako základ pro reformu.

Alžířané odvážejí migranty doprostřed Sahary, v poušti mizí beze stopy

Mají-li se přesvědčit státy, které přerozdělení odmítají, je nezbytné je ujistit o schopnosti Unie kontrolovat vnější hranice a blokovat odchod migrantů ze severní Afriky. Následně by se do Evropy dostali jen lidé, kteří mají právo na ochranu na základě relokační politiky Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Tyto osoby by byly bezpečným a spravedlivým způsobem rozděleny mezi členské státy Evropské unie, tak jako se to již děje v uprchlických táborech v Turecku, Jordánsku nebo Libanonu.

Bez důvěryhodné evropské strategie založené na těchto dvou pilířích bude každý nakonec hrát jen sám za sebe, přistěhovalecká politika se vrátí na vnitrostátní úroveň a dojde k uzavření vnitrostátních hranic i zrušení Schengenu.

Unie musí zároveň koordinovat úsilí o stabilizaci Libye, tak aby měla v Africe stát, který by fungoval jako její prostředník. Libyi ostatně zakrátko navštívím. Budu tam diskutovat o tom, jakou roli může v tomto procesu hrát Evropský parlament. Jsme připraveni poskytnout zdroje a odborné znalosti.

Aby byla strategie účinná, musí řešit i základní příčiny masového exodu. Požadujeme, aby v příštím rozpočtu Evropské unie byly vyčleněny prostředky na Marshallův plán pro Afriku. Je zapotřebí vynaložit alespoň čtyřicet miliard eur jako pobídku investic v hodnotě pěti set miliard v příštím desetiletí. Cílem je poskytnout perspektivu a naději mladým Afričanům v jejich zemích. Investice spolu s intenzivní ekonomickou diplomacií a kvótami pro zákonné přistěhovalectví mohou usnadnit uzavírání dohod o zpětném přijímání migrantů se státy jejich původu.

Hrozí, že kvůli otázce přistěhovalectví se může rozplynout evropský sen, a to nemůžeme, či dokonce nesmíme dopustit. Při společném hledání nových cest potřebujeme odvahu, odhodlání a cílevědomost.

Evropský parlament se ke své úloze staví čelem a navrhuje přijmout jednotnou a důvěryhodnou strategii. Apeluji na představitele států a vlád, aby upustili od nacionálního egoismu a jednali společně s cílem zamezit rozpadu Unie.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Agrofertu kontrolují kalhotky, zda tam zaměstnankyně nemají řízek, řekl Babiš

20. března 2024  17:05

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci popřel, že by v holdingu Agrofert byli...

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

Průšvih na Bulovce. Provedli potrat ženě při kontrole, spletli si ji s jinou

28. března 2024  14:12,  aktualizováno  15:13

V pražské Fakultní nemocnici na Bulovce v pondělí došlo k fatálnímu incidentu. Personál provedl...

Z dětského domova na ulici. Praktický život vás nenaučí, vzpomínají dospělí

28. března 2024

Premium Vycházet s penězi, umět si uvařit a postarat se o sebe, navazovat zdravé vztahy, zodpovědně...

VIDEO: Australské město vyděsila hromadná rvačka, mladým zakázalo vycházet

28. března 2024  14:52

Australské úřady ve městě Alice Springs vyhlásily na dva týdny noční zákaz vycházení pro mladistvé....

Policie odhalila gang podvodníků. Při razii zajistila luxusní auta, šperky i perly

28. března 2024  14:46

Mimořádný případ daňových podvodů či úniků řeší jihočeští kriminalisté společně s celníky a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...