Antonín Novotný komolil slova, přítomnost armády SSSR však odmítal - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Krásný Tony komolil slova. Přítomnost armády SSSR však Novotný odmítal

Seriál   0:01
Na adresu málokterého československého prezidenta se ve své době sneslo tolik kritiky a posměchu jako na Antonína Novotného. Ještě jako stranický předák je spojován s krvavými padesátými lety, s byrokratickou centralizací a následně i s intelektuálním úpadkem na Pražském hradě. Věnuje se mu druhý díl videoseriálu k roku 1968.
1968: „Krásný Tony“ odmítal přítomnost armády SSSR | (10:40) | video: Reuters, AP, iDNES.cz, ČTK

Oproti výše uvedenému však nelze Novotnému upřít, že nesouhlasil s umístěním sovětských vojsk v Československu, nepodpořil nástup konzervativců v čele s Brežněvem do čela komunistické strany Sovětského svazu a sice se skřípěním zubů, ale přesto umožnil postupnou liberalizaci v Československu, která přes jeho varování vyústila v Pražské jaro.

Proletářské dětství

Antonín Novotný se narodil do rodiny zedníka 10. prosince 1904 v Letňanech. Vyučil se strojním zámečníkem, pak pracoval v různých dělnických profesích. Hned v roce 1921 vstoupil do nově vzniklé komunistické strany.

Věnoval se tělovýchově a postupně stoupal na stranickém žebříčku, a to zejména po stalinizaci strany v roce 1929. Ve třicátých letech se jako mládežník zúčastnil sjezdu Kominterny v Moskvě a těsně před druhou světovou válkou se stal poprvé v životě placeným funkcionářem KSČ na jižní Moravě.

Během protektorátu se věnoval ilegální činnosti komunistické strany. V roce 1941 byl zatčen a až do roku 1945 vězněn v koncentračním táboře Mauthausen-Gusen.

Raketový stranický vzestup

Po válce se stal stranickým tajemníkem strategicky klíčového kraje – hlavního města Prahy. V této funkci aktivně pomáhal při únorovém převratu v roce 1948. Následoval raketový stranický vzestup. Stal se členem Ústředního výboru a navázal kontakt se sovětskými poradci v Praze, které informoval o vnitrostranické situaci.

Postavil se proti Rudolfu Slánskému, tehdejšímu generálnímu tajemníkovi strany. Po jeho sesazení a popravě byl jmenován tajemníkem Ústředního výboru. Když zemřel v roce 1953 Klement Gottwald a nebyla znovu obsazena funkce předsedy KSČ, získal post prvního tajemníka a stal se faktickým stranickým vůdcem. Přitom „neviditelným“. Široká veřejnost ho příliš dobře neznala.

Muž bez vzdělání, šedý a nevýrazný. Přitom schopný aparátčík a intrikán. Novotný byl vlastně docela rád, že se na veřejnosti ukazuje více prezident Zápotocký, který kontakt s lidmi miloval.

Pakt s Chruščovem

V polovině padesátých let to v Československu vypadalo na první pohled poklidně. Slunce svítí na oblíbeného prezidenta Antonína Zápotockého, on je tváří státu i strany. Ale mocenská realita je zcela jiná. Zápotocký ztrácí podporu v Moskvě. Stává se jen populární figurou na veřejnosti. Za nitky ve skutečnosti tahá Novotný.

Když Zápotocký v roce 1957 umřel, veřejnost, a dokonce ani vysoce postavené straníky ani ve snu nenapadlo, že by ho mohl Novotný ve funkci hlavy státu vystřídat. Prezidentem se měl stát Viliam Široký, ale Moskva rozhodla jinak.

1968: Jak začalo pražské jaro? KSČ lidem přestala říkat, co smějí číst

Novotný jako první tajemník ÚV KSČ uzavřel otevřené spojenectví s novým sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem. Stejně jako on, i Novotný pochopil, že je třeba zachovat komunistický systém, ale zároveň se zbavit kultu osobnosti. Zachránit režim, ale odsoudit Stalinovy deformace.

Chruščov musel svést o svůj reformní program boj jak v Sovětském svazu, tak v rámci Komunistické internacionály. Novotný jej z funkce lídra československých komunistů podpořil a Chruščov se mu odměnil prezidentskou funkcí. Široký se musel spokojit s postem ministerského předsedy.

Soudruh prezident

A zatímco Gottwald se Zápotockým přece jenom na Hradě dodržovali poslední zbytky prvorepublikových zvyklostí, Novotný vše změnil.

Dokonce i Klement Gottwald si nechal říkat pane, nikoliv soudruhu prezidente. Antonín Novotný byl prvním, který pána nahradil soudruhem. Takže nově: „Soudruh prezident Antonín Novotný.“

Navíc by se dalo s plnou vážností konstatovat, že Antonín Novotný byl prezidentem na půl úvazku. I když se stal hlavou státu, stále považoval za důležitější funkci prvního tajemníka ÚV KSČ. Na Pražském hradě tak trávil dopoledne pouze tři dny v týdnu – v pondělí, ve středu a v pátek. Zbylý čas trávil v centrále komunistické strany na druhém břehu Vltavy.

Antonín Novotný hodně cestoval, nejvíce ze všech dosavadních prezidentů. Pro ženy měl nesporné charisma. Říkaly mu „krásný Tony“. Manželky diplomatů ho při zasedání valného shromáždění OSN v New Yorku údajně zvolily nejkrásnější hlavou státu.

„Demogracie“ a „zemedělství“

Proslul ledabylou výslovností. Třebaže měl plná ústa demokracie, tohle slovo mu nešlo vyslovit, natož dodržovat. S oblibou říkal: „Demogracie.“ Totéž platilo i o zemědělství, v jeho podání „zemedělství“.

On sám měl strach ze vzdělaných lidí, obával se jejich znalostí a měl strach z toho, že se společensky znemožní. Neměl rád přepych a okázalosti. Dokonce si nechal snížit prezidentský plat. Jeho zbylou část v obálkách rozdával za oddanost svým stranickým spojencům. A něco přidával i z tajného prezidentského fondu.

V jeho éře došlo k přijetí Socialistické ústavy a přejmenování státu na Československou socialistickou republiku. V červenci 1960 Novotný oznámil vítězství socialismu a vznik společnosti bez vykořisťovatelských tříd.

Odpor ke Slovákům

Měl nálepku politika, který nemá rád Slováky. Nevěřil jim a při návštěvách Bratislavy údajně přespával na Moravě. Zástupce Matice slovenské obvinil z buržoazního nacionalismu. Své oponenty už nenechával popravovat, přesto neváhal stranického soupeře, ministra vnitra Baráka, poslat na několik let do vězení za údajnou korupci.

Na druhou stranu v době jeho působení v čele státu došlo k propouštění a k částečné rehabilitaci velké části nespravedlivě odsouzených z padesátých let.

Nechtěně umožnil liberalizaci v československé literatuře, divadelnictví i ve filmu. Ačkoliv reformy odmítal, přesto se stal významným reformátorem. Ne však svou vlastní aktivitou. Spíše snahou jeho odpůrců, kterým nedokázal čelit, možná ani nechtěl.

„Sovětskou armádu tady nechci!“

Vytrvale odmítal přítomnost sovětské armády na našem území, a tím se znelíbil novému vedení v Moskvě. S pádem Chruščova ztratil v Sovětském svazu významného spojence a ocitl se ve dvojí izolaci. Jednak na půdě konzervativní kominterny v Moskvě, jednak v Československu, kde se jako představitel „staré gardy“ ocitl na vedlejší koleji během mocenského střetu mezi ultrakonzervativní klikou a reformisty.

A tak si prezident raději žil ve své mocenské bublině, obklopen milovníky nedělního mariáše, bez klíčových informací, bez reálného obrazu o stavu československé politiky a hlavně bez úsměšků, které vyvolávaly jeho nechtěně směšné improvizované projevy.

Střídání stráží a vynucený odchod do důchodu

Politická izolace vyústila v jeho pád. Konzervativci v čele s Biľakem na Slovensku a Brežněvem v Moskvě v zádech se spojili s reformisty a Novotného donutili v lednu 1968 rezignovat na post prvního tajemníka strany.

Novotného vystřídal v čele KSČ Alexandr Dubček. Prezidentem ale ještě na čas zůstal. Do 22. března 1968. Následně odešel z politického života. Bylo mu dokonce pozastaveno členství v KSČ.

Vrátit se do ní mohl až po okupaci armádami Varšavské smlouvy, v roce 1971, ale v tichosti, bez pozornosti veřejnosti. Když lidé rekapitulovali jeho působení ve srovnání s nastupující normalizací, dokonce si na něj vzpomněli i v dobrém. 

V penzi se věnoval rodině, zahrádce a kartám. Zemřel 28. ledna 1975.


Seriál Přelomové osmičky představuje zajímavé historické události, které se udály v letech končících číslem osm. Od tragického porušení příměří v lednu 1968 ve Vietnamu přes vyhlášení mobilizace v Československu v květnu 1938 až třeba po oblet Měsíce Apollem 8 v roce 1968.

Odborářka: Školství potřebuje 8 miliard. Ekonomika klesá, oponuje náměstek

Hosty pořadu Duel jsou Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů a...

VIDEO Vysíláme Školské odbory chtějí příští pondělí i nadále stávkovat. Žádají, aby ministerstvo dorovnalo...

Vzpoura místo jásotu. Klid v Uničově musely před sto lety jistit kulomety

Historická fotografie zachycující listopadovou manifestaci na náměstí v...

VIDEO Vznik Československa na podzim 1918 zdaleka ne všude obyvatelé nové republiky slavili. V řadě měst...

Kamarád na něj namířil kulomet. Pak utíkal z pohraničí

Jaroslav Pavlů na archivním snímku se svými rodiči. Jako dítě musel utíkat z...

Před Němci utíkal jen se školní taškou, několika hračkami, s kladívkem a kleštěmi. Jaroslav Pavlů z...

Takto mohla vypadat česká vlajka. Originály návrhu jsme našli v popelnici

Složka z pozůstalosti Josefa Záruby-Pfeffermanna nalezená v popelnici...

Chybělo jen několik hodin a sto let staré originální návrhy československé vlajky skončily namleté...

Smrt na Sibiři, euforie v Čechách. Co se dělo po 28. říjnu 1918

Lidé upevňují českou vlajku na kopí sochy sv. Václava na Václavském náměstí....

Český Národní výbor 28. října poměrně hladce přebral moc v Praze, ale povědomí o tom se ovšem...

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Dlouhodobé ošetřovné mělo loni 19 500 lidí, počet každý rok roste, uvedl úřad

Lidí, kteří si berou dlouhodobější ošetřovatelské volno na péči o blízké, postupně přibývá. Loni dlouhodobé ošetřovné, které se platí z nemocenského pojištění, pobíralo zhruba 19 500 mužů a žen....

6. dubna 2025  7:35

Rusko zaútočilo na Kyjev, na několika místech vypukly požáry, uvedl starosta

Sledujeme online

Rusko podniklo v noci na neděli raketový útok na Kyjev, oznámil na telegramu starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko. Ve městě byly podle něj slyšet výbuchy a zasahovala protivzdušná obrana. Ve...

6. dubna 2025  7:14

USA zruší všechna víza pro Jihosúdánce, Juba nepřijímá vypovězené, uvedl Rubio

Spojené státy zruší všechna víza u držitelů jihosúdánských pasů a zastaví pro ně vydávání nových povolení ke vstupu do země. Oznámil to v noci na neděli americký ministr zahraničí Marco Rubio, který...

6. dubna 2025  7:04

Do Sapy už se bát nemusíte, říká podnikatel. Letos tam postaví nemocnici

Premium

Narodil se vietnamským rodičům, do Vietnamu ovšem zamířil až v dospívání. Filantrop a podnikatel Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku a pracně si tu museli...

6. dubna 2025

Američané si utahují opasky. Brzy se to přežene, jsou si jisti Trumpovi příznivci

Premium

Od naší spolupracovnice v USA Ekonomické zabezpečení Američanů se mírně otřásá. V Česku by se řeklo, že si tady budou muset utáhnout opasky, než bude opravdu lépe. Podle řady zasvěcených to všechno dává smysl, další lidi mají...

6. dubna 2025

Parkování na letišti v Praze? Nejen přes Velikonoce je dražší než v Německu

Ceny parkování na pražském letišti mohou trumfnout i samotnou cenu letenky. Podle letiště jsou částky srovnatelné s relevantní konkurencí. Na dalších čtyřech českých letištích přitom turisté zaplatí...

6. dubna 2025

SWAP spojuje generace. Iniciativa poslala do oběhu už 280 tun oblečení

Kristýna Holubová a Lucie Poubová tvoří sehrané duo Swap Prague už od roku 2016, kdy uspořádaly první swap. Od té doby se tento nástroj cirkulární ekonomiky založený na výměně dostal do povědomí...

6. dubna 2025

Američané jsou tady! Židé se vyhrnuli z transportu, pohotový major vytáhl foťák

Hrůzy holokaustu se v Evropě odehrávaly až do posledních dnů druhé světové války, spojenci při postupu do nitra Německa nacházeli další a další místa nacistických zvěrstev. Jedním ze symbolů jara...

6. dubna 2025

Ceny Anděl 2025

Hudební ceny Anděl za rok 2024 mají skupina Monkey Business, interpreti Kateřina Marie Tichá a Vladimír Mišík, který dostal i cenu za nejlepší album. Objevem roku se stala písničkářka Kvietah, do...

5. dubna 2025  22:54

Video jako důkaz: Izrael masakroval v Gaze zdravotníky jedoucí v blikajících sanitkách

Video nalezené v mobilním telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími 14 humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy zachycuje, že sanitky a hasičský...

5. dubna 2025  15:12,  aktualizováno  22:30

Mráz přijde i v neděli. Trpět budou meruňky, varují ovocnáře meteorologové

V Česku se během soboty citelně ochladilo, v neděli k ránu teploty klesnou až čtyři stupně pod nulu. Mrazy mohou v nižších polohách poškodit rozkvetlé stromy, zvláště ohrožené jsou meruňky....

5. dubna 2025  20:07

Zázračné léky na hubnutí jdou na dračku. Jak fungují a kde získat recept

Premium

Desetitisíce Čechů se snaží hubnout pomocí moderních léků. Jsou drahé, mohou mít vedlejší účinky, ale obvykle pomáhají, proto jejich spotřeba strmě roste. Zvlášť, když se některá celebrita veřejně...

5. dubna 2025