Csanad Szegedi na snímku z roku 2009

Csanad Szegedi na snímku z roku 2009 | foto: AP

Antisemita z Jobbiku objevuje židovské kořeny. Babička byla v Osvětimi

  • 223
Csanád Szegedi byl vycházející hvězdou maďarské krajně pravicové strany Jobbik. Nešetřil nevybíravými komentáři na adresu Židů. Pak ale přišlo odhalení, které ho z jeho pozice na ultranacionalistickém výsluní smetlo: Szegedi je sám Žid, napsala agentura AP. Jobbik se teď od něj odvrací.

Po týdnech, kdy se na internetu šířily zvěsti o jeho původu, Szegedi v červnu přiznal, že jeho prarodiče ze strany matky byli Židé, což podle židovské zásady znamená, že on je jím také. Od té doby se tento třicátník stal v Jobbiku vyděděncem a s jeho politickou kariérou to jde z kopce.

Szegedi pod nátlakem minulý měsíc odstoupil ze všech stranických funkcí a vzdal se členství v Jobbiku. Straně to ale nestačilo: minulý týden ho požádala, aby odešel i z Evropského parlamentu. Jobbik tvrdí, že jde o podezření z úplatkářství, ne o jeho židovský původ. "Nemáme na výběr než ho požádat, aby se vzdal mandátu v europarlamentu," řekl šéf Jobbiku Gábor Vona. "Jobbik nevyšetřuje původ svých členů, ale bere v úvahu to, co udělali pro národ," říká Vona.

Židovské kořeny Szegediho

U kořenů dramatu maďarského nacionalisty je nahrávka z roku 2010 ze schůzky Szegediho s někdejším odsouzencem Zoltánem Ambrusem. Zločinec na ní konfrontuje Szegediho s důkazy o jeho židovských kořenech. Pravicový politik působí, že je novinkou upřímně zaskočený - a nabízí Ambrusovi evropské peníze a možnost práce u EU výměnou za mlčení. Ambrus evidentně úplatek odmítl. Tvrdí, že rozhovor nahrál, aby vystrnadil Szegediho z postu šéfa lokálních stranických struktur.

Szegedi se ke svým židovským kořenům přiznal v červnu v rozhovoru pro maďarskou zpravodajskou televizi Hír TV a týdeník Jobbiku. Řekl, že po schůzce s Ambrusem dlouho mluvil se svojí babičkou, která mu vyprávěla o historii jejich rodiny, že to byli ortodoxní židé. "Tehdy mi došlo, že moje babička opravdu je Židovka," řekl Szegedi v Hír TV. "Byla v Osvětimi a Dachau a přežila jako jediná z široké rodiny."

Szegedi v roce 2007 patřil k zakládajícím členům Maďarské gardy, jejíž černé uniformy a pruhované vlajky připomínaly Šípové kříže, tedy nacistické hnutí, které v Maďarsku vládlo ke konci druhé světové války a mělo na svědomí životy tisíce Židů. Během holokaustu zahynulo na 550 tisíc maďarských Židů.

Maďarská garda byla v roce 2009 soudně zakázána. Tou dobou byl už Szegedi členem Jobbiku. Brzy se stal jednou z jeho nejznámějších tváří, v roce 2009 dokonce europoslancem.

Nedávno se setkal s rabínem

Odhalení pravdy o Szegediho původu má dopad i na jeho podnikání. Jeho někdejší spolustraník Gábor Szabó opouští internetovou stránku nabízející zboží s maďarskou nacionalistickou tematikou, kterou vlastní spolu s Szegedim.

Szegedi až do odhalení svého původu obviňoval Židy z toho, že doslova vykupují Maďarsko, nadával na "židovství" maďarské politické elity a tvrdil, že Židé znesvěcují národní symboly. Nedávno se ale setkal s ortodoxním rabínem Slomó Kövesem. "Jako rabín mám povinnost přijmout každého, kdo je v krizové situaci, a především Žida, který se právě dozvěděl o svých předcích," řekl Köves.

Během setkání se Szegedi omluvil za své výroky, které mohly členy židovské komunity urazit, a slíbil, že se vypraví do Osvětimi. Köves rozhovor označil za náročný a duchovně stresující, ale doufá v dobrý výsledek. Zda se Szegedimu přehodnocování, poznávání a náprava podaří, záleží především na něm samém, dodal rabín.

Szegediho případ není ojedinělý. Téma holokaustu bylo v Maďarsku během komunismu tabu, mnoho přeživších si raději nechávalo své příběhy pro sebe.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue