Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Antimonopolní úřad nerozhodl v pronájmech městských domů

  19:25aktualizováno  19:25
S t a r é M ě s t o - Ani po čtyřměsíčním zkoumání Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže není jasné, zda magistrát v uplynulých letech postupoval správně či chyboval při vypisování veřejných soutěží na pronájmy svých domů. Řídil se přitom vlastními pravidly, a ne zákonem o zadávání veřejných zakázek. Ač podobně postupoval několik let, až vloni na podzim jeden z účastníků soutěže takový postup napadl v souvislosti s pronájmem domu v Celetné 29 stížností na antimonopolní úřad.

Dlouho očekávané rozhodnutí zní tak, že správní řízení zastavuje, protože město už nájemní smlouvu s vítězem soztěže podepsalo. Samotný  úřad přitom před časem připustil, že jeho rozhodnutí může být precedentní a v případě výsledku pro město nepříznivého by se na magistrát mohly obracet jiní odmítnutí uchazeči a požadovat náhradu škody.

Primátor Jan Kasl ještě před verdiktem úřadu hovořil o případu s předsedou  úřadu Josefem Bednářem. Kdyby se něčeho takového dopustili advokáti zastupující město, mohli by se za takové jednání například dostat před kárnou komisi.
Primátor řekl, že tématem  rozhovoru byla výběrová řízení na pronájmy."Chtěl jsem znát Bednářův  názor, protože pokud by výklad byl takový, že jsme k 1. červenci loňského roku postupovali špatně, byly by čtyři roky zpět zpochybněny všechny uzavřené smlouvy," konstatoval Kasl.

"Jsem rád, jestli to tak není. Je absurdní chtít používat zákon o zadávání veřejných zakázek na pronájem. Jestli  Úřad rozhodl, že tomu tak není, tak rozhodl dobře," dodal primátor. Schůzku před necelým měsícem nepopírá ani úřad. 

"Setkání nemohlo v žádném případě ovlivnit rozhodnutí Úřadu. Předseda antimonopolního úřadu se pracovně často setkává se členy vlády, poslanci, primátory, starosty. Nevidím na tom nic negativního, musí slyšet jejich stanoviska," míní mluvčí úřadu Kristian Chalupa.

Ve spisových materiálech k případu je ale výslovně uvedeno, že úřad nenařídil ústní jednání během správního řízení- připouštěl pouze možnost nahlížet do spisu. Právníci proto hovoří o tom, že etický takový postup nebyl.  "Samozřejmě, že to lze vnímat jako konflikt zájmů nebo schůzku s tendencemi k  ovlivňování. Advokát by si něco takového rozhodně nemohl dovolit," uvedl právník Jiří Klouza z advokátní komory."Pokud tomu neodporují stanovy úřadu nebo etický kodex magistrátu, lze to zpochybňovat pouze v rovině morální. Ani magistrátu, ani úřadu by  nehrozily žádné sankce," dodal právník.

Březnové rozhodnutí úřadu ještě neznamená pro město definitivní jistotu, že vypisovalo veřejné soutěže správně. Jeden z neúspěšných uchazečů o pronájem domu v Celetné, společnost PGC, podal žalobu  k soudu. Společnost se domnívá, že v soutěži neuspěla, protože podmínky byly šity na míru vítězi, švýcarskému podnikateli Sebastianu Pawlowskemu. Tatáž společnost se obrátila se stížností i na úřad, ten posléze zahájil vlastní řízení.. "Proti rozhodnutí úřadu podáme rozklad," řekl Karel Horčík ze společnosti PGC.

Ředitel pražského odboru dohledu  Uřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Antonín, který je podepsán pod rozhodnutím úřadu, řekl, že řízení bylo zahájeno v domnění, že bude možné zadání soutěže na pronájem zrušit. Jelikož ale již město s vítězem podepsalo smlouvu, což se stalo již loni na podzim, situace se změnila. "Smlouvu zrušit nemůžeme, k tomu nemáme zmocnění, to může udělat jenom soud. Důvod správního řízení tedy pominul. Náš úřad může rozhodnout pouze o nápravě nebo o pokutě a tu nyní zvažujeme". Přestože verdikt úřadu argumentuje uzavřenou smlouvou, ta je v tuto chvíli čistě formální.

Město totiž pozastavilo veškeré termíny, jež  smlouva obsahovala, a projekt rekonstrukce domu podle představ Pawlowskeho je tak odložený. Současný nájemce, společnost PGC, má výpověď od města k poslednímu květnu. Po tomto termínu tedy dům, kde je nyní pivnice s restaurací, bude patrně prázdný.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

VIDEO: Takhle to s Othellem neděláme, láká divadlo mladé publikum

Milan Němec jako Othello hraje tuto shakespearovskou postavu i ve spotu Jana...

Nedostatkem invence herec a příležitostný režisér Jan Musil rozhodně netrpí. Pro své mateřské divadlo v Pardubicích...

Až osm let vězení za utýrání zvířete, navrhuje opoziční TOP 09

Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil v pořadu Rozstřel. (24. ledna 2018)

Změnu zákona, který zpřísňuje sankce za týrání zvířat, připravila a předkládá TOP 09. Až osm let by hrozilo tomu, kdo...

Poslanci se utkali o tři zákony o celostátním referendu. Shodu nenašli

Ondřej Veselý je členem ČSSD od roku 2003. Už jedenáct let je zastupitelem v...

Poslanci se pustili do boje o to, zda budou moci o některých otázkách rozhodovat sami občané místo volených politiků....

Najdete na iDNES.cz