Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Antifašisté očekávají střet s neonacisty

  14:46aktualizováno  14:46
Jihlava - Konflikt s neonacisty očekávají antifašistické a anarchistické skupiny - pořadatelé Antifašistického festivalu sjednocení, který se o víkendu koná v Jihlavě. "Očekáváme střet s neonacisty a s represivními policejními složkami," sdělil Jan Kenský z Antifašistické akce. Podle jihlavského magistrátu pořadatelé akci magistrátu nenahlásili.

"Nechceme žádný střet. Ne snad proto, že bychom se báli, že si nezjednáme pořádek, ale proto, že by akce neměla mít konfklitní charakter," řekl Kenský. Současně však upozornil na fakt, že jejich akce bývají provázeny konflikty s neonacisty. "Na našich akcích provolávají hesla Čechy Čechům a podobně. Jihlava je jedním z mnoha měst, kde má svoji pobočku Národně Sociální Blok - organizace sjednocující neonacistické a neofašistické organizace typu Národní Aliance, Národní Odpor, atd.," píše se v tiskové zprávě Jihlavského anarchistického sdružení.

"O chystané akci víme a připravujeme se na ni. Společně s radnicí a státní policií jsme připraveni hájit práva občanů," sdělil za městskou policii zástupce ředitele Stanislav Maštera.

Akci pořadatelé festivalu jihlavskému magistrátu nenahlásili. "Pokud by mělo mít shromáždění takový charakter, jako avizují organizace na svých webových stránkách, museli by pořadatelé požádat o zábor veřejného prostranství na odboru dopravy a akci ohlásit odboru správnímu. Ani jeden odbor však zatím žádnou žádost neobdržel," uvedla vedoucí správního odboru magistrát u Pavla Martinů.

Důvody, proč tak pořadatelé neučinili, pramení z jejich pohledu na vývoj české demokracie. "Chceme poukázat na diskriminační charakter nového znění zákona o shromažďování, které připravuje ministr Gross," vysvětlil záměr celou akci provézt bez ohlášení Jan Kenský z Antifašistické akce. Druhým z důvodů je snaha předejít tímto způsobem možným konfliktům s jinak smýšlejícími skupinami. "Rádi bychom, aby celá akce měla propagační charakter. Chceme se vyhnout jakýmkoliv konfliktům," dodal Kenský.

Část programu antifašistického festivalu sjednocení se odehraje na Masarykově náměstí. Během pátečního odpoledne zde pořadatelé plánují postavit stánek, v němž budou informovat o svých aktivitách a diskutovat se zájemci o seznámení s anarchistickými a antifašistickými myšlenkami.

V sobotu odpoledne chystají rovněž na Masarykově náměstí shromáždění s množstvím projevů zástupců různých skupin a organizací. Páteční i sobotní večer by měli mít účastníci festivalu možnost vyslechnou přednášky, diskuze a koncerty v jihlavském Avantgarda music clubu. "Prozatím nemohu říct, jestli se tyto akce v Áčku uskuteční. Shromáždění je nepovolené. Záleží na tom, jak se vyjádří zástupci magistrátu," uvedl jeden z provozovatelů klubu Václav Kůs.

Festival mimo jiné připomíná první výročí založení Jihlavského anarchistického sdružení a pět let od vzniku Antifašistické akce. "Dodatečně jsme se rozhodli věnovat festival Otovi Absolonovi, který se stal obětí útoku naziskinheada ve Svitavách. Velice nás rozhořčila reakce státních orgánů, i když od nich nic převratného nečekáme, že bude velice těžké prokázat rasový motiv. Toto je otevřené posvěcen rasových útoků, stejně tak i útoků fašistů na svoje odpůrce. Zatímco Antifašisté a Anarchisté jsou za sebemenší přestupky tvrdě trestáni, fašistům většina prochází. Toto je pošlapání památky všech obětí fašismu, všech kteří v boji proti fašismu padli. S tímto se ovšem nehodláme smířit a nadále jen přihlížet, ale chceme vzdát čest památce obětí fašismu tím, že navážeme na jejich cestu boje proti tyranii," píše se v tiskové zprávě Jihlavského anarchistického sdružení.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz