Satelitní snímek Antarktidy

Satelitní snímek Antarktidy | foto: Nasa

Teplé proudy ročně odkrojí sedm metrů Antarktidy, zjistili vědci

  • 75
Důvodem tání antarktických ledovců jsou spodní teplé proudy, které na západě kontinentu odkrajují ročně sedm metrů ze síly ledového příkrovu. Uvádí to nová studie britských glaciologů, kterou publikoval časopis Nature. Hladina světových moří by se podle ní mohla zvyšovat rychleji, než se dosud čekalo.

Vědci si dosud nebyli jisti, zda a jak je tání ledovců ovlivněno globálním oteplováním způsobeným lidskou činností. Podle britské studie změny klimatu sehrávají roli sice nepřímou, mají ale razantnější následky, než kdyby antarktické ledovce tály jen vinou teplého vzduchu.

Družicové pozorování ukázalo, že vyšší teplota vzduchu sama o sobě nemůže být důvodem toho, co se v Antarktidě nyní děje. Detailnější pohled ukázal, že za tím stojí celý řetězec událostí, které ke zmenšování ledovců přispívají.

Dvacet ledových ker při pozorování z vesmíru jevilo známky spodního tání způsobeného teplejší vodou. Změny ve směru větrných proudů, způsobené mimo jiné skleníkovým efektem a ozónovou dírou, tuto relativně teplejší vodu zahánějí pod plovoucí ledové kry.

Ty obvykle zadržují většinu sněhu a ledu spočívajícího na pevnině. Jak se síla těchto ker táním zmenšuje, ledovce sjíždějí do moře, tají a zvyšují hladinu oceánu.

Plovoucí kry jsou podle britských vědců mimořádně citlivé na teplotu moře a na změny klimatu. Antarktida tak možná ke zvyšování hladiny oceánů přispívá daleko víc, než se dosud soudilo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video