Šéf ANO Andrej Babiš, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a lídr lidovců Pavel...

Šéf ANO Andrej Babiš, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a lídr lidovců Pavel Bělobrádek po jednání o vládě ve Sněmovně (25.11.2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

ANO trvá na zveřejňování i již platných smluv, ČSSD a lidovci proti

  • 110
ANO nedokázalo přesvědčit ČSSD a KDU-ČSL, že by v registru smluv, který politici slibovali, měly být vystaveny i platné smlouvy. Zkusí to prosadit samo. Po koaličním jednání to řekl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD přesto hýří optimismem a tvrdí, že přijetí zákona nic nebrání.

„Jsme dohodnuti. Budou se zveřejňovat smlouvy nad 50 tisíc korun, obce budou mít dvouleté přechodné období, teprve po dvou letech začne platit sankce neplatnosti,“ řekl premiér Sobotka. Jediná technická věc, kterou musí podle něj koalice do úterý vyřešit, je to, kdo bude registr spravovat - zda ministerstvo vnitra, financí nebo pro místní rozvoj. „Předpokládám, že celá koalice to bude podporovat,“ tvrdí Sobotka.

Pokud jde o návrh ANO na zveřejňování již dříve uzavřených smluv, hnutí Andreje Babiše to podle Sobotky předloží jako svůj vlastní pozměňovací návrh a bude čistě na ANO, zda pro návrh dokáže sehnat podporu u jiných stran.

„Kde jsme se nedokázali dohodnout, je zveřejňování takzvaných živých smluv. Naše hnutí trvá na tom, aby jsme zveřejňovali platné smlouvy, které jsou takzvaně živé. My si myslíme, že je správné, abychom ukázali, jaké smlouvy uzavřeli naši předchůdci. Bohužel na tom jsme v koalici nenašli shodu. Pokud stát uzavíral smlouvy za veřejné prostředky, za peníze občanů, tak má občan právo vědět, jaké smlouvy byly uzavřeny a platí,“ řekl po jednání předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

Může to být proti Ústavě, míní lidovci

Jenže když projde tento návrh ANO, budou koalici chybět hlasy lidovců. „My zastáváme názor, že pokud zveřejníte smlouvy, které již byly uzavřeny, jedná se o retroaktivitu a může to být proti Ústavě,“ řekl místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek. Proto podle něj lidovci chtějí řádnou právní analýzu.

„V okamžiku, kdyby se jednalo o něco, co by ohýbalo Ústavu, tak si nedovedu představit, že bychom něco takového podpořili,“ zdůraznil Bartošek. „Protože nedošlo ke shodě, ten zákon nemůže být projednáván,“ tvrdí.

„Jedná se o zásadní normu s dopadem do mnoha obcí a firem a jestliže se rozhodneme ji přijmout, musíme přijmout kvalitní normu,“ dodal Bartošek. Jeho skepse tak byla v dost velkém rozporu s tím, co novinářům tvrdil Sobotka.

Zákon přitom provází téměř jakési prokletí. Přestože ho před volbami slibovalo 160 z nyní zvolených poslanců a ve Sněmovně ho již na konci roku 2013 společně předložilo více než sedmdesát zákonodárců, schvalování zákona se zaseklo a nyní není vůbec jisté, zda ho politici skutečně dokáží prosadit, jak slibovali.

Jistou šanci zákonu dává to, že Faltýnek řekl, že ANO bude s koalicí pro zákon hlasovat, i když pro zveřejňování již nyní platných smluv nedokáže sehnat podporu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video