Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Anne Franková, autorka nejslavnějšího deníku světa, by slavila 80. narozeniny

  9:26
Její deník se stal jedním ze symbolů tragického osudu milionů židů za 2. světové války. Židovská dívka původem z Německa Anne Franková si zápisky vedla v nizozemském úkrytu od třinácti do šestnácti let. Poté, co byl úkryt vyzrazen, putovala do koncentračního tábora Bergen-Belsen, kde v březnu 1945 zemřela. Dnes by jí bylo osmdesát let.
Židovská dívka Anna Franková se během druhé světové války ukrývala v Nizozemsku...

Židovská dívka Anna Franková se během druhé světové války ukrývala v Nizozemsku před nacisty. | foto: Profimedia.cz

Deník byl pro Anne niterným důvěrníkem jejího dospívání, strachu a plíživých nenávistí, které ovládaly dny v uzavřeném prostoru. Kniha vyšla poprvé v roce 1947 (česky v roce 1956) a stala se literární událostí. Byla přeložena do více než 55 jazyků, prodalo se jí na 25 milionů výtisků a inspirovala řadu her a filmů. Dům na amsterdamské ulici Prinsengracht, kde se Anne s rodinou ukrývala, navštíví ročně kolem 800 tisíc lidí.

Na knize je ceněn literární talent mladičké dívky a její schopnost výstižného vykreslení nelidskosti holokaustu. Například pozdější jihoafrický prezident Nelson Mandela z deníku čerpal při svém dlouholetém věznění sílu žít dál. Václav Havel v roce 1994 řekl, že "odkaz Anny Frankové je stále živý".

Památník Anne Frankové a její sestry Margot, které zemřely v koncentračním táboře v Bergen-Belsenu.

Podle bývalého amerického prezidenta Johna Kennedyho je deník "jednou z nejnaléhavějších obhajob lidské důstojnosti" a ruský spisovatel Ilja Erenburg o ní napsal: "Za šest milionů mrtvých Židů mluví jeden hlas - nikoli hlas mudrce či básníka, ale hlas obyčejné mladé dívky."

Rodina úkryt budovala celý rok

Anne se narodila 12. června 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem v židovské rodině bankovního úředníka Otty Franka. Když jí byly čtyři roky, k moci se dostal Adolf Hitler a čtyřčlenná rodina (Anne měla ještě starší sestru Margot) uprchla do Nizozemska.

"Od května to s dobrými časy začalo jít z kopce: nejdřív válka, potom kapitulace a vpád Němců a pro nás Židy nastala bída," popisuje Anne okupaci Nizozemska Německem v květnu 1940.

Úkryt v zadním traktu amsterdamského domu, ve kterém sídlila firma Opekta založená otcem Anny Ottou Frankem, budovali její prozíraví rodiče více než rok. Anne dostala zápisník 12. června 1942 a poté, co hrozba transportů začala být akutní, se rodina Frankových 6. července 1942 do úkrytu přestěhovala. V izolaci prožila více než dva roky, později se k nim připojila i rodina bývalého Frankova obchodního partnera a jeden židovský zubař, celkem zde žilo osm lidí.

Úkryt, kde se rodina Anne Frankové schovávala během druhé světové války

V srpnu 1944 byl úkryt prozrazen. Všichni jeho obyvatelé byli transportováni do koncentračních táborů a stejný osud potkal i dva muže, kteří lidem v úkrytu pomáhali.

Otto Frank

"Z koncentráků se stále vracely malé skupinky přeživších, snažil jsem se od nich zjistit, co se stalo s Margot a Anne. Nakonec jsem narazil na dvě sestry, které s mými dcerami byly v Bergen-Belsenu. Popsaly mi poslední utrpení a smrt mých dětí," popsal Otto Frank po válce.

Otec Anne Frankové Otto Frank (uprostřed)

Až na otce Anny všichni lidé z úkrytu zahynuli. Anne a Margot byly poslány do Bergen-Belsenu, kde v březnu 1945 krátce po sobě zemřely na tyfus.

Zatčení vedl policista Karl Silberbauer a jeho pomocníci od nizozemské policie. Spravedlnosti alespoň částečně učinil zadost lovec nacistů Simon Wiesenthal, s jehož pomocí byl Silberbauer v šedesátých letech zatčen.

Podle rakouské spisovatelky Melissy Müllerové, autorky jednoho z životopisů Anny, ukryté Židy nacistům prozradila uklízečka z domu na Prinsengracht. Britská spisovatelka Carol Leeová zase tvrdí, že to byl jeden z bývalých obchodních partnerů Otty Franka.

Poslední řádky napsala Anne tři dny před zatčením dne 1. srpna 1944. "Vidím, jak se svět pomalu mění v pustinu, cítím, že trpí miliony lidí. Ale když vzhlédnu k nebi, připadá mi, že se vše nějak obrátí k lepšímu, že tahle hrůza skončí, že se vrátí klid a mír," napsala ještě v červenci 1944.

Několik verzí deníku

Deník našly na podlaze dvě zaměstnankyně Opekty, které pomáhaly Frankovým v dobách nejhorších, a ty deník také po válce předaly Frankovi. Otec Anny, který se vrátil do Amsterdamu z Osvětimi, zemřel v roce 1980.

Zápisky před transportem

"Vidím, jak se svět pomalu mění v pustinu, cítím, že trpí miliony lidí. Ale když vzhlédnu k nebi, připadá mi, že se vše nějak obrátí k lepšímu, že tahle hrůza skončí, že se vrátí klid a mír," napsala Anne v červenci 1944.

Deník má několik verzí. Autorka totiž původní zápisky později přepracovala a literárně vylepšila. První nizozemský vydavatel z knihy odstranil některé pasáže, mezi nimi například sexuální názory mladé autorky, její otec zase nesouhlasil s tím, aby se čtenáři dozvěděli, že si podle dcery nerozuměl se svou ženou. Až později vyšly zápisky kompletní.

Autenticita Deníku Anny Frankové je někdy zpochybňována některými popírači holokaustu. Například britský historik David Irving označil deník v 70. letech za podvrh vyrobený až dodatečně, po válce, Anniným otcem. Expertíza ale pravost deníku potvrdila.

Poslední zápisky v deníku Anne Frankové

Existuje i několik následovnic Anne Frankové. Například v roce 2006 vyšel Deník české dívky Věry Kohnové. Tehdy dvanáctiletá židovská dívka z Plzně si psala deník od prázdnin 1941 do ledna 1942, kdy byli plzeňští židé transportováni do Terezína. Odtud putovala do polského města Izbica, odkud už se nevrátila.

annin kaštan zachránily podpěry

Jediný kontakt s vnějším světem během dvouletého skrývání představoval pro Anne Frankovou mohutný kaštan na dvoře amsterdamského domu. Viděla na něho jediným nezakrytým oknem z půdy domu, kde se úkryt nacházel. Před rokem to vypadalo, že nizozemská metropole o svůj nejcennější strom přijde. Starý kaštan totiž prožrala plíseň a hrozilo, že spadne. Ekologové a četné domácí i světové organizace se nakonec zasadili o to, aby strom dostal podpěry, a na dalších pět, možná i deset let je tak zachráněn. - čtěte Nemocný strom Anny Frankové ochrání před pilou podpěra

Kaštan na dvoře domu, kde se během druhé světové války ukrývala židovská dívka Anne Frankové se svou rodinou

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...