Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ANKETA: Na náměstích už září vánoční stromy. Vyberte ten nejkrásnější

  12:00aktualizováno  12:00
Centra krajských měst zdobí od konce listopadu vánoční stromy. Pouze v Liberci se kvůli technickým potížím rozsvěcení o týden zpozdilo. Třeba v Plzni letos znovu vsadili na oblíbené stříbrné zdobení, s nímž v anketě iDNES.cz již bodovali, jinde naopak vyměnili původní ozdoby za barevnější.

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Rozhodovat o tom, které krajské město letos vybralo nejlépe rostlý jehličnan a vkusně jej ozdobilo, můžete od pondělí 8. prosince. Hlasování začne přesně v poledne, každý čtenář může přidělit jeden hlas.

Nejkrásnější vánoční strom vybírejte zde

Hlasovat můžete až do půlnoci 18. prosince.

Vánoční strom v centru Brna

Vánoční strom v centru Brna

Vánoční atmosféru na brněnském náměstí Svobody letos navozuje šestnáctimetrová jedle ojíněná z revíru Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Ze stejného místa dostalo Brno strom už popětadvacáté. Jako již tradičně si Brňané zvolili „svůj“ strom hlasováním.

Vánoční strom v centru Českých Budějovic

Vánoční strom v centru Českých Budějovic

Zatímco Brno má stejně vysoký strom jako loni, Jihočeši letos musí zaklánět hlavy o hodně víc, aby dohlédli na špici dvacetimetrového smrku stříbrného. Loni zdobil náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích o celých pět metrů menší smrk ztepilý. Letošní, barevněji laděný strom daroval městu Ludvík Němec z Nedabyle.

Vánoční strom v centru Hradce Králové

Vánoční strom v centru Hradce Králové

Na Velkém náměstí v Hradci Králové vztyčili čtrnáctimetrový smrk ztepilý od soukromého dárce z obce Divec, ležící asi dva kilometry od krajského města. „Tamní prostory bohužel neumožňují ukotvit o mnoho vyšší strom,“ řekl Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradec Králové. Na Masarykově náměstí a na opraveném Náměstí 28. října pak stojí 17 a 16 metrů vysoké smrky ztepilé od zdejších dárců.

Vánoční strom v centru Jihlavy

Vánoční strom v centru Jihlavy

Dvanáctimetrovou jedli má za vánoční dominantu jihlavské Masarykovo náměstí. Přicestovala z příměstské čtvrti Pávov. Když nákladní auto s mohutným stromem projíždělo Jihlavským tunelem, musel být v této části obchvatu města zastaven provoz. Poprvé byl strom slavnostně rozsvícen v neděli 30. listopadu a jihlavské náměstí bude jedle zdobit do 7. ledna. Vánoční atmosféru na jednom z největších náměstí v zemi dotváří i stříbrnými řetězy nasvícené lípy kolem morového sloupu.

Vánoční strom v centru Karlových Varů

Vánoční strom v centru Karlových Varů

Na městském pozemku v Moravské ulici pokáceli Karlovarští poměrně mladý osmimetrový smrk, aby jej později vystavili na odiv na třídě Tomáše G. Masaryka u hlavní pošty. Strom rostl ve svahu nad parkovištěm, tedy v místech, kde Správa lázeňských parků provádí revitalizaci. Odborníci odhadli jeho stáří na 35 až 40 let.

Vánoční strom v centru Kladna

Vánoční strom v centru Kladna

Středočeský kraj reprezentuje čtrnáctimetrový smrk stříbrný na náměstí v Kladně. Třicet devět let rostl na zahradě manželů Pražákových z Kladna. V posledních letech jim ale kořeny stromu začaly zasahovat do domu, a tak se rozhodli smrk darovat městu. Aby mohl být bezpečně usazen a ozdoben, museli ho dřevaři o dva metry zkrátit. „Každý rok oslovujeme veřejnost a nabízíme bezplatné pokácení i odvoz překážejícího stromu. Jsme rádi, že i letos se vhodný kus našel,“ sdělil mluvčí kladenského magistrátu Vilém Frček.

Vánoční strom v centru Liberce

Vánoční strom v centru Liberce

Na libereckém náměstí Dr. Edvarda Beneše letos advent nezačal úplně podle představ a plánů magistrátu. Zdejší jehličnatý symbol Vánoc zůstal při příležitosti slavnostního rozsvícení kvůli zkratu na elektrotechnice ponořen do tmy (více zde).

Žárovky a ozdoby se podařilo rozzářit až napodruhé 5. prosince. Čtrnáctimetrový smrk pichlavý pochází ze zahrady u rodinného domu v Jeronýmově ulici.

Vánoční strom v centru Olomouce

Vánoční strom v centru Olomouce

Šestnáctimetrový, padesát let starý stříbrný smrk přivezli na Horní náměstí v Olomouci z Polívkovy ulice. Třiapůltunový velikán zdobil pět dekád zahradu rodinného domu, majitelé se s ním loučili jen velmi těžko. Strom ověšený zlatavými baňkami a světly se rozzářil mezi prvními už 23. listopadu.

Pokud fandíte zdánlivým outsiderům, dejte hlas ostravskému smrku. Vánoční strom na Masarykově náměstí v centru Ostravy totiž měl ještě růst v lese, je to takový náhradník.

Vánoční strom v centru Ostravy

Vánoční strom v centru Ostravy

Když pracovníci technických služeb jeho předchůdci několik dnů po umístění na náměstí kontrolovali statiku, zjistili, že v kmeni má podélné praskliny. „Nakonec se kvůli zajištění bezpečnosti rozhodlo o výměně stromu,“ poznamenala mluvčí centrálního obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková. Občané však nebyli o nic ochuzeni. Nový smrk má stejnou výšku jako ten minulý, tedy zhruba jedenáct metrů, a taktéž vyrůstal v Beskydech - v biskupských lesích ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku.

Vánoční strom v centru Pardubic

Vánoční strom v centru Pardubic

Vánoční strom na pardubickém Pernštýnském náměstí se rozsvítil poslední listopadový den. Historické náměstí bude zdobit do Tří králů.

Zhruba sedmnáctimetrový stříbrný smrk vyrostl v zahradě vily v Sakařově ulici. Majitelé jej věnovali městu, aby alespoň pár týdnů zkrášlil centrum Pardubic.

Vánoční strom v centru Plzně

Vánoční strom v centru Plzně

Strom na náměstí Republiky darovali Plzni manželé Vozkovi. Čtrnáctimetrová jedle se rozzářila osvědčenými stříbrnými ozdobami, mezi nimiž nechybí velké zářící koule, rovněž první adventní neděli. Loni atmosféru obstaral stejně vysoký smrk. „Osvětlení vyžaduje klasický štíhlý tvar,“ vysvětlil už minulý rok Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.

Vánoční strom v centru Prahy

Vánoční strom v centru Prahy

Sto tisíc LED diod a tři stovky blesků zdobí dvacetimetrový smrk ztepilý v srdci hlavního města. Hustý strom přivezli na Staroměstské náměstí z Benešovska. Na pozemku majitele v obci Nespeky již kvůli své výšce ohrožoval přilehlý dům. Světla se na něm rozzářila za zvuku Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Tisíce přihlížejících lidí ale naštvaně pískaly - rozsvěcení totiž mělo skluz kvůli přímému přenosu televize, která „zdržovala“ upoutávkami na svůj program. Na větvích visí i půlmetrové ozdoby ve tvaru dárků, andělů, jablek či perníčků.

Rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí v Praze:

Vánoční strom v centru Ústí nad Labem

Vánoční strom v centru Ústí nad Labem

Hlavním vánočním stromem v Ústí nad Labem je desetimetrový stříbrný smrk, který městu věnovala obyvatelka části Brná. V centru města jsou vánoční stromy dva. Druhý, třináctimetrový smrk ztepilý, stojí na Mírovém náměstí. Odtud se ale vánoční dění včetně trhů už loni přestěhovalo před magistrát na komornější Lidické náměstí, které dostalo ledově modravou světelnou výzdobu. Ta se postupně rozšiřuje a letos ji nově doplnila světelná instalace na kašně se slunečními hodinami.

Vánoční strom v centru Zlína

Vánoční strom v centru Zlína

Ve Zlíně mají jako jediní ze všech čtrnácti krajů už devátým rokem živý vánoční strom. Jedli normandskou nechalo město na náměstí Míru vysadit v roce 2005. Za uplynulou dobu se také slušně vytáhla. V centru Zlína zaměstnanci Technických služeb rozvěsili dohromady 160 rámů se svítící vánoční výzdobou. Jde opět o sněhuláky, svíčky nebo sněhové vločky.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...Najdete na iDNES.cz