Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Anketa rozhodne o azylantech

  13:54aktualizováno  13:54
Golčův Jeníkov - Místní referendum, které mělo rozhodnout o umístění pobytového střediska pro žadatele o azyl v části golčovskojeníkovského zámku, nakonec vyhlášeno nebude. Svůj názor budou občané města moci vyjádřit pouze v anketě, která by však měla mít podobná pravidla jako právně závazné místní referendum.

Zastupitelé města, kteří v září podpořili zahájená jednání o ubytování uprchlíků a o měsíc později je pod tlakem veřejného mínění zmrazili, přislíbili, že budou výsledky ankety respektovat. Ta by se měla uskutečnit s největší pravděpodobností poslední listopadovou sobotu.

Ve městě už začaly přípravy na uspořádání výzkumu nálad ve veřejnosti a ty přinesly v první řadě zjištění, že místní referendum, tak, jak s ním na sklonku října zastupitelé vyjádřili souhlas, uspořádat nelze.

"Bez návrhu na konání referenda oprávněným občanem na základě podpory třiceti procenty oprávněných voličů nemůžeme v souladu se zákonem místní referendum uspořádat," zdůvodnil nemožnost vypsání referenda starosta Golčova Jeníkova Pavel Kopecký, který se teprve dodatečně dozvěděl, že říjnové usnesení nemá oporu v zákoně.

"Názor na uspořádání referenda se objevil ze dne na den, neměli jsme dost času zjistit všechny podrobnosti kolem jeho konání, v první chvíli jsme si to neuvědomili," poznamenal.

Kopecký si uvědomuje, že připravovaná anketa může přinést nové problémy, ale podle něho je v současnosti nejrychlejší dostupnou metodou, jak názory ze strany veřejnosti zjistit. "Nemá cenu prodlužovat napětí, které kolem případného umístění pobytového střediska ve městě přetrvává. Musíme současnou atmosféru zklidnit," poznamenal.

O referendu se začalo hovořit ve středu 24. října na veřejné besedě, kde zástupci správy uprchlických zařízení chtěli vysvětlit dopad pobytového střediska na život města jeníkovské veřejnosti. Zastupitelstvo o možnosti vypsat místní referendum jednalo o den později.

Ačkoli se ve městě tedy nakonec uskuteční pouze anketa, panuje s tímto řešením názorová shoda. "Sešel jsem se se zástupci iniciativy, kteří v průběhu října vyvolali podpisovou kampaň, v níž se ohrazovali proti řešení schválenému na konci září zastupitelstvem, a ti uspořádání ankety namísto referenda akceptují," přiblížil výsledky dosavadních jednání Kopecký. "Vyjasnili jsme si některé věci, shodli se na tom, že je potřeba domluvit se problém co nejdříve vyřešit," dodal.

Jak dále starosta ostře sledovaného města uvedl, pravidla ankety budou vycházet z pravidel uplatňovaných při organizování referenda. "Ankety se budou moci zúčastnit občané starší osmnácti let, pro akceptování výsledků průzkumu bude nezbytná účast alespoň pětadvaceti procent lidí.

Organizační pokyny pro uspořádání ankety začínáme zpracovávat, v nejbližší době s nimi seznámíme veřejnost. Na přípravě ankety i na jejím následném vyhodnocení se budou podílet zástupci politických stran i spoluautoři občanské iniciativy, přikládáme jí stejnou vážnost jako referendu," přiblížil Pavel Kopecký organizaci ankety.

Více bude známo už ve druhé polovině tohoto týdne, přípravou ankety, která má zjistit postoj jeníkovské veřejnosti ke zřízení uprchlického tábora ve městě, se bude dnes zabývat městská rada. "Ta schválí zejména anketní otázku, s definitivní platností rovněž termín jejího konání a bude se zabývat také organizačními věcmi," dodal Kopecký.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

VIDEO: Dupnutí na hlavu i kopance. Opilí mladíci zbili ostrahu obchoďáku

Skupina mladíků zmlátila dva pracovníky ochranky

Brutální útok na dva pracovníky bezpečnostní agentury se odehrál u obchodního domu v Praze-Butovicích. Muži chtěli...

Přehrada Nové Heřminovy je schválená deset let, ale ještě se nekoplo

Duben 2008. Ministr zemědělství Petr Gandalovič ukazuje obyvatelce Nových...

Před deseti lety vláda schválila přehradu Nové Heřminovy, ale dodnes její stavba ani nezačala. Chybí dohoda s obcí. Ta...

MALOSTRANSKÝ ZÁPISNÍK: Fabie porazila Pandury a demise na druhou

Malostranský zápisník Miroslava Koreckého

Česká politická scéna je nevyčerpatelným zdrojem řady situací, ze kterých občas zůstane rozum stát. Komentátor MF DNES...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz